Tvrdé odkazy rodičov, učiteľov aj odborníkov Matovičovi: V lete do školy nechceme!
6. 5. 2020, 6:00 (aktualizované: 11. 9. 2024, 16:07)

Zdroj: Janka Bauerová
Deti nechodili do školy dva mesiace na jar, tak nech zasadnú do lavíc v lete! Hoci premiér Igor Matovič (OĽaNO) aj minister školstva Branislav Gröhling (SaS) takúto myšlienku pôvodne odmietali, teraz o nej uvažujú. Nápad sa však nestretáva s pochopením u rodičov, odborníkov ani učiteľov. Riaditelia škôl to považujú za nepredstaviteľné, podľa psychológov takto deťom vzdelávanie len znechutíme.
Zdroj: Zuzana Jurčenková
Zdroj: Archív A.R.
Zdroj: Noemi Bruzak
Galéria k článku
Žiaci pre koronavírus opustili školy ešte začiatkom marca. Tradičnú výučbu nahradilo samoštúdium a vzdelávanie cez internet. Nie všetky deti však majú možnosť prístupu k počítaču s mikrofónom a kamerou alebo pripojeniu na internet, kvôli čomu sú v tomto čase podľa premiéra znevýhodnené a mali by dostať možnosť dobehnúť učivo počas letných prázdnin. „Je úvaha aj o tom, aby práve tieto deti dobrovoľne šli cez prázdniny do školy a dobehli to, čo zmeškali,“ povedal Matovič v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.
S myšlienkou tzv. letných škôl súhlasí aj minister školstva Branislav Gröhling. „Plánujeme dať ponuku školám, ktoré budú chcieť, aby boli letné školy. Bude to na báze dobrovoľnosti, nebude to takéto klasické vzdelávanie, bude to rôzne iné metódy vzdelávania,“ zdôraznil minister. O tom, ktoré školy budú deti vzdelávať, by mali rozhodnúť riaditelia škôl a rodičia.

Práve riaditelia škôl si však výučbu počas letných mesiacov nevedia vôbec predstaviť. Pre žiakov stredných škôl je to vraj zbytočné. „Naši študenti sa vedeli vzdelávať aj online, majú telefóny, notebooky. S menšími deťmi sa doma učia rodičia, takže keď tí nemali čas by to mohol byť problém, ale stredoškoláci sú už samostatní. Neviem konkrétne ako bol tento výrok myslený, ale na stredných školách to potrebné nie je,“ povedal nám riaditeľ strednej hotelovej školy v Nových Zámkoch Miroslav Bohát.
Ani základné školy však necítia potrebu pootvárať v auguste svoje triedy a učebne. Problémom by malo byť najmä horúce počasie. „Školy nie sú tak vybavené, aby sa tu v lete v horúčavách učilo. V dvoch triedach rodičia sponzorsky namontovali klímu, ale v ostatných 25-tich učebniach nie je. V týchto horúčavách a v rúškach si to naozaj predstaviť neviem. Konkrétne to ja nepovažujem ani za potrebné u nás, nakoľko naši učitelia denno-denne učia. Naše učivo bude prebrané, ja nebudem potrebovať žiadnu letnú školu,“ povedala nám Marta Bystrická, riaditeľka základnej školy na Hradnej ulici v Nových Zámkoch a dodala, že je to nepredstaviteľné aj preto, že aj učitelia majú nárok na dovolenku, ktorú si čerpajú vždy v lete.
Anketa
Je podľa vás letná škola dobrý nápad?
Čo hovoria na letnú školu rodičia, učitelia a psychologička? »
Pre rodičov by táto možnosť mohla byť na prvý pohľad výhodná, keďže by sa o deti po dlhých týždňoch nemuseli starať doma. No ani tí nie sú nadšení. „Nesúhlasím s tým, aby sa učili cez prázdniny. Teraz sa každý deň učia, ja na nich dozerám, nemajú prázdniny. Nemienim to robiť ešte aj v lete, aj deti potrebujú oddych,“ povedala nám Janka Bauerová (36), mama dvoch tretiakov a jednej prváčky. „Veď teraz nie sú na prázdninách, ale učitelia im zadávajú úlohy. V 40-stupňových horúčavách majú deti sedieť v škole? Je to nezmysel,“ pridáva sa mama šiestaka Zuzana Jurčenková (40).
Zdroj: Zuzana Jurčenková
Zuzana Jurčenková (40), mama šiestaka Maxim (12), sa so synom poctivo učí každý deň a s letnou školou nesúhlasí.
Prezident Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman však tvrdí, že by to v niektorých prípadoch mohlo byť dobré riešenie. „Ide špeciálne iba o tie deti, ktoré nemajú prístup k tomu online vyučovaniu, čiže väčšinou ide o marginalizované komunity. Aj tu však viem, že vyučovanie nejakou formou prebieha, kolegovia momentálne fungujú s tými deťmi na telefóne alebo sa im snažia iným spôsobom doručiť úlohy v písomnej podobe,“ povedal.
Niekde sa ale neučí vôbec. „V mnohých obciach sa deje napríklad to, že starosta chce šetriť, v rámci toho, že má znížené podielové dane a niekedy dá viacerých učiteľov na prekážku v práci, kvôli čomu to vyučovanie neprebieha. Nie je to v poriadku, ale dejú sa aj takéto veci,“ dodal Crmoman. Práve na takýchto školách by letná výučba mohla byť užitočná.
Kto bude mať v tejto otázke rozhodujúce slovo a čo odporúča psychologička? »
Konečné slovo bude mať vláda, zriaďovatelia škôl a riaditelia, ktorí by mali celú situáciu prebrať aj s rodičmi žiakov. Treba pri rozhodovaní zvážiť, koľko učiva zvládli online formou prebrať, koľko detí nemalo žiadny prístup k vyučovaniu a či je škola schopná výučbu v lete zvládnuť.
Psychologička: Cez prázdniny by mali deti oddychovať
Podľa detskej psychologičky Gabriely Herényiovej by mohla mať škola v lete negatívny vyplyv na psychiku detí a ich postoj k vzdelávaniu. „Prázdniny sú na oddych a úplné vypnutie od školských povinností. Myslím si, že takýto nápad nepoteší ani žiakov, ani rodičov a už vôbec nie učiteľov,“ povedala skúsená školská psychologička.
Podľa nej by bolo správne nastaviť sa na skutočnosť, že sa začneme zmysluplne vedomosti učiť s elánom a radosťou od septembra. „Nekazme deťom prázdniny a neznechucujme školu a vzdelávanie všeobecne,“ dodala.