Unikátna zbierka spomienok na socializmus: Výber najlepších fotiek, ktoré ste nám poslali
17. 11. 2020, 10:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 20:40)

Zdroj: Leoš Marko
Keď sme čitateľov vyzvali, aby nám posielali svoje fotografie, ktoré ukazujú, ako sme na Slovensku žili za socializmu, netušili sme, aký ošiaľ to vyvolá. Ďakujeme vám aj touto cestou za vaše úprimné spomienky a unikátne zábery a ponúkame výber z nich.
Tieto fotografie a ich príbehy sú zastavenia v čase, spomienky na miesta a udalosti, ktoré sú už históriou.

Zdroj: Leoš Marko
Gazdiná, rok 1970.
Fotografie amatérskeho fotografa Leonarda Marka z Černovej nám poslal jeho syn Ivan Marko, ktorý spolu so sestrou vydali otcove fotografie aj knižne, lebo ich považujú za dôležité dedičstvo. „Spomínajme na dobu, keď sme ešte nosili krátke nohavice a v maminej kuchyni voňal čerstvý makovník. Keď fotografie vznikali v zatemnenej kúpeľni a my sme dychtivo sledovali, čo sa objaví na fotopapieri...,“ píše Ivan Marko. Jednu z fotografií ich otca sme použili aj ako titulnú spomienku na socializmus.

Zdroj: Archív Viery Václavkovej
„Písal sa rok 1964. Boli sme mladí a život nám chutil. Nechodili sme na diskotéky, ale na čaj o piatej, ktorý bol niekedy spojený aj s vedomostným kvízom. Obdivovali sme skvelého trubkára L.Armstronga aj Beatles. Módnym hitom vtedy boli tzv. kominárky, čierne úzke nohavice nad členkom. Neboli strečové, ako je to dnes, no cítila som sa v nich skvele.Balili nás fešáci na skútroch. Leteli čezety – skúter čz 175 (foto) aj slovenské mopedy tatran 125, ktoré vyrábali v Považskej Bystrici. Boli to skvelé motorky s malou spotrebou a my, dievčatá, sme na nich mohli sedieť bokom, nie obkročno. Malo to tú výhodu, že sme sa mohli pevnejšie pritúliť k jazdcovi, ktorý bol väčšinou aj objektom nášho záujmu. Spomínam a viem, že to boli pekné časy,“ napísala nám Viera Václavková z Bratislavy.
Zdroj: František Mach
František Mach z Pezinka nám poslal niekoľko fotografií zo spartakiády, ktorá bola fenoménom socializmu. Hromadné skladby nacvičovali deti, žiaci, študenti, vojaci aj pracujúci celé týždne, ba aj mesiace, aby potom mohli vystúpiť na štadióne v okresnom či krajskom meste. Tým najlepším sa podarilo zacvičiť si aj na pražskom Strahove.
Zdroj: František Mach
Vystúpenie žiačok Pedagogickej školy v Modre na spartakiade v roku 1960.
Zdroj: Archív Jána Bažíka
Túto fotografiu z dovolenky na Zelenej Vode v roku 1985 nám poslal Ján Bažík.
Zdroj: Archív Jána Lučka
Ján Lučko z Rožňavy nám poslal nielen svoju fotografiu z vojenčiny v Pardubiciach, ale priložil aj diplom za majstrovské zvládnutie zbrane.
Zdroj: Archív Jána Lučka
Diplom za uskutočnenie spojenia 17. marca 1967 o 11.05 hod.
Zdroj: archív
Týchto pionierov nám poslala ich vtedajšia vedúca Janka. ,,Mala som vtedy asi 19 rokov. Bola som vedúca v pionierskom tábore v Nitre. Vtedy ešte fungovali pionierske domy, kam sme chodili a robili nábor, už presne ani neviem, ako to prebiehalo. Poznali sme sa s tým vedením, čo to mali na starosti, tak som sa stala vedúcou 😊" , zaspomínala si pani Janka, ktorá má dnes 58 rokov.
Zdroj: Ingrid Ondrušová
„Kto mal Simsona, bol frajer. Môj muž ho mal. Fotka je z posledného roku socializmu. Dievčatá na motorke sú moje dcéry. Chlapec na motorke a dievča vedľa motorky sú sestrine deti. Všetky deti majú už svoje rodiny a tešíme sa spolu z deviatich vnúčat,“ napísla nám k tejto fotografii Ingrid Ondrušová z Gbelian.
Zdroj: Archív Ingrid Ondrušovej
A toto je pani Ingrid ako dieťa: Bolo to v r. 1967 alebo 1968. Moje veľké sestry a ja. Keď narastiem, budem pionierka? Jasné!
Zdroj: Archív Františka Bachana
Takto sme oslavovali prvé máje.
Tento záber z prvomájového pochoduv Bratislave v roku 1981 nám poslal František Bachan (78). Sú to zamestnanci Západoslovenských vodární a kanalizácií š.p. Bratislava. František Bachan pochoduje v baloňáku v druhom rade za svojím synom, chlapcom, ktorý drží zástavu NDR. V tom období sa "pochodovalo" po Vajnorskej ulici, smerom od Novej doby k Trnavskému mýtu a potom sa väčšina náhlila ku stánkom s párkami a pivom. Od 60. rokov sa na prvého mája chodilo aj do Lunaparku pri Dunaji v Petržalke, kde sa zabavili deti na kolotočoch a dospelí pri občerstvení a ľudovej veselici.