Návrh semaforového plánu ministerstva zdravotníctva dnes ráno zverejnil dennikn.sk. Dokument zatiaľ nie je verejný, v pondelok o ňom majú rokovať na Ústrednom krízovom štábe.

Plán semaforu z ministerstva zdravotníctva nájdete TU

Uniknutý plán má šesť fáz - pri prvej sa o epidémii ešte len vie, pri zelenej sa už vyskytujú sporadické prípady nákazy. Žltá fáza signalizuje len mierny výskyt ochorenia, oranžová hlási zhoršenie situácie a pri červenej je už situácia vážna. Ak sa okres dostane do čiernej, epidemiologická situácia je kritická.

Fázy určujú, kedy deti môžu chodiť do škôl, za akých podmienok sa môžu konať podujatia, či môžu byť otvorené reštaurácie a kedy už treba všetko zatvoriť.
V zelenej fáze stačí dodržiavať viaceré hygienické opatrenia, prísnejšie nastavenie pravidiel platí v žltej fáze. Napríklad sa zníži počet osôb, ktoré sa môžu zhromažďovať, z 500 na 50 osôb.

Pri oranžovej fáze sa už vysokoškoláci učia len na diaľku a reštaurácie musia zatvoriť vnútorné priestory. Stále sú však otvorené obchody aj nákupné centrá. Pre firmy sa odporúča zaviesť home-office a na plaváreň či do wellness sa už nedostanete.

V červenej fáze vás už pustia len do nevyhnutných obchodov, na úradoch vybavíte len to, čo nepočká. Svadobného obradu či pohrebu sa môže zúčastniť najviac šesť osôb. V nemocniciach sa obmedzujú plánované výkony.

Kritická čierna fáza pre ľudí v podstate znamená to, čo poznáme pod pojmom mierny lockdown. Ľudia by mali ísť von len v nevyhnutných prípadoch ako cesta k lekárovi či na nákup potravín. Povoľuje sa aj pobyt v prírode.

Anketa
Súhlasíte, aby sa krajina riadila semaforom?

Epidemiologická situácia by sa mala podľa vládneho plánu vyhodnocovať na úrovni okresov. Odborníci budú pozerať na rýchlosť šírenia vírusu, mieru pozitívnych prípadov za posledné dva týždne aj vývoj za 7 dní. Zaváži aj počet hospitalizovaných v nemocniciach či množstvo chorých nad 65 rokov. Pozerať sa bude aj na to, či je región schopný situáciu zvládnuť.

Farby na semafore by sa podľa plánu ministerstva mali prehodnocovať každé dva týždne. Ak bude v nemocniciach viac ako 2-tisíc pacientov a kĺzavý medián bude vyšší ako 750 prípadov za deň, plán stráca účinnosť a platia celonárodné kritériá.

Čítajte na ďalšej strane: Plán semaforu z ministerstva zdravotníctva