Na Slovensku, ale aj v ďalších krajinách, je aktuálne dominantný podvariant omikronu BA.5. Epidemiológovia ho označujú za najhorší variant zo všetkých. Hoci zatiaľ vo veľkom neplní nemocnice, šíri sa veľmi rýchlo. „BA.5 sa šíri ľahšie ako iné kmene, pretože sa vyhýba imunite, ktorá vznikla po predchádzajúcej nákaze COVID-19 a po očkovaním. Teda aj po infekcii vyvolanej deltou alebo omikron BA.1, sa môže stále človek infikovať variantom omikronu BA.5. Naša predchádzajúca imunita nás nechráni pred ním,“ vysvetlila hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre epidemiológiu Henrieta Hudečková.

Variant BA.5 má niektoré veci spoločné s predchádzajúcimi variantmi (napr. rovnaké symptómy), vedci spozorovali niekoľko signálov ukazujúcich na to, že môže spôsobiť väčšie problémy. „Dokonca aj variant, ktorý je iba prenosnejší ale nie závažnejší, musí v nás vyvolať nepokoj. Čím viac ľudí vírus infikuje, tým je väčšia šanca, že postihne osoby, ktoré sú voči nemu najzraniteľnejšie. Ľudia, ktorí boli vystavení najvyššiemu riziku hospitalizácie v predchádzajúcich vlnách, budú stále vystavení najvyššiemu riziku hospitalizácie aj s týmto variantom a akýmkoľvek novým variantom. Pacienti, ktorí majú závažné základné ochorenie, aj keď sú v najlepšej možnej kondícii, budú na tom ešte horšie. Okrem hospitalizácie a smrti je potrebné sa vyhnúť aj dlhodobému tzv. ,long‘ covidu,“ upozornila epidemiologička.

Odborníkov znepokojuje, že v súčasnosti narastá aj počet hospitalizovaných, a to po niekoľkých mesiacoch stabilizácie. „Síce hospitalizácie stúpajú, ale závažnosť ochorenia nie, zatiaľ sme nezaznamenali nárast počtu hospitalizácií vyžadujúcich si kritickú starostlivosť na JIS. Máme obavu z toho, že variant, ktorý sa lepšie dokáže vyhnúť imunitnému systému, bude mať väčšiu šancu zasiahnuť a poškodiť tých, ktorí nebudú zaočkovaní. Je možné, že tento podvariant by mohol viesť k väčšiemu počtu infekcií ako jeho predchodcovia, dokonca aj medzi očkovanými,“ dodala Hudečková.

Anketa
Obávate sa ďalšej vlny covidu?

Ministerstvo zdravotníctva sprísnenie protipandemických opatrení nateraz nechystá. Niektoré však platia dodnes. Vo väčšine oblastí života je už výhradne na vás, či sa rozhodnete chrániť respirátorom či rúškom alebo vôbec. Na niektorých verejných miestach je však nosenie respirátora stále povinné. Ide o miesta, kde je zvýšený pohyb ľudí s oslabenou imunitou, či inak podlomeným zdravím, pre ktorých by prípadná nákaza respiračnými vírusmi mohla byť vážnym zdravotným rizikom.

„Povinné riadne prekrytie horných dýchacích ciest (nos a ústa) použitím respirátora platí pre: personál zdravotníckych a sociálnych zariadení pri kontakte s klientmi a pacientmi (personál nemocníc, ambulancií a lekární), návštevníkov zdravotníckych a sociálnych zariadení, pacientov v čakárňach a ambulanciách lekárov, zákazníkov lekární,“ vymenovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) Daša Račková. Práve posledné na zozname, lekárne, sú problematické.

Článok pokračuje na ďalšej strane: KOĽKO ĽUDÍ V LEKÁRŇACH MALO RESPIRÁTOR? FOTKY Z TROCH PREVÁDZOK VÁS PREKVAPIA »»»