Úrady vyhlásili vojnu agresívnemu pavúkovi: Pozor, jeho uhryznutie je veľmi bolestivé!
3. 10. 2016, 8:00 (aktualizované: 10. 7. 2024, 20:17)

Zdroj: shutterstock
Buďte v strehu v prírode, ale aj doma! Práve teraz na jeseň hrozí, že vás napadne pavúk pradiarka, ktorý mnohým naháňa strach. Patrí totiž k najjedovatejším pavúkom na Slovensku. Uhryznutie pradiarky je veľmi bolestivé a pre citlivejších ľudí môže byť aj nebezpečné.
Pradiarka jedovatá alebo aj pradiar obávaný (latinsky Cheiracanthium punctorium) býva koncom leta a začiatkom jesene agresívna, pretože si stavia hniezdo. Pavučinový zámotok s vajíčkami si starostlivo stráži, takže keď na ňu v prírode nechtiac natrafíte, môže vás bolestivo uhryznúť. Bolesť sa dá prirovnať uštipnutiu sršňom či osou, pričom v médiách sa šíria informácie, že uhryznuté miesto môže dokonca dočasne ochrnúť.
Zoologička Anna Šestáková zo Západoslovenského múzea však upokojuje: „Mám výpovede niekoľkých pohryzených ľudí, pričom nikto okrem výrazných bolestí nič podobne tragického nezažil!“
Alergici, pozor
Uhryznutie pradiarkou by však mohlo byť nepríjemné najmä pre citlivejších ľudí, deti či alergikov.
„Jed pradiara patrí medzi neurotoxíny s cytolytickým účinkom. V preklade to znamená, že jed napáda nervový systém s cieľom paralyzovať a usmrtiť korisť, pričom zároveň dochádza aj k rozpadu buniek. Práve druhý spomínaný účinok môže zaviniť drobné nekrózy. Mohli by sme ich však pripísať aj sekundárnej infekcii,“ vysvetlila zoologička Šestáková.
Zároveň ubezpečuje, že človek nie je pre pradiarku korisť – napadne nás iba vtedy, keď sa cíti ohrozená. „Ten pavúk si žije svoj svet a ľudstvo mu je úplne ľahostajné,“ doplnila odborníčka.
Poplach v Česku
Veľké obavy naháňa pradiarka našim českým susedom. Najjedovatejší pavúk sa premnožil, útoky hrozia všade – varovali pred pár dňami viaceré médiá. Úradníci v českých Doksoch vydali dokonca pokyn na zabíjanie pradiarky. „Ak výskyt pavúka či kokónu zistíte, zlikvidujte ho,“ odporúčal článok uverejnený na webstránke mesta. Za to si však vyslúžili kritiku zoológov, tento obávaný pavúk je totiž vzácny druh.
Je aj situácia na Slovensku takáto „dramatická“? Zoologička Anna Šestáková tvrdí, že o premnožení u nás nemôže byť reč. Pripúšťa však, že v blízkej budúcnosti sa budeme s pradiarkou stretávať častejšie: „V Európe je zaznamenaná určitá tendencia šírenia, k čomu pomáha miernejšia klíma posledných rokov. Lokálne môže byť tento pavúk hojný, ale určite nie je premnožený. Na druhej strane ľudia odhryzujú stále viac z okolitej prírody, čím sú strety so živočíchmi bežnejšie.“
Skrýva sa aj v kytici
Na pradiarku dajte pozor nielen v prírode, ale aj doma. Veľmi ľahko sa totiž môže stať, že si ju prinesiete do bytu spolu s jesennými kvetmi či bylinkami.
„Samce sa na pytačkách zatúlajú, pričom sa môžu schovať do šiat alebo medzi kvety či iné predmety. Samice sú spravidla ukryté v zámotku, pričom domov si ich môžete priniesť napríklad pri zbere byliniek,“ potvrdila Šestáková. Kyticu si preto dobre skontrolujte, kým ju doma vložíte vo vázy.
Čo po uhryznutí pavúkom
1. Ranu vydezinfikujte a ochlaďte.
2. Pavúka uložte do pohára (mŕtveho zalejte liehom či vodkou), aby ste ho mohli ukázať lekárovi.
3. Ak máte možnosť, ranu si aj odfoťte a opíšte priebeh po uhryznutí. Aj to pomôže určiť, aký pavúk vás napadol.