Reklama

TOTO opatrenie je stále v platnosti, väčšina Slovákov ho nedodržiava: Hrozí pokuta 1 659 eur!

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
 
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
    Reklama

    Strašiak menom covid je stále medzi nami. Denne pribudne okolo tisícky nakazených, rastie aj počet hospitalizovaných. Odborníci varujú, že sa našou krajinou aktuálne šíri doposiaľ najhorší variant, aký sme kedy mali. Aj napriek tomu máme na Slovensku stále iba minimum opatrení a vyzerá to tak, že ani tie sa Slovákom nechcú dodržiavať. Boli sme sa pozrieť, koľkí si pri vstupe do lekárne nasadili respirátor. Výsledok nás šokoval.

    Na Slovensku, ale aj v ďalších krajinách, je aktuálne dominantný podvariant omikronu BA.5. Epidemiológovia ho označujú za najhorší variant zo všetkých. Hoci zatiaľ vo veľkom neplní nemocnice, šíri sa veľmi rýchlo. „BA.5 sa šíri ľahšie ako iné kmene, pretože sa vyhýba imunite, ktorá vznikla po predchádzajúcej nákaze COVID-19 a po očkovaním. Teda aj po infekcii vyvolanej deltou alebo omikron BA.1, sa môže stále človek infikovať variantom omikronu BA.5. Naša predchádzajúca imunita nás nechráni pred ním,“ vysvetlila hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre epidemiológiu Henrieta Hudečková.

    Variant BA.5 má niektoré veci spoločné s predchádzajúcimi variantmi (napr. rovnaké symptómy), vedci spozorovali niekoľko signálov ukazujúcich na to, že môže spôsobiť väčšie problémy. „Dokonca aj variant, ktorý je iba prenosnejší ale nie závažnejší, musí v nás vyvolať nepokoj. Čím viac ľudí vírus infikuje, tým je väčšia šanca, že postihne osoby, ktoré sú voči nemu najzraniteľnejšie. Ľudia, ktorí boli vystavení najvyššiemu riziku hospitalizácie v predchádzajúcich vlnách, budú stále vystavení najvyššiemu riziku hospitalizácie aj s týmto variantom a akýmkoľvek novým variantom. Pacienti, ktorí majú závažné základné ochorenie, aj keď sú v najlepšej možnej kondícii, budú na tom ešte horšie. Okrem hospitalizácie a smrti je potrebné sa vyhnúť aj dlhodobému tzv. ,long‘ covidu,“ upozornila epidemiologička.

    Odborníkov znepokojuje, že v súčasnosti narastá aj počet hospitalizovaných, a to po niekoľkých mesiacoch stabilizácie. „Síce hospitalizácie stúpajú, ale závažnosť ochorenia nie, zatiaľ sme nezaznamenali nárast počtu hospitalizácií vyžadujúcich si kritickú starostlivosť na JIS. Máme obavu z toho, že variant, ktorý sa lepšie dokáže vyhnúť imunitnému systému, bude mať väčšiu šancu zasiahnuť a poškodiť tých, ktorí nebudú zaočkovaní. Je možné, že tento podvariant by mohol viesť k väčšiemu počtu infekcií ako jeho predchodcovia, dokonca aj medzi očkovanými,“ dodala Hudečková.

    Anketa

    Obávate sa ďalšej vlny covidu?

    Ministerstvo zdravotníctva sprísnenie protipandemických opatrení nateraz nechystá. Niektoré však platia dodnes. Vo väčšine oblastí života je už výhradne na vás, či sa rozhodnete chrániť respirátorom či rúškom alebo vôbec. Na niektorých verejných miestach je však nosenie respirátora stále povinné. Ide o miesta, kde je zvýšený pohyb ľudí s oslabenou imunitou, či inak podlomeným zdravím, pre ktorých by prípadná nákaza respiračnými vírusmi mohla byť vážnym zdravotným rizikom.

