Máme za sebou plošné testovanie, postupne uvoľňujeme prísne opatrenia, no boj s pandémiou stále pokračuje. Nakazených u nás denne pribúda po stovkách či tisíckach a ľudia sa pýtajú, čo bude ďalej. Plán boja s pandémiou načrtol uznávaný biochemik Pavol Čekan. Najdôležitejšie sú podľa vedca 3 veci. 

 

1. Diverzifikácia testovania

  • Ohnisko nákazy: Použiť antigénové testy, kde potrebujeme rýchle výsledky = rýchlo pretestovať a izolovať 30 - 50 % infikovaných v najviac zamorených regiónoch, mestách, obciach.
  • Okolo ohnísk nákazy: Najvhodnejšie využitie testovania - kombinácia PCR a antigénových testov a ich cielené používanie vo vysokorizikovom prostredí - uzavreté komunity ako nemocnice, DSS, väznice, marginalizované komunity, atď.

2. Cielene používať PCR testovanie

Používať PCR testovanie na cielený boj proti pandémii, využívajúc presnosť a citlivosť PCR testov a možnosť zistiť virálnu nálož u pacienta. Táto informácia je dôležitá pre epidemiológov, lebo ak je virálna nálož veľmi nízka, netreba vyhľadávať kontakty. Ak je virálna nálož veľmi vysoká, tak je to dôležitá informácia pre infektológov, aby monitorovali pacienta a dostali ho do nemocnice radšej skôr než neskôr, lebo neskôr môže mať fatálne následky.

3. Posily a regionálne lockdowny

Je veľmi dôležité personálne posilniť Úrad verejného zdravotníctva a regionálne úrady, lepšie zabezpečiť nemocnice a cielene zavádzať regionálne lockdowny a karanténne opatrenia. A to s dôrazom, aby sme čo najmenej ublížili našej ekonomike. Musíme podporovať vývoj ďalších vylepšení testovania a trasovania: testy zo slín, nový odber kloktaním, validácia metódy LAMP, e-aplikácie, atď. Slovenskí vedci vedia ako na to.

Článok pokračuje na ďalšej strane: Čo zabralo vo svete? »