Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Uznávaný vedec Robert Mistrík otvorene: Na vakcínu si počkáme, aj o tom, kedy skončí pandémia!

Vedec Robert Mistrík je od pondelka novým členom krízového štábu.

Zdroj: tasr

Reklama

Kto vyrobí prvý účinný liek na koronavírus? Vedec Robert Mistrík (53), od pondelka aj člen krízového štábu, hovorí, že na tom pracujú všade vo svete, aj na Slovensku. Podľa neho to však potrvá mesiace.

Veľa sa hovorí o lieku remdesivir, ktorý podľa medializovaných informácií dobre zabral kritickým pacientom na lodi Diamond Princess. Už ho používajú v niekoľkých štátoch, uvažovalo o ňom aj naše ministerstvo zdravotníctva. Je to nádej pre chorých?

Ukazuje sa ako nádejný liek, ale ak by aj fungoval, nečakajme zázraky. Môže potenciálne skrátiť lehotu liečenia, napríklad z 11 dní na 4-7 dní, a znížiť riziko vážnych komplikácií. Odborníci vyzývajú na opatrnosť: pokiaľ nie sú známe výsledky klinického testovania, všetky predpovede sú predčasné a niekto nevie, ako účinný bude liek. V apríli majú byť zverejnené výsledky, vtedy budeme múdrejší.

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Číny sa do celého sveta šíri neznámy vírus, ktorého počet obetí postupne narastá!

    Slovenským vedcom zo SAV sa podarilo izolovať kmeň nového koronavírusu u slovenského hostiteľa. Čo to pre nás znamená? Vedia aj naši vedci prispieť k nejakým dôležitým poznatkom?

    Pretože koronavírus je takzvaný RNA vírus, ktorý má tendenciu k mutáciám, je dôležité pre diagnostiku poznať jeho genetický kód, ktorý koluje u nás. Na základe toho vieme spresniť testovanie. Máme veľa šikovných vedcov, ktorí dnes prispievajú k zvládnutiu tejto mimoriadnej situácie. Som presvedčený, že o nich budeme ešte veľa počuť. V tejto súvislosti treba politikom odkázať, že na zvládnutí krízy sa významne podieľajú vedci a odborníci, treba im všemožne pomáhať a hlavne ich počúvať a dôverovať im.

    Vo svete sa intenzívne pracuje na vývoji vakcíny. Robia to iba farmaceutické firmy alebo sa na tom podieľajú aj štátne inštitúcie? Kto je na tom najlepšie s vývojom?

    Na vakcíne pracuje paralelne viacero firiem po celom svete a práve uskutočňujú klinické testy. Tu si musíme počkať pár mesiacov na výsledky. Údajne len v Číne beží 80 klinických skúšok. Je to pomerne neprehľadná situácia, neostáva nám nič, len čakať. Keď sa aj ukáže účinná vakcína, otázna je kapacita výroby a distribúcia. V tejto oblasti nie som expert, preto sa neviem podrobnejšie vyjadriť.

    Zdroj: Peter Brenkus

    Naši odborníci by teraz mali zistiť genetický kód vírusu, ktorý koluje na Slovensku.

    Čo vám ako vedcovi napadlo ako prvé, keď sa vírus objavil v Číne? Počítali ste, že to dôjde až k nám?

    Pretože epidémie SARS a MERS sa už v minulosti objavili, na začiatku sa zdalo, že to bude mať podobný lokálny priebeh a neopustí to Áziu. Asi celý svet ostal zaskočený, čo sa z toho nakoniec vykľulo. Vedcom sa už koncom februára začalo rozvidnievať, niektorí politici zareagovali dosť oneskorene.

    Vedci však už dlho upozorňovali na možnosť pandémie, aj keď väčšina počítala, že to bude nový chrípkový kmeň. Neverili sme im?

    V návale informácií je niekedy problém aj pre odborníka pochopiť, čo je naozaj dôležité, nieto ešte pre laika. Veď si uvedomme, že v Taliansku už zúrila epidémia a Európa sladko spala.

    Myslíte, že sobota, keď pribudlo až 41 pacientov, je zlomová a pôjde to hore v stovkách? Teraz síce počet nakazených príliš nestúpa, ale ani sa toľko netestuje...

    Počkajme, ako sa to celé bude vyvíjať, no neveští to nič dobré.

    Model analytikov a vyjadrenia epidemiológov o prognóze vývoja pandémie sa líšia. Odborníci na čísla hovoria, že najhoršie príde koncom júna, uznávané kapacity z oblasti medicíny, napríklad profesor Krčméry, že v máji to prejde. Čo si myslíte vy?

    Kedy príde to najhoršie, je dnes ťažko posúdiť. Nemyslím si, že to v máji prejde, naopak, máj môže byť najhorší a podľa mňa to bude trvať oveľa dlhšie. Celé to bude závisieť od vývoja situácie v zdravotníctve, testovania a od prijatých opatrení.

    Stali ste sa členom krízového štábu. Čo treba teraz prednostne robiť?

    Všetci odborníci musíme pomôcť, ako len vieme, nepozerať sa na politické tričko a zahodiť osobné záujmy. Teraz sa musíme zomknúť a ťahať za jeden povraz.

    Prečítajte si tiež:

    Vyberáme pre vás niečo PLUS