Ešte výraznejší záujem však očakávajú na jeseň, keď majú na Slovensko prísť nové vakcíny, upravené na aktuálne najrozšírenejší variant omikron. „Aktuálne sú vakcinačné centrá pripravené na očakávaný zvýšený záujem. V prípade potreby môže byť táto kapacita navýšená posilnením očkovacích centier. Rýchlosť očkovania však bude závisieť aj od dostupnosti vakcín,“ ubezpečuje rezort zdravotníctva.

Anketa
Obávate sa ďalšej vlny covidu?

Na novú vakcínu sa oplatí preto počkať, no na pôvodné vakcíny netreba úplne zanevrieť. „Nejakú účinnosť majú – podľa štúdie z Izraela, kde dávali štvrté dávky na jar, chráni táto vakcína osobu krátko, cca jeden mesiac. Má to preto zmysel iba u naozaj kompromitovaných pacientov – s mnohými ťažkými ochoreniami, po alebo pred náročnou hospitalizáciou a pod., na preklenutie času, kým príde ďalšia vlna pandémie,“ vysvetlil hlavný lekár bratislavskej župy Tomáš Szalay, ktorý má na starosti vakcinačné centrum na Národnom futbalovom štadióne.

„Na jeseň by sme mali mať k dispozícii upgradované vakcíny účinné aj proti omikronu. A očkovanie týmito vakcínami budem odporúčať – v prvom rade každému v rizikových skupinách, a neskôr každému očkovaniachtivému jedincovi,“ doplnil lekár.

Práve na jeseň sa môže situácia, čo sa týka covidu, zdramatizovať. „Už dnes pozorujeme, že počet ochorení je každým dňom vyšší. Ale podstatný nárast očakávame až po návrate detí a adolescentov z prázdnin a ich návrate do školy, ako aj dospelých z dovoleniek a ich nástupe do zamestnania,“ uviedla hlavná odborníčka MZ SR pre epidemiológiu Henrieta Hudečková. Na nadchádzajúcu jesennú sezónu preto odporúča pripraviť sa už dnes.

„V súčasnosti najefektívnejším opatrením je základné očkovanie (v dvojdávkovej alebo trojdávkovej schéme) a podanie prvej a druhej posilňujúcej dávky všetkým oprávneným osobám. Pokiaľ nie sú takýmto spôsobom zaočkované, je to potrebné čo najrýchlejšie uskutočniť,“ radí epidemiologička.

Článok pokračuje na ďalšej strane: Koľko Slovákov z 2,8 milióna zaočkovaných zomrelo na následky vakcíny? »»»