Hoci dôchodkový strop platí od júla 2019, v praxi sa prejaví až od roku 2024, dovtedy sa do penzie chodí podľa fixnej tabuľky. V ústave sa tiež zmenilo, že žena, ktorá mala jedno dieťa, môže ísť do penzie o 6 mesiacov skôr ako je maximálna hranica, ak dve o 12 mesiacov, ak tri a viac detí o 18 mesiacov.

Ženy, ktoré v júli 2019 požiadali o dôchodok, však zistili, že im za deti neodrátali mesiace uvádzané v ústave. „Naše mamy odchádzali do dôchodku vo veku 55-57 rokov. Ženy ročníkov 1958, 1959, 1960 sú diskriminované - neodpočítané deti, mnohé majú ťažkú prácu, čo sa podpisuje na zdravotnom stave. Nevedia kedy pôjdu do dôchodku. Ženy si chcú užiť , odpočinúť si a venovať sa vnúčatám zaslúžia si to,“ hovorí jedna z nich, 59-ročná Mária Beladič. Mnohé z jej kamarátok navyše pre koronakrízu prišli o prácu a v už nemajú šancu sa zamestnať. Spolu ich má byť až 111-tisíc.

Novú tabuľku odchodu do dôchodku si pozrite >>TU<<

Podľa Sociálnej poisťovne tak ako strop 64 rokov, aj odpočet mesiacov za deti začne platiť až od roku 2024. Právnička však s týmto výkladom nesúhlasí. „V ústave nikde nie je ani zmienka o tom, že by sa 6, 12, resp. 18 mesiacov malo ženám odratúvať až v roku 2024! Ústava predsa platí od 1. júla 2019, takže príslušný počet mesiacov sa má ženám odratúvať k veku odchodu do dôchodku už teraz,“ tvrdí advokátka Viera Kubicová, ktorá nespokojným ženám pomáha.

Tri poslankyne vládnych strán Petra Krištúfková (Sme rodina), Katarína Hatráková (OĽaNO) a Anna Zemanová (SaS) už predložili návrh na zmenu, ktorý má túto krivdu odstrániť. Navrhujú úľavy pre ľudí narodených v rokoch 1957 až 1965, ktorí vychovali deti. Oproti dnešnému stavu by išli do dôchodku o 1 až 10 mesiacov skôr. „Touto problematikou sa zaoberám od júla 2019, keď pán poslanec Ľubomír Vážny (Smer-SD) počas rokovania parlamentného sociálneho výboru predložil fixnú tabuľku, ktorá nezohľadňovala ústavný princíp,“ vysvetlila poslankyňa Krištúfková.

Poslankyne sa obrátili aj na Ústavný súd, ktorý prijal ich podanie a postúpil ho na ďalšie konanie. „Je nemysliteľné, aby sa tieto ženy nedočkali spravodlivosti,“ dodala poslankyňa. Parlament by sa mal novelou zákona o sociálnom poistení a zmenou tabuľky zaoberať na najbližšej schôdzi, ktorá sa začína 7. júla. „Ja som veľký optimista a verím,že návrh prejde a skrivodlivosť sa čo najrýchlejšie odstráni,“nádeja sa pani Beladič.

Nespokojné ženy chcú návrh poslankýň podporiť pokojným zhromaždením v utorok o 13.00 pred Národnou radou SR.