Reklama

Tvrdé opatrenia na púti v Šaštíne: Veriacim, ktorých nepustili dnu, praskli nervy!

Reklama

Takúto púť ešte kresťania nezažili! Situácia s ochorením COVID-19 tvrdo zasiahla aj tohtoročné oslavy Sedembolestnej Panny Márie. Národná púť v Šaštíne sa nakoniec konala za prísnych bezpečnostných pravidiel, organizátori museli výrazne obmedziť počty ľudí. Stovky veriacich tak zostali za plotom, čo viacerí nezvládli. 

Davy veriacich sa pred bazilikou v Šaštíne schádzali už od skorého rána. Prvých ľudí začali do oploteného areálu púšťať krátko po ôsmej. Miesta v chráme, kde organizátori povolili vstup asi 500 ľuďom, sa zaplnili ako prvé. V oplotenom areáli pred bazilikou sa mohlo zhromaždiť ďalších 1 000 veriacich. 

Po dvoch hodinách už organizátori nepustili na púť ani nohu. Viacerí to zobrali s nevôľou. „Pozatvárali ste nám kostoly, to je jedna vec. A teraz nás nechcete pustiť ani sem, zostávame pred ohradou a sme na vzduchu,“ posťažoval sa pútnik, ktorý prišiel až z Bratislavy. „Neviem, či tu je tisíc ľudí, nezdá sa mi. Nesúhlasím s týmito obmedzeniami,“ ťažkala si ďalšia pani z davu. 

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Emócie počas púte v Šaštíne, ktorú poznačili obmedzenia v súvislosti s koronavírusom

    Našli sa však aj takí, čo obmedzenia zobrali s pokorou. „To, čo sa deje, nás má odskúšať. Takže ja to prijímam,“ povedala Mária z Radošoviec. Hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara vyjadril ľútosť nad tým, že na púť sa nedostali všetci. Vysvetlil však, že cirkev mala pri organizácii zviazané ruky. „Regionálny hygienik nám odporučil viacero opatrení a tie sa snažíme dodržiavať tak, ako nám boli dané. Sektor pred bazilikou je preto vyhradený pre tisíc ľudí a nie je možné, aby doňho vstúpilo viac veriacich,“ vysvetlil Martin Kramara.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Konferencia biskupov Slovenska vysvetľuje, prečo nemohli na púť pustiť všetkých

      Čo sa dialo za plotom, čítajte na ďalšej strane >>

       

      Zatiaľ čo vo vyhradenom sektore sa zodpovedne dodržiavali všetky opatrenia proti šíreniu koronavírusu – zachované boli odstupy, každý mal rúško, pri vstupe sa dezinfikovali ruky, ľudia, ktorí zostali za plotom, akoby na pandémiu zabudli. Tlačili sa jeden na druhého, aby sa dostali čo najbližšie, mnohí si zložili rúška.
      „Keď sa niekto tlačí za vyhradeným priestorom, kto je za to zodpovedný? Cirkev určite nie. Ja som vyzýval ľudí, takisto aj Konferencia biskupov Slovenska, aby ľudia účasť zvážili a myslím si, že z tejto stránky cirkev organizáciu zvládla,“ komentoval dianie premiér Igor Matovič (OĽaNO), ktorý sa na púti zúčastnil oficiálne z pozície predsedu vlády. 

      Napriek všetkému tento rok neprišli ľudia v takom masovom počte ako minulé roky. Na udalosti sa každoročne schádza okolo 20-tisíc ľudí. Rekordným bol rok 2014, keď prišlo až 50-tisíc veriacich. Tento rok bola účasť, aj s ľuďmi, ktorí sa nedostali do areálu, okolo dvoch tisícok. 

      Aký je to sviatok?

      Sviatok Sedembolestnej Panny Márie slávia katolíci na Slovensku a vo svete 15. septembra. Sedembolestná Panna Mária je patrónkou Slovenska a tento deň je u nás dňom pracovného pokoja. V liturgickom kalendári je sviatok Sedembolestnej Panny Márie zaznamenaný ako záväzná spomienka, len na Slovensku, ako v jedinej krajine na svete, je ustanovený za slávnosť. 

      Mohlo by vás zaujímať: