Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Vedcov straší nárast prípadov smrtiacej choroby. Spôsobuje ju zmutovaný bežný vírus!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Obiehaniu lekární a zháňaniu liekov je koniec. Je tu novinka!
    Reklama

    Množstvo prípadov osýpok v Európe rastie. Odborníkov trápi mutácia vírusu, ktorá môže viesť až k vzácnemu smrteľnému ochoreniu mozgu. Na nízku zaočkovanosť proti osýpkam v minulosti upozorňoval aj Úrad verejného zdravotníctva.

    Od januára 2023 do 5. decembra 2023 lekárske zariadenia evidovali celkom 30 601 prípadov osýpok naprieč celou Európu a krajinami strednej Ázie. V porovnaní s rokom 2022 ide o obrovský nárast o 3 266 %, uviedol portál tn.cz.

    Podľa regionálnej riaditeľky Unicefu pre Európu a strednú Áziu Reginy de Dominics ide o jasný dôkaz prepadu preočkovanosti. Podľa jej slov tento dramatický nárast si vyžaduje naliehavú pozornosť a opatrenia verejného zdravia na ochranu deti pred týmto nebezpečným ochorením.

    Keďže počet prípadov osýpok rastie, americkí vedci majú strach pred zvýšeným počtom ochorenia mozgu, ktoré je smrteľné. Ide o subakútnu sklerotizujúcu panencefalitídu, ktorú spôsobuje práve mutácia vírusu osýpok. Toto ochorenie vedci objavili približne u 1 z 10 000 nakazených. Ochorenie sa prejavuje napríklad stratou pamäte, no výnimočné nie sú ani záchvaty a problémy s pohyblivosťou. Vzhľadom na to, že úroveň preočkovanosti bola pred rokmi vyššia, toto ochorenie takmer úplne vymizlo. Keďže sa však situácia zmenila, odborníci bijú na poplach.

    K problému sa vyjadrila aj Iris Yousafová, ktorej meno sa spája s jednou zo štúdií. Uviedla, že odborníci sa domnievajú, že množstvo prípadov ochorenia mozgu sa zvýši. „Je to smutné, pretože tomuto hroznému ochoreniu možno predísť očkovaním.“ Yousafová s ďalším doktorom študovala mozog človeka, ktorý mal v detstve osýpky. Subakútnu sklerotizujúcu panencefalitídu však dostal až v dospelosti. Výsledky výskumu ukázali, že po tom, čo sa vírus osýpok dostal do mozgu, jeho genóm sa začal meniť a replikoval ďalšie, ktoré sa od neho trochu líšili.

    Osýpky sa v minulom roku nevyhli ani Slovensku. Začiatkom februára sa objavila informácia, že v Bratislave sa začali šíriť osýpky. Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR boli zaznamenané dva konkrétne prípady, pričom išlo o deti vo veku 2 roky a 9 mesiacov. V jednom prípade vtedy išlo o import zo zahraničia, v druhom k prenosu pravdepodobne na detskej pohotovosti Národného ústavu detských chorôb v Bratislave.

    Podľa úradu je najlepšou prevenciou očkovanie. Avšak podľa tlačovej správy z apríla minulého roka klesla celoslovenská zaočkovanosť detí proti osýpkam, mumpsu a ružienke (MMR) klesla pod hranicu 95 %. Kolektívna imunita dosiahla na celoštátnej úrovni 94,7 %. Znamená to, že zaočkovanosť proti MMR nedosahuje dostatočnú úroveň zabezpečujúcu kolektívnu imunitu na celonárodnej úrovni.

    Osýpky sú pritom závažné a rýchlo sa šíriace ochorenie, ktoré ohrozuje napríklad deti, ktoré ešte nedosiahli vek potrebný na očkovanie alebo deti, ktoré nemôžu byť pre zdravotné dôvody očkované. Chránime ich preto práve kolektívnou imunitou, ktorá znižuje riziko, že sa s vírusom osýpok stretnú a s veľkou pravdepodobnosťou nakazia, keďže ide o vysoko nákazlivé ochorenie. Úroveň zaočkovanosti nad hranicou 95 % pri povinnom očkovaní tiež výrazne zabraňuje tomu, aby medzi ľuďmi cirkulovali pôvodcovia ochorení, ktoré môžu spôsobiť závažné zdravotné následky. 

    Vyberáme pre vás niečo PLUS