Opatrenia by v praxi vyzerali nasledujúco. Medzi návrhmi pre verejné a administratívne budovy je napríklad zrušenie teplej vody. Ušetriť by sa mohlo aj nariadením práce z domu, povinný home office by mohli zaviesť v pondelky a v piatky aj medzi sviatkami. Dôvodom je dlhšie obdobie voľna, počas ktorého by sa úspora mohla znížiť niekoľkodňovým temperovaním. Práca z domu by podľa úradníkov viedla k 20-percentnej úspore energie.

Žiadna chladnička ani mikrovlnka

Rovnako by sa znížila aj teplota vykurovania. Úradníci by pracovali kanceláriách, kde by maximálna teplota neprekročila 20 stupňov, na chodbe a schodisku by mohlo byť o dva stupne menej. Zmeny by čakali aj tých, ktorí si namiesto stravovania v kantíne nosia obedy z domu. V dokumente sa píše o zákaze spotrebičov, ktoré nesúvisia s výkonom práce. Sú to napríklad mikrovlnky, chladničky či elektrické spotrebiče. Spoločenské priestory navrhujú vybaviť senzorickým osvetlením. Ministerstvo navrhuje aj vypnutie nočného osvetlenia historických budov, čím by išlo za príkladom Francúzska či Nemecka.

>>> TOP 10 TIPOV AKO UŠETRIŤ ENERGIU V DOMÁCNOSTIACH <<<

Návrh ministra Budaja a analytikov by sa mohol výrazne dotknúť aj škôl. Medzi opatreniami je napríklad návrh na zatvorenie škôl každý piatok či predĺženie vianočných prázdnin o ďalšie dva týždne. „Myslíte si, že necháme žiakov a študentov mrznúť v školách?  V žiadnom prípade," vyhlásil minulý týždeň Eduard Heger s tým, že školy nebudú musieť v dôsledku cien energií prerušiť prezenčné vyučovanie.

Nie je na opatrenia už neskoro? Odpoveď analytika nájdete na druhej strane >>>