Lekári chcú od pacientov peniaze aj za to, za čo by nemali:Vieme, kedy platiť musíte a kedy nie
21. 10. 2023, 7:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:32)

Zdroj: FB Nemocnica Bory
Politické strany pred voľbami sľubovali, že zdravotníctvo je pre ne priorita číslo jeden. Pacienti doplácajú na dlhé čakacie lehoty a za niektoré zákroky si navyše musia platiť. Ústava Slovenskej republiky pritom garantuje bezplatné zdravotníctvo pre všetkých, ktorí majú uzavreté zdravotné poistenie. Za čo si od vás môžu lekári pýtať peniaze a budete si musieť na poplatky v nemocniciach zvykať?
Zdroj: profimedia.sk
Zdroj: profimedia.sk
Zdroj: archiv
Galéria k článku
U všeobecných lekárov platia pacienti aj 20 eur a návšteva niektorých špecialistov vychádza dokonca na 64 eur! To sú výsledky prieskumu agentúry 2muse, v ktorej Slováci priznali, koľko peňazí nechajú ročne u lekárov. O prieskume informoval Trend.
Ústava hovorí, že bezplatné zdravotníctvo je garantované pre všetkých. Posledné obdobie však naznačuje, že poskytovaná zdravotná starostlivosť zadarmo predsa len nie je. Legislatíva síce uvádza, za ktoré úkony môže lekár žiadať od pacienta poplatky, no ošetrenie indikované lekárom sa medzi nimi nenachádza.
Poplatky sa zvýšili aj na pohotovostiach. Zhruba 60 percent respondentov uviedlo, že pri návšteve pohotovosti platili v priemere sedem eur. Počas jednej návštevy lekárne platili priemerne 12 eur, u zubára 56 eur. Menej časté boli poplatky v nemocniciach a ambulanciách jednodňovej chirurgie. Najvýraznejšie stúpli za návštevu ambulancií všeobecných lekárov a špecialistov. Priemerný poplatok sa vyšplhal na desať eur za návštevu všeobecného lekára. U špecialistov platili poplatok až štyria z desiatich pacientov (41 percent). Priemerne ich návšteva stála až 17 eur. U špecialistov sa poplatky pohybovali od jedného eura až do výšky 65 eur.
Lekári sa však bránia. Hovoria, že poplatky zavádzajú preto, aby boli schopní zabezpečiť chod ambulancie. Rast nákladov na prevádzku, vysoké faktúry za energie či personál nedokážu pokryť príjmy z verejného zdravotného poistenia.
Ako chce ministerstvo riešiť situáciu s poplatkami, sme sa pýtali aj budúcej ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas-SD). K problému sa však pred vymenovaním vyjadrovať nechcela. Ako však uviedla na tlačovej besede, prioritou sú pediatri. „Na ministerstve zdravotníctva je toľko problémov, že od rána do večera je čo robiť. Ako prvé treba doriešiť a zastabilizovať pediatrickú krízu,“ povedala.
Čo odkazuje Ficovi exminister Rudolf Zajac a viac o poplatkoch si prečítate na druhej strane >>>
Oficiálna forma poplatku existovala za čias bývalého ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca. Bývalý minister zdravotníctva aktuálne priznáva, že je veľmi zvedavý, ako si vláda Roberta Fica poradí. „Každé euro, ktoré má platiť občan za poskytnutú zdravotnú starostlivosť alebo služby s ňou spojené, má platiť iba na základe zákonnej normy. O tom niet pochýb. Keďže od roku 2006 v tejto otázke vládne chaos, tak, samozrejme, vládne chaos aj vo vyberaní rôznych poplatkov,“ hovorí. „Robert Fico ako budúci premiér nedávno povedal, že občan nemôže nič platiť a že sa nebude robiť reforma nemocníc, takže ja osobne budem zvedavý, ako to dosiahne,“ priznáva exminister.
Aby bol v poplatkoch poriadok, ministerstvo financií navrhuje zmenu tak, aby sa u všeobecného lekára platilo euro, u špecialistu päť eur. Zdôrazňuje pri tom, že na Slovensku navštevujeme ambulancie najviac v celej Európskej únii.
Aj zdravotnícky analytik Dušan Zachar (INEKO) hovorí, že v poplatkoch pacientov pre lekárov je bordel. „Treba v nich urobiť poriadok. Umožniť ich vyberať lekárom v regulovanom prostredí, zároveň so stanovením ochranných limitov pre núdznych. Poplatky môžu priniesť nové legálne zdroje do zdravotníctva, môžu mať regulačný efekt na dopyt po zdravotnej starostlivosti tým, že sa zníži počet neodôvodnených návštev v ambulanciách, a efektívnejším spôsobom môžu pomôcť saturovať dostupnosť a čerpanie zdravotnej starostlivosti pre pacientov,“ hovorí Zachar.
Lekári tvrdia, že poplatky sú "dobrovoľné" príspevky od pacientov >>>
Podľa stránky ministerstva zdravotníctva zmluvní lekári nemôžu požadovať od pacientov úhradu za to, čo je už hradené prostredníctvom verejného zdravotného poistenia. „Ide napríklad o objednanie pacienta na vyšetrenie vrátane objednania na konkrétny čas, vypísanie receptu alebo lekárskeho poukazu, vypísanie návrhu na kúpeľnú liečbu, potvrdenie o návšteve lekára alebo iného zdravotníckeho pracovníka, výmenný lístok k špecialistovi, prednostné ošetrenie a pod. Pacienti nemajú platiť ani za klimatizáciu v čakárni či hygienické návleky,“ hovorí a zároveň dodáva, že v praxi sa to vôbec nedodržiava. „Lekári vyberajú rôzne poplatky s viac či menej kreatívnym pomenovaním a s dôvetkom, že od poisťovní nedostávajú dostatok peňazí na bežný chod ambulancie, čiže tie spoplatnené úkony či služby nie sú de facto hradené z poistenia. Väčšina lekárov zároveň pri poplatkoch dôvodí, že ide o dobrovoľné príspevky pacientov, ktorými nepodmieňujú poskytnutie zdravotnej starostlivosti,“ dodáva Zachar.