    „Povinné riadne prekrytie horných dýchacích ciest (nos a ústa) použitím respirátora platí pre: personál zdravotníckych a sociálnych zariadení pri kontakte s klientmi a pacientmi (personál nemocníc, ambulancií a lekární), návštevníkov zdravotníckych a sociálnych zariadení, pacientov v čakárňach a ambulanciách lekárov, zákazníkov lekární,“ vymenovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) Daša Račková. Práve posledné na zozname, lekárne, sú problematické.

    Článok pokračuje na ďalšej strane: KOĽKO ĽUDÍ V LEKÁRŇACH MALO RESPIRÁTOR? FOTKY Z TROCH PREVÁDZOK VÁS PREKVAPIA »»»

    „Všeobecne veľmi malé percento ľudí nosí respirátor alebo rúško do lekárne. Je to cca 5%, ale 95% ľudí pri vstupe do lekárne nenosí vôbec žiadny respirátor alebo rúško. Personál v lekárni už nevládze neustále ľudí napomínať, nakoľko ľudia sú potom nepríjemní a hádajú sa, a to spomaľuje obsluhu ostatných,“ povedala nám Marcelka (35), ktorá pracuje v jednej z lekární v Bratislave.

    Situáciu sme si preverili na vlastné oči. Navštívili sme tri lekárne v troch nákupných centrách v hlavnom meste. Respirátor mali poctivo nasadený všetci zamestnanci. No medzi zákazníkmi to bolo horšie. V priemere mal ústa a nos prekrytý každý desiaty kupujúci.

    Problémom nie je vždy len neochota, ale aj zábudlivosť. „Nemal som ho, lebo som žiadny nemal pri sebe. Ale trápi ma to, vždy na to dbám, aby som ho mal. Je to dobré, že sa aspoň tam ešte nosia,“ prezradil nám Viliam (28), ktorého sme sa spýtali, prečo vošiel do lekárne bez respirátora. „Priznám sa, že na to vždy zabudnem,“ povedala Soňa.

    Anketa

    Nosíte ešte respirátor?

    Zábudlivosť však v tomto prípade môže byť nebezpečná. V lekárňach sa totiž denne premelie aj množstvo covid pozitívnych. Riziko nákazy je tu preto významné. „Najčastejšie na túto povinnosť pacienti a klienti lekárni zabúdajú v nákupných centrách. V lekárňach sa opäť kumuluje zvýšené množstvo pacientov, ktorí majú ochorenie COVID-19 a do lekárne si prišli vybrať lieky na zmiernenie jeho príznakov. Preto odporúčame, aby pri návšteve lekárne toto nariadenie ÚVZ pacienti dodržiavali najmä vo vlastnom záujme,“ odporúča Lenka Vasiľová, riaditeľka sekretariátu Slovenskej lekárnickej komory.

    Článok pokračuje na ďalšej strane: AKÁ POKUTA HROZÍ ĽUĎOM BEZ RESPIRÁTORA V LEKÁRNI? »»»

    Za nenosením respirátorov netreba hľadať rebéliu ani podľa sociologičky. „Myslím, že najrozšírenejší dôvod nenasadenia respirátora bude ten, že značná časť ľudí si v lekárni jednoducho nemá čo nasadiť, lebo respirátor so sebou nenosia. Sú zdraví a väčšinu času sa pohybujú v prostrediach, kde sa respirátor nevyžaduje,“ tvrdí sociologička Zuzana Kusá.

    Podľa jej názoru by sme mali mať pochopenie pre ľudí, ktorí majú to šťastie, že mohli posledné mesiace pozabudnúť na toto preventívne opatrenie: „Nemali by sme na nich nazerať prísne mentorsky alebo panikársky ako na nejakých škodcov a asociálov.”

    Zamestnanci lekární by mali človeka bez respirátora najprv upozorniť. „Ak aj napriek upozorneniu dochádza k porušovaniu, príslušné RÚVZ to vedia riešiť v zmysle platnej legislatívy, ktorá umožňuje aj udelenie sankcie,“ informovala hovorkyňa ÚVZ Račková. AKÁ VYSOKÁ POKUTA ĽUĎOM BEZ RESPIRÁTORU V LEKÁRNI HROZÍ SA DOZVIETE »TU«

    Prečítajte si tiež:

    Autor článku

    Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.