Zmeny navrhuje parlamentný výbor pre zdravotníctvo. Pacienti by dostali možnosť za poplatok dohodnúť si u lekára vyšetrenie na konkrétny čas podobne, ako to bolo v minulosti. „Pacienti sa na nás obrátili s tým, že tento inštitút využívali," povedal predkladateľ návrhu Tibor Bastrnák z Mosta-Híd.

Za poplatok by ste sa mohli objednať u lekárov špecialistov. Netýkalo by sa to všeobecných lekárov, gynekológov ani zubárov. Poplatok má byť najviac 10 eur. Podmienkou je, aby špecializovaný lekár ordinoval aspoň 40 hodín týždenne. Päť hodín z tohto času by mohol vyčleniť na objednávky pacientov.

Hoci zmeny predkladá poslanec jednej z vládnych strán, návrh nemá v koalícii istú podporu. Problémom môže byť, že podobnú novinku len nedávno presadzoval aj minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smer-SD) v rámci tzv. doplnkových ordinačných hodín. Minister navrhoval platbu do výšky 30 eur. Po kritike lekárov však svoj návrh nakoniec stiahol.

Najnovší, 10-eurový poplatok chcú poslanci pretlačiť ako doplnok k vládnemu návrhu zákona o zdravotnej starostlivosti. „Ministerstvo zdravotníctva o tomto návrhu vie. Rezort však naďalej považuje za spravodlivejšie riešenie zavedenie doplnkových ordinačných hodín," reagovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Pomôcť by ešte mohli hlasy opozície. Poslankyňa za SaS a členka zdravotníckeho výboru Jana Cigániková hovorí, že ich strana návrh podporí. „Aby ľudia mali možnosť objednať sa na konkrétny časa nemuseli tráviť hodiny v čakárni. Navyše peniaze, ktoré týmto spôsobom získajú lekári, môžu pomôcť ambulanciám," tvrdí poslankyňa.

Zaplatiť si za konkrétny termín u lekára nemôžeme od apríla 2015, keď poplatky zrušila druhá Ficova vláda. Výška poplatku bola od 5 do 16 eur, určovali ho samosprávne kraje. Pacientske organizácie však dlhodobo upozorňujú, že niektorí lekári obchádzajú zákon a poplatky za objednanie vyberajú aj dnes. Po novom za to ambulanciám bude hroziť pokuta až do výšky 16 596 eur.

***AKTUALIZÁCIA***

Možnosť objednania sa u lekára na konkrétny čas za poplatok nakoniec pacienti nedostanú. Poslanci parlamentu hlasovaním v utorok podvečer návrh odmietli.

Čítajte viac