Pod pojmom bioplast si predstavte plast, ktorý je vyrobený buď z obnoviteľných zdrojov surovín, alebo je biologicky rozložiteľný. „Pre prírodu sú, samozrejme, najlepšie tie, ktoré sú aj z obnoviteľných surovín, aj biologicky rozložiteľné,“ vysvetľuje profesor Pavel Alexy z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave. A presne také sú aj bioplasty, ktoré si teraz naši vedci dávajú patentovať už druhýkrát.

Na jeho výrobu poslúžil fritovací olej, ktorý bežne používame na vyprážanie. Ten je nebezpečným odpadom, ktorý produkujeme vo veľkých množstvách. Výhodou bioplastu je, že sa nerozkladá len v priemyselnom komposte, pri teplote nad 50 °Celzia ako prvý slovenský bioplast, ale aj v domácom komposte pri teplote 20 až 30 °Celzia. „Teraz testujeme rozloženie tohto plastu v bežnej pôde a v morskej vode. Zdá sa, že aj tam dokáže degradovať,“ dopĺňa odborník.

Vynález si vedci dávajú patentovať.
Zdroj: shutterstock

Na čo všetko sa bude unikátny vynález využívať? Jednou z možností je výroba plastových nádob, príborov, obalových fólií či mulčovacích fólií, ktoré využívajú záhradkári aj poľnohospodári, aby udržali v pôde vlhkosť a bránili burine. No naši chemici ešte môžu poriadne prekvapiť! V spolupráci s dizajnérmi totiž zvažujú originálne výrobky v oblasti dizajnu a módy.

„Rozhodli sme sa vyskúšať, do akých aplikácií s dlhšou životnosťou by sa dal bioplast použiť,“ hovorí Vlasta Kubušová z crafting plastics! studio. „Začali sme s fashion doplnkami, keďže módny priemysel sa považuje za druhý najznečisťujúcejší po ropnom. Skúšali sme výrobu pršiplášťov aj rámov na okuliare,“ prezrádza. Najnovšie pracujú na prototype nábytku, termopohárov na kávu, zubných kefiek či tašiek.