Žiaci pre koronavírus opustili školy ešte začiatkom marca. Tradičnú výučbu nahradilo samoštúdium a vzdelávanie cez internet. Nie všetky deti však majú možnosť prístupu k počítaču s mikrofónom a kamerou alebo pripojeniu na internet, kvôli čomu sú v tomto čase podľa premiéra znevýhodnené a mali by dostať možnosť dobehnúť učivo počas letných prázdnin. „Je úvaha aj o tom, aby práve tieto deti dobrovoľne šli cez prázdniny do školy a dobehli to, čo zmeškali,“ povedal Matovič v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

S myšlienkou tzv. letných škôl súhlasí aj minister školstva Branislav Gröhling. „Plánujeme dať ponuku školám, ktoré budú chcieť, aby boli letné školy. Bude to na báze dobrovoľnosti, nebude to takéto klasické vzdelávanie, bude to rôzne iné metódy vzdelávania,“zdôraznil minister. O tom, ktoré školy budú deti vzdelávať, by mali rozhodnúť riaditelia škôl a rodičia.

Práve riaditelia škôl si však výučbu počas letných mesiacov nevedia vôbec predstaviť. Pre žiakov stredných škôl je to vraj zbytočné. „Naši študenti sa vedeli vzdelávať aj online, majú telefóny, notebooky. S menšími deťmi sa doma učia rodičia, takže keď tí nemali čas by to mohol byť problém, ale stredoškoláci sú už samostatní. Neviem konkrétne ako bol tento výrok myslený, ale na stredných školách to potrebné nie je,“ povedal nám riaditeľ strednej hotelovej školy v Nových Zámkoch Miroslav Bohát.

Ani základné školy však necítia potrebu pootvárať v auguste svoje triedy a učebne. Problémom by malo byť najmä horúce počasie. „Školy nie sú tak vybavené, aby sa tu v lete v horúčavách učilo. V dvoch triedach rodičia sponzorsky namontovali klímu, ale v ostatných 25-tich učebniach nie je. V týchto horúčavách a v rúškach si to naozaj predstaviť neviem. Konkrétne to ja nepovažujem ani za potrebné u nás, nakoľko naši učitelia