Kým okolité krajiny už šetriť začali, naopak, Slováci sa len s hrôzou v očiach prizerajú na prvé faktúry za energie. Priplácajú si školy, nemocnice aj bytovky. Po mesiacoch čakania a odkladania rokovaní o energetickej kríze je však konečne vidieť svetlo na konci tunela.

Podľa informácií, ktoré priniesol DenníkN, pripravili analytici ministerstva životného prostredia zoznam opatrení, ako by mohli verejné budovy ušetriť v čase energetickej krízy. Ide napríklad o ministerstvá, úrady, inštitúcie, ale aj školy či zariadenia sociálnych služieb. To, že ide o návrh, avšak nie v kompletnom znení, o ktorom ministri ešte len budú rokovať, potvrdilo aj samotné ministerstvo.

„Expertný materiál, o ktorom budú na svojej stredajšej schôdzi rozhodovať členovia vlády, ešte nie je vo finálnej verzii. Je to súbor možných opatrení, z ktorých budú členovia vlády vyberať. Všetky podrobnosti predstaví predseda vlády v stredu po rokovaní vlády na plánovanej tlačovej konferencii,“ informovalo ministerstvo.

>>> TOP 10 TIPOV AKO UŠETRIŤ ENERGIU V DOMÁCNOSTIACH <<<

„Prvotnú verziu opatrení vypracoval analytický inštitút ministerstva životného prostredia, Inštitút environmentálnej politiky, najmä na základe podkladov od Útvaru hodnoty za peniaze, Inštitútu finančnej politiky, Národnej implementačnej a koordinačnej autority, ako aj ministerstva hospodárstva,“ odpovedal rezort životného prostredia. Ako ďalej informujú, návrh, ktorý bude predložený na stredajšie rokovanie, je vytváraný v spolupráci s členmi pracovnej skupiny pre energetiku pod ústredným krízovým štábom a Úradom vlády. Opatrenia na zvýšenie energetickej úspory, týkajúce sa škôl, sú konzultované s odborníkmi z ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu.

Aké opatrenia nás zrejme čakajú? Článok pokračuje na druhej strane >>>