Davy veriacich sa pred bazilikou v Šaštíne schádzali už od skorého rána. Prvých ľudí začali do oploteného areálu púšťať krátko po ôsmej. Miesta v chráme, kde organizátori povolili vstup asi 500 ľuďom, sa zaplnili ako prvé. V oplotenom areáli pred bazilikou sa mohlo zhromaždiť ďalších 1 000 veriacich. 

Po dvoch hodinách už organizátori nepustili na púť ani nohu. Viacerí to zobrali s nevôľou. „Pozatvárali ste nám kostoly, to je jedna vec. A teraz nás nechcete pustiť ani sem, zostávame pred ohradou a sme na vzduchu,“ posťažoval sa pútnik, ktorý prišiel až z Bratislavy. „Neviem, či tu je tisíc ľudí, nezdá sa mi. Nesúhlasím s týmito obmedzeniami,“ ťažkala si ďalšia pani z davu. 

Našli sa však aj takí, čo obmedzenia zobrali s pokorou. „To, čo sa deje, nás má odskúšať. Takže ja to prijímam,“ povedala Mária z Radošoviec. Hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara vyjadril ľútosť nad tým, že na púť sa nedostali všetci. Vysvetlil však, že cirkev mala pri organizácii zviazané ruky. „Regionálny hygienik nám odporučil viacero opatrení a tie sa snažíme dodržiavať tak, ako nám boli dané. Sektor pred bazilikou je preto vyhradený pre tisíc ľudí a nie je možné, aby doňho vstúpilo viac veriacich,“ vysvetlil Martin Kramara.

Čo sa dialo za plotom, čítajte na ďalšej strane >>