Prísnejšie pravidlá pre neočkovaných Slovákov: Bez testu sa NEDOSTANETE ani k lekárovi!
2. 9. 2021, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:42)
Vláda najskôr nechcela deliť ľudí na očkovaných a neočkovaných, napokon k tomu aj tak nenápadne dochádza. Od 25. augusta platí nové usmernenie ministerstva zdravotníctva, ktoré sprísňuje pravidlá pre ľudí bez očkovania. Mnohí to v záplave denných informácií možno ani nepostrehli, o to väčšie môže byť ich prekvapenie z oznamu na dverách niektorých lekárov či iných zdravotníckych zariadení.
Zdroj: Martin Baumann
Zdroj: Pavel Neubauer
Zdroj: Milan Kapusta
Galéria k článku
Vybrať si, či zostanú otvorení len pre očkovaných, OTP (očkovaní, testovaní, prekonali covid), alebo pre všetkých, môžu nielen reštaurácie, ale najnovšie aj lekári. Vyplýva to z metodického usmernenia rezortu zdravotníctva, ktoré platí od 25. augusta pre ústavné zariadenia, polikliniky, zdravotné strediská či ambulancie. Je na rozhodnutí jednotlivých poskytovateľov, aký režim si zvolia. Ak chcú ale zostať otvorení aj pre nezaočkovaných, tí sa musia pri vstupe preukázať negatívnym testom.
Problém je, že ľudia si testy majú platiť z vlastného vrecka. Za antigénový test 5 eur, spoluúčasť pacienta pri PCR testoch, koľko ich bude štát poskytovať zadarmo a pre koho, vláda do konca prázdnin nedoriešila. Preplácané v plnej výške sú len pri zdravotne indikovaných prípadoch a neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Negatívny test si od nezaočkovaného môže vypýtať všeobecný lekár, zubár, ústavné zdravotnícke zariadenie, poliklinika či ambulancia. PCR test platí 72 hodín, antigénový len 48 hodín. Ak chce ísť niekto na rehabilitáciu či na masáž, musí test absolvovať viackrát týždenne.
Jeden príklad z mnohých: Špecializovaná nemocnica pre ortopedickú protetiku (ŠNOP) v Bratislave prevádzkuje zariadenie ústavnej starostlivosti. Má aj špecializované ambulancie a pracoviská rehabilitácie. Táto zóna je podľa covid automatu zelená a ide o región s najvyššou zaočkovanosťou. Doteraz ju pacienti bežne navštevovali s tým, že pri vstupe vypisovali informatívne vyhlásenie týkajúce sa prípadného ochorenia a prešli kontrolou klinických príznakov.
Na dverách zariadenia pred pár dňami pribudol oznam: osoby prichádzajúce na rekondičné aktivity sa musia pri vstupe na aktivitu preukázať, že sú buď plne zaočkované, alebo OTP osoby, teda testované, očkované alebo po prekonaní covidu. „Postupujeme podľa uvedeného aktuálneho usmernenia rezortom zdravotníctva z 24. augusta k testovaniu pacientov,“ uviedla pre TREND Denisa Vlková, riaditeľka ŠNOP. Ide im o bezpečnosť klientov i zamestnancov. Namieta však, že nejde o žiadne sprísnenie opatrení.
Nové usmernenie podľa riaditeľky Vlkovej určuje, v ktorých prípadoch poskytovateľ požaduje test, niekedy dokonca aj u zaočkovaných ľudí a kedy ho môže či nemusí vyžadovať. Je jedno, či je niekto samoplatiteľ, alebo jeho platba ide z verejného zdravotného poistenia. „Napríklad pri neočkovaných alebo nekompletne očkovaných je na rozhodnutí poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, či pri ambulantnej zdravotnej starostlivosti test bude požadovať,“ spresnila Vlková.
Čítajte na ďalšej strane: Reakcia ministra zdravotníctva >>
Rezort to slovami hovorkyne Zuzany Eliášovej potvrdil a odkázal nás priamo na daný materiál, teda kedy môže lekár vyžadovať od neočkovaného pacienta test a za akých podmienok. Podľa ministra zdravotníctva má ísť o dočasné opatrenia. „V tomto smere ide o čas, kým sa z epidemiologického hľadiska spoločnosť nepremorí, kým neustúpi pandémia, kým nebude zaočkovaná kritická skupina,“ uviedol pre médiá minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.
Je dôležité, aby sa pacient dostal k lekárovi vždy, keď to potrebuje, hovorí pre TREND Elena Marušáková, viceprezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov SR (AOPP). Rovnako však, aby si z ošetrenia nepriniesol covid. „Existujú pacienti, ktorým závažné zdravotné komplikácie nedovoľujú dobrovoľne sa očkovať ani proti covidu. Preto sme žiadali ministra zdravotníctva, aby v rámci covid pasov zohľadnil špecifické potreby tejto skupiny a boli jednoznačne upravené vyhláškou,“ spresňuje.
Rezort im potvrdil, že sa tým zaoberá. Vyrieši to tak, že pokiaľ bude mať niekto potvrdenie od lekára, bude považovaný za očkovaného. Asociácia sa však dlhodobo stretáva s problémami dostupnosti vyšetrení u niektorých špecialistov.
Covid to ešte zhoršil a pridal nedostupnosť hlavne akútnych a plánovaných operačných výkonov. „Trváme na potrebe mať jasný plán, ako dobehnúť odloženú zdravotnú starostlivosť,“ dodáva Marušáková.