Vedci prišli so ŠOKUJÚCIM zistením o omikrone: TOTO čaká ľudí, ktorí ho prekonali!
5. 3. 2023, 7:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:53)

Zdroj: mh
Ľudia, ktorí prekonali v minulosti covid, majú niekoľko mesiacov o 88 percent nižšie riziko reinfekcie, hospitalizácie a smrti, tvrdí správa lekárskeho časopisu The Lancet. Odborníci, ktorí aj tak vyzývajú na očkovanie, prezradili, ako sa bude koronavírus vyvíjať ďalej a či nás čaká z jeho strany ešte nejaké nepríjemné prekvapenie. Reagovali aj virológ Boris Klempa a evolučný biológ Jaroslav Flegr.
Zdroj: Johns Hopkins University, Our World in Data
Zdroj: Pažitný & Kandilaki
Zdroj: Marijan Murat
Galéria k článku
Podľa novej štúdie zverejnenej v lekárskom časopise The Lancet trvá ochrana proti covidu po predchádzajúcej infekcii minimálne rovnako tak dlho ako ochrana, ktorú ponúka očkovanie. Jedna z najväčších štúdií založená na dátach z 19 krajín zistila, že „prirodzená imunita“ znižuje riziko hospitalizácie a úmrtia o 88 percent približne počas 10 mesiacov. Vďaka tomu je prirodzená imunita „prinajmenšom rovnako trvanlivá, ak nie trvanlivejšia“ ako dve dávky vakcín Pfizer alebo Moderna, píše sa v štúdii.
„Naše zistenia ukazujú, že imunita proti infekcii COVID-19 poskytuje podstatnú ochranu proti infekcii z čias pred omikronom,“ poznamenali autori a zdôraznili, že ich zistenia by nemali odrádzať od očkovania, ktoré zostáva najbezpečnejším spôsobom, ako získať imunitu.
„Infekcia síce poskytuje určitú dlhodobú imunitu, ale je oveľa bezpečnejšie dať sa očkovať, pretože, ak ste túto chorobu nemali a ak ste neboli očkovaní, pri prvej infekcii ste vystavení značnému riziku,“ povedal Chris Murray, riaditeľ Inštitútu pre zdravotné metriky a hodnotenie na University of Washington School of Medicine a spoluautor štúdie. „Ak patríte do vysoko rizikovej kategórie: nad 60 rokov, niektorá komorbidita, cukrovka alebo vysoký index telesnej hmotnosti, potom si naozaj musíte udržať úroveň imunity. Takže očkovanie je veľmi múdra stratégia,“ prízvukuje Chris Murray.
S jeho slovami súhlasí aj vedúci vedecký pracovník na Virologickom ústave Biomedicínskeho centra SAV a Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského Boris Klempa. „Vôbec to nevnímam tak, že by to malo byť ‚napriek′ týmto zisteniam. Veď zmyslom očkovania je navodiť práve takú imunitu, ako keby sme infekciu prekonali. To, že očkovanie a prekonanie ponúkajú podobnú úroveň ochrany, vlastne ukazuje, že sa vďaka očkovaniu môžeme infekcii vyhnúť,“ okomentoval známy slovenský virológ.
VIROLÓG UPOZORNIL: PREKONANIE INFEKCIE J PRÍLIŠ RIZIKOVÉ! ČO HROZÍ? POZRITE NA ĎALŠEJ STRANE »»»
Podľa neho si dnes každý môže vybrať, či radšej absolvuje ďalšiu infekciu, alebo ďalšiu dávku vakcíny. „Chápem, že sa ľudia boja prípadných nežiaducich vedľajších účinkov vakcín. Prekonanie ochorenia však môže priniesť oveľa ťažšie komplikácie. Môžu sa k tomu pridať dlhodobé následky, tzv. dlhý covid, môžeme nevedomky nakaziť niekoho zo svojich blízkych, môže nás to na dlhšie vyradiť z pracovného aj spoločenského života. Infekciu budem skrátka vždy považovať za menej predvídateľnú, a teda rizikovejšiu ako očkovanie. Ak si môžem vybrať medzi infekciou a očkovaním, vyberám si očkovanie a konzistentne to odporúčam aj svojim blízkym,“ radí Boris Klempa.
Parazitológ a evolučný biológ Jaroslav Flegr má rovnaký názor. „Prekonanie covidu je zároveň formou prirodzeného očkovania. Proti niektorým variantom vírusu je dokonca formou účinnejšia. Jeho zásadnou nevýhodou je však neporovnateľne vyššie riziko nežiaducich účinkov (vrátane smrti a dlhodobého poškodenia zdravotného stavu a kognitívnych schopností), ako je tomu u všetkých typov vakcín. Kto nie je očkovaný, kto je rizikový a bol očkovaný dlhšie ako pred rokom, mal by sa rozhodne dať očkovať,“ dodal biológ.
Obe možnosti pomáhajú budovať imunitu, ktorou môžeme postupne covid úplne vytlačiť z našich životov. „Nie je to ani tak o tom, že by nové varianty slabli, ako skôr o tom, že si všetci postupne prekonávaním infekcií a očkovaním budujeme imunitu, ktorá nás chráni pred ťažkým priebehom a z covidu sa teda stáva bežné sezónne ochorenie. Ďalšie varianty sa budú ďalej objavovať a určite ich najdôležitejšou vlastnosťou bude, že budú znova schopné infikovať aj ľudí, čo už infekciu prekonali alebo boli zaočkovaní. Ale je veľmi nepravdepodobné, že by boli schopné až tak úplne obísť imunitu, aby opäť prichádzalo vo zvýšenej miere k ťažkým či smrteľným prípadom aj u inak zdravých ľudí,“ dodal virológ Boris Klempa.
Na Slovensku podľahlo covidu do dnešného dňa 21-tisíc osôb a dohromady bolo vykonaných takmer 45 miliónov antigénových testov. Aspoň prvou dávkou sa dalo zaočkovať 2,8 milióna Slovákov.