Užívate lieky na TLAK, CUKROVKU či CHOLESTEROL? Slnku sa radšej vyhnite! TOTO je dôvod, prečo!
28. 7. 2023, 18:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 15:09)

Slnko v kombinácii s liekmi môže totiž spôsobiť viaceré problémy. Podľa prvej viceprezidentky Slovenskej lekárnickej komory Miroslavy Snopkovej užívanie liekov v kombinácii s pobytom na slnku prináša riziko vzniku nežiaducich reakcií, napríklad svrbenie kože, vyrážky, začervenanie, opuchy, pľuzgiere až popáleniny.
Zdroj: reprofoto/Twitter
Zdroj: ŠUKL
Zdroj: ŠUKL
Galéria k článku
Fotoalergické reakcie sa prejavia ekzémom a výsypom aj na miestach, kde slnko nedopadá. ,,Medzi lieky, ktoré môžu spôsobovať takúto citlivosť, patria napríklad niektoré antibiotiká, lieky na tlak, cukrovku a vysoký cholesterol, retinoidy, niektoré antihistaminiká a antidepresíva, ale aj antiepileptiká a onkologické lieky,“ vymenúva doktorka Snopková lieky, ktoré môžu narobiť šarapatu. Ako ďalej uviedla, rizikové sú ale aj lieky na bolesť a zápaly, protizápalové lieky na báze gélu alebo náplaste či rastlinné prípravky s obsahom ľubovníka bodkovaného.
Preto odporúča dôkladne si preštudovať príbalový leták, v ktorom sú možné riziká uvedené. „Lekár by mal pri predpisovaní liekov informovať pacienta aj o možných vedľajších účinkoch, vrátane citlivosti na slnečné žiarenie a vysvetliť, aké opatrenia by mal dodržiavať pri pobyte na slnku.
Pri výdaji liekov sa spýtajte aj vášho lekárnika na bezpečnosť užívania lieku pri pobyte na slnku,“ priblížila Snopková.
Jej slová potvrdzuje aj hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Lucia Balážiková. „Odporúčame každému pacientovi, ktorý užíva akýkoľvek liek, aby si overil informáciu, či sa musí vyhnúť pobytu na slnku, v tzv. príbalovom letáku a to v časti 2. Čo potrebujete vedieť predtým ako, užijete liek, kde sa viete dozvedieť informáciu, či je potrebné obmedziť pobyt na slnku. Rovnako je dôležité používanie slnečnej ochrany počas celého dňa a to aj v prípade pobytu mimo priameho slnka.“
Ako správne skladovať lieky, čítajte na ďalšej strane...
Počas horúčav je dôležité aj správne skladovať lieky. Podľa doktorky Snopkovej je pre zachovanie účinnosti a bezpečnosti liečby veľmi dôležité, aby boli lieky skladované pri správnej teplote podľa informácií od výrobcu. „Odporúčame uchovávať lieky na tmavom, suchom mieste, pri izbovej teplote do 25 stupňov Celzia,“ povedala. „Niektoré lieky, ako napríklad inzulíny, niektoré kvapky do očí a uší, už „zarobené“ antibiotické sirupy či vakcíny sa musia uchovávať v chladničke. Ideálna poloha je chladničke s teplotou od 2 do 8 stupňov Celzia. Z lekárne ich dopravte domov čo najskôr, v letných horúčavách ideálne v termotaške. Čapíky sa topia už pri teplotách nad 30 stupňov Celzia,“ prízvukuje.
Nenechávajte žiadne lieky napríklad v aute, na priamom slnku, v priestoroch s vyššou teplotou a vlhkosťou, teda napríklad v kuchyni či v kúpeľni. „Mnohé lieky sú náchylné už na vzdušnú vlhkosť. Preto tablety v lete vyberajte z originálneho obalu až tesne pred použitím a pri rozdelení tablety zvyšok po oddelení riadne zabaľte. Lokálne lieky - masti, krémy, gély, roztoky, emulzie - môžu už po krátkom čase úplne stratiť svoje technologické vlastnosti. Lieky v tlakových obaloch (niektoré inhalátory) môžu pri vysokom zahriatí spôsobiť poranenie. Opýtajte sa pri výbere liekov v lekárni na ich správne skladovanie a riaďte sa odporúčaniami vášho lekárnika,“ upozorňuje doktorka Snopková.
Ako dodala, pri nevhodnom skladovaní môžu byť lieky znehodnotené a ich účinnosť môže byť ovplyvnená. „V prípade liekov v tuhých formách (napr. Ibalgin tablety alebo Voltaren kapsule alebo tablety) alebo v polotuhých formách (krém, gél, emulzia, pasta), ak boli vystavené priamemu slnku alebo boli skladované pri vysokej teplote, mohlo dôjsť k viditeľným, ale aj voľným okom neviditeľným zmenám, nie je vhodné tieto ďalej užívať alebo používať a je potrebné ich znehodnotiť, teda odovzdať ich do najbližšej lekárne,“ zdôraznila farmaceutka.
„Vystavenie liekov slnečnému žiareniu, teplu alebo vlhkosti môže spôsobiť zmeny v ich štruktúre a chemickom zložení, čo môže ovplyvniť ich kvalitu, účinnosť a bezpečnosť. V extrémnych prípadoch by znehodnotený liek mohol byť dokonca škodlivý,“ dodala.
Prečítajte si tiež: