Reklama

UNIKOL prísne strážený ZOZNAM: 22 nemocníc a 30 pôrodníc sa má ZRUŠIŤ!

Reklama

Sľubovali, že žiadne nemocnice rušiť nebudú, no realita bude zrejme iná. Veľká reforma, ktorú pripravuje minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, ráta s drastickými zmenami - zrušiť sa má 11-tisíc lôžok a v podobe, akej ich poznáme dnes, má zaniknúť až 22 nemocníc a 30 pôrodníc. Minister tvrdí, že ak chceme lepšie zdravotníctvo, treba robiť zmeny. Odmenou za to, že pacient nebude mať všetko „po ruke" má byť lepšia zdravotná starostlivosť a spokojnejší pacient.

Presne pred dvoma týždňami Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) prvý raz verejne predstavil svoj návrh tzv. optimálnej siete nemocníc. Ide o najväčšiu reformu slovenského zdravotníctva za posledných 15 rokov. Cieľom je kvalitná a dostupná zdravotná starostlivosť pre pacienta, lepšie pracovné podmienky pre zdravotníkov a efektívnejšie narábanie s peniazmi. Lengvarský chce tiež jasne povedať, na čo má pacient nárok a rozdeliť nemocnice podľa toho, aký typ zdravotnej starostlivosti budú poskytovať.

Minister sľuboval, že sa žiadne nemocnice rušiť nebudú, čakajú ich však zmeny. V praxi ich transformácia bude znamenať zánik, upozornil včera exminister zdravotníctva a poslanec NR SR Richard Raši (Hlas-SD). „Táto vláda chce de facto zrušiť 22 regionálnych nemocníc a oficiálne deklaruje, že chce zrušiť 38 percent všetkých akútnych lôžok, čo je 10 729 lôžok," vyhlásil Raši. Zoznam nemocníc, ktorým hrozí zánik, je neoficiálny, ministerstvo ho oficiálne nezverejnilo.

Podľa dokumentu 22 nemocníc, z ktorých mnohé sú vo veľkých okresných mestách, majú byť zaradené do tzv. komunitárnej úrovne. Na zozname sú nemocnice v Malackách, Komárne, vo Veľkom Krtíši, v Dolnom Kubíne, Liptovskom Mikuláši, Rimavskej Sobote, vo Zvolene, v Brezne, Kežmarku či v Levoči. Po novom sa v nich má poskytovať iba určitá forma urgentnej starostlivosti, jednodňová starostlivosť či stacionáre. Čo sa týka lôžkovej starostlivosti, poskytovali by iba následnú alebo rehabilitačnú starostlivosť. „Budú zanikať oddelenia, ktoré sa teraz v regionálnych nemocniciach nachádzajú - chirurgické, interné, detské, pôrodnícke, neurologické a mnohé ďalšie," spresnil Raši.

V praxi podľa Rašiho dôjde k tomu, že tam, kde je dnes fungujúca nemocnica, bude po novom niečo ako poliklinika s lôžkovou časťou alebo liečebňa dlhodobo chorých. „Ak sa vám stane vážny úraz, dostanete infarkt alebo mozgovú príhodu, tieto nemocnice pacientov komplexne liečiť nebudú, budú ich posúvať do nemocníc vyššieho typu," upozorňuje Raši.

Pohoršení sú aj primátori, ktorých mestá sa ocitli na zozname. „Ak je pravda, že liptovská nemocnica by sa mala stať komunitárnou nemocnicou, tak návrh musel pripravovať nejaký amatér. Na Liptov prichádza ročne 750-tisíc návštevníkov, je to druhý najnavštevovanejší región na Slovensku. V nemocnici sa ročne vykoná 1 100 chirurgických zákrokov, 650 pôrodov a je to najväčší zamestnávateľ v meste," povedal primátor Liptovského Mikuláša, ktorý je zároveň poslancom parlamentu.

Čítajte na druhej strane: Minister zdravotníctva reaguje >>

Ministerstvo zdravotníctva na uniknutý zoznam nemocníc a Rašiho kritiku reagovalo tlačovou správou, že ide o vytĺkanie politického kapitálu z reformy. „Ministerstvo zdravotníctva dôrazne odmieta tvrdenia zástupcov predmetnej opozičnej strany a pripomína, že práve zástupcovia predmetnej politickej strany vyjadrovali počas svojho vládnutia obdobnej reforme podporu," reagovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Reforma je podľa rezortu potrebná, pretože naše zdravotníctvo bolo dlhé roky zle riadené. Výdavky nemocníc presahovali príjmy, výsledkom je ich chronická zadlženosť, kopiace sa faktúry po lehote splatnosti a nespokojnosť pacientov aj zdravotníkov. Je preto najvyšší čas urobiť rázne zmeny. „Slovensko sa bude musieť vyrovnať so starnutím populácie, oproti minulosti klesá dopyt po gynekologicko-pôrodníckych lôžkach v dôsledku poklesu pôrodnosti. Naopak, dopyt po dlhodobých či geriatrických lôžkach bude rokmi narastať," pripomína Eliášová.

Dodala, že cieľom reformy je lepší manažment pacienta, efektívnejšie využívanie lôžok a peňazí, ktoré budú smerované do oblastí, kde sú najviac potrebné.

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS), pod ktorú patrí 76 hlavne regionálnych nemocníc po celej krajine, už pri predstavovaní reformy upozorňovala, že ministerstvo ju neprizvalo do diskusie. Prekážajú im hlavne veľké škrty lôžok v nemocniciach. „Považujeme redukciu lôžok za drastickú na slovenské pomery. Už dnes máme menej lôžok v porovnaní s okolitými štátmi," vyjadril sa prezident ANS Marián Petko.

Čas pritom tlačí na čo najskoršie prijatie reformy, pretože sú na ňu naviazané peniaze z plánu obnovy. Ak optimalizácia nebude schválená do konca roka, Slovensko príde o 1,2 miliardy eur.

Prečítajte si tiež: