Reklama

Odvážne slová profesora Krčméryho: Ak prijmeme TOTO, na Veľkú noc môžeme uvoľniť režim!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Profesor Vladimír Krčméry prekvapil: Na Veľkú noc by sme mohli uvoľniť opatrenia!
    Reklama

    Experti vyzývajú vládu, aby okamžite prijala opatrenia, ktoré sa dohodli počas štyroch dní rokovania upremiéra. Hoci sa stretnutie uskutočnilo už pred dvoma týždňami, doteraz sme jasný záver nepočuli. Medzitým sa nezlepšuje situácia súmrtiami, neubúda nám ani pacientov vnemocniciach, navyše knám prichádzajú nové mutácie. Na maratóne rokovaní sIgorom Matovičom (OĽaNO) sa zúčastnil aj odborník na tropickú medicínu Vladimír Krčméry. Vrozhovore vysvetlil, ktoré kľúčové opatrenie treba urobiť čo najskôr, aby sme si mohli na Veľkú noc aspoň trochu vydýchnuť.

    Čo ste na stretnutí, na ktoré pozýval Igor Martovič, radili premiérovi? Prečo sa doteraz nič výrazné neprijalo?

    - My sme navrhovali už začiatkom roka v rámci toho januárového lockdownu povinnú karanténu a od minulej stredy povinnú štátnu karanténu pre tých, ktorí prichádzajú z mimoeurópskych destinácií. Problém je, že nie je zatiaľ hotová eKaranténa a potom nevieme zistiť, keď niekto pricestuje napríklad z Frankfurtu alebo z Viedne, odkiaľ cestoval pôvodne, ak to sám neprizná. Títo ľudia sa nám „vyšmykli“ a efekt je, že máme prvé prípady juhoafrickej mutácie, ktorá je veľmi problémová a ja sa bojím, že ich bude viac, pokiaľ sa nezavedie povinná štátna karanténa.

    Odkedy by mala byť povinná štátna karanténa?

    - Hovorili sme o tom s premiérom, prišiel medzi nás aj minister vnútra Mikulec, ktorý povedal, že v zásade by to nemal byť problém. Síce nemajú dosť karanténnych zariadení, ale ľudia by si mohli vybrať, či pôjdu do hotelov alebo penziónov a štát preplatí nejakú časť. Rieši sa aj nedostatok policajtov, lebo jedna časť kontroluje rúška a opatrenia vonku, druhá časť je na hraniciach, kde už povolali aj časť armády, a potreboval by ešte tretiu časť policajtov, ktorí by transportovali ľudí do tých zariadení. V Anglicku to funguje tak, že ľudí pošlú do hotela a následne si overia, či tam prišli, takže možno by sa to dalo aj bez toho. Bol tam aj minister hospodárstva Sulík, ktorý informoval, že spustiť vieme aj eKaranténu, no nie skôr ako v polovici apríla. Kritický čas je však teraz.

    Nie je už neskoro?

    - Keď sme sa rozchádzali, tak ako experti sme sa dohodli, že režim na hraniciach sa sprísni buď eKaranténou, alebo povinnou štátnou karanténou, ale v tom čase sme ešte nemali juhoafrickú mutáciu. Teraz ide o to, aby sa každý pozitívny prípad našiel, aby sa to nerozšírilo. Zo dňa na deň je to ťažšie ukontrolovať. Keby sa to urobilo v januári, ako sme to navrhovali, alebo ešte aj pred týždňom, možno by sme tu nemali novú mutáciu. My len hovoríme, urobme to, čo vlani fungovalo.

    Vo svete sa šíri už aj brazílska mutácia. Čo o nej vieme?

    - Juhoafrická mutácia je zlá, ale brazílska je ešte horšia, pretože je spojená s vyššou mortalitou. My máme teraz vlastne novú epidémiu britskej mutácie, ktorej máme už takmer 80 percent. Keď príde juhoafrická a po nej brazílska, to budú ďalšie. My sa budeme stále krútiť dookola, stále budeme musieť prijímať nové opatrenia. Teraz treba za každú cenu zabrániť, aby prichádzali ľudia do Európy a na Slovensko z afrických a juhoamerických destinácií. Krajnou možnosťou je nútená štátna karanténa – keď nie je možné odfiltrovať jednotlivých ľudí, musíte poslať do karantény všetkých, ktorí prídu.

    Fungujú očkovacie látky, ktoré u nás používame, aj na mutácie?

    - Áno, jedine AstraZeneca nemá takú vysokú účinnosť proti mutáciám, to je fakt. Netreba však robiť paniku, aj ona funguje na mutácie, hoci účinnosť nie je 90 percent, ale o niečo nižšia. Preto je dôležité zabrániť, aby sa k nám mutácie dostali.

    Čítajte na ďalšej strane: Budeme môcť na Veľkú noc cestovať? >>

    Čo hovoríte na chaos s prihlasovaním na očkovanie?

    - Problém bol, že sa čakalo, kým výrobca AstraZeneca odsúhlasí vekové posunutie, aby sa vakcína mohla podávať aj starším ľuďom do 70 rokov. Hneď ako dali súhlas a zmenili to aj v príbalovom letáku, rezort zdravotníctva chcel čo najskôr otvoriť nové termíny. Ministerstvo to urobilo nie celkom šťastným spôsobom na Facebooku. Malo sa to oznámiť aspoň deň dopredu s tým, že kto sa nedostane, nech sa nezľakne, pretože sa budú otvárať ďalšie termíny postupne, ako bude vakcína prichádzať.

    Prečo sa jeden týždeň otvorilo očkovanie aj pre mladšie ročníky – vodičov, predavačky – no vzápätí to minister po pár dňoch stopol?

    - Zostali vakcíny po učiteľoch, ale keďže v tom čase nebolo možné očkovať AstraZenecou seniorov, nechceli sme, aby vakcíny vyšli nazmar, preto sme tam vpustili kritickú infraštruktúru. Ani jedna vakcína sa nemusela vyhodiť a to je podstatné.

    Každý deň nám umiera 100 ľudí, v nemocniciach leží 4 000 pacientov, hrozia stále nové mutácie. Kedy očakávate zlepšenie tejto situácie?

    - Jedna vec účinkuje na všetko, a to je R-O-R, teda rúška, odstup, ruky. To funguje pri chrípke, pri koronavíruse aj na jeho podtypy. Zlé je, že tie mutácie sa omnoho rýchlejšie šíria a majú dlhšie bezpríznakové obdobie. Kým pri tom klasickom variante ste bezpríznakoví štyri až päť dní po nakazení, pri mutáciách je to ešte o deň alebo dva dlhšie a zatiaľ nikto nevie, že ste nositeľmi. Brazílska mutácia spôsobila v meste Manaus, kde bolo ohnisko a kde žije asi päť miliónov obyvateľov, úplný kolaps zdravotníctva. Tomuto sa chceme vyhnúť. Potrebujeme udržať hranicu v nemocniciach okolo 3 500 pacientov maximálne.

    Očakávate, že Veľká noc bude bez návštev a možnosti cestovať z okresu do okresu?

    - Nie je to nevyhnutné, je celkom možné, že ak sa do týždňa prijmú opatrenia, o ktorých som hovoril, ten efekt sa dostaví v priebehu desiatich dní až dvoch týždňov. Čiže aj to si viem predstaviť, že budeme mať určité uvoľnenie ako na Vianoce, keď sa mohli napríklad navštevovať dve domácnosti. Všetko je v našich rukách.

    Ako ľudia podľa vás dodržiavajú opatrenia?

    - Zarazilo ma naposledy, keď som sa zastavil natankovať na pumpe, vnútri v obchode bolo šesť zákazníkov a ani jeden z nich nemal rúško. Samozrejme, dúfam, že sú všetci zaočkovaní, aj keď vyzerali mladšie, lebo nemali by sa takto nezodpovedne správať. Keby ľudia nerobili nič iné, len dodržiavali R-O-R, tak by sa žiadne konzílium ani krízový štáb nemuseli stretávať.

    Prečítajte si tiež: