Vakcíny proti chrípke a covidu môžete dostať v jeden deň, spolu ochránia pred vírusmi lepšie
8. 11. 2023, 19:48 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:34)

Začala sa nielen chrípková sezóna, pribúda aj chorých na covid. Môžeme podstúpiť očkovanie proti chrípke a covidu naraz? Opýtali sme sa doktora Ivana Bakossa, vedúceho Odboru imunizácie Úradu verejného zdravotníctva.
Zdroj: Peter Dejong
Zdroj: Radovan Stoklasa
Zdroj: Daniela Pirschelová
Galéria k článku
Je dobré dať sa zaočkovať naraz proti chrípke aj COVID-19? Nie je to pre organizmus náročné?
- Nakoľko ide o ,,neživé" vakcíny, možno ich aplikovať simultánne. Naopak, takáto simultánna aplikácia vakcín môže byť výhodná v tom, že sa neoneskorí dosiahnutie optimálnej ochrany pred infekčným ochorením. Imunitné ,,preťaženie" nespôsobuje.
K najrizikovejším skupinám pre chrípku i COVID-19 patria starší a chronicky chorí ľudia. Najviac obetí a aj dlhodobých následkov COVID-19 evidujú poisťovne u ľudí vo veku 40 - 49 rokov. Nepatria aj oni do rizikovej kategórie?
- Niektorí ľudia, najmä tí, ktorí mali závažný COVID-19, pociťujú multiorgánové účinky alebo autoimunitné stavy s príznakmi trvajúcimi týždne, mesiace, alebo dokonca roky po ochorení. Po prekonaní ťažkého COVID-u s následkami na pľúcnom, kardiovaskulárnom systéme, či poruche imunity patria do rizikovej skupiny bez ohľadu na vek.
Ochráni vakcína proti COVID-19 organizmus rovnako ako proti chrípke, pol roka?
- Vo všeobecnosti sa udáva ochranný účinok očkovania proti COVID-19 cca 6 - 9 mesiacov, pričom najvyššia hladina ochranných protilátok sa dosahuje prvé tri mesiace po aplikácii vakcíny. Očkovanie proti COVID-19 sa odporúča práve v tomto období, podobne ako proti chrípke. Z pohľadu chorobnosti na akútne respiračné ochorenia sú najexponovanejšie mesiace obvykle január, február, takže očkovanie v tomto období najlepšie ochráni práve začiatkom budúceho roka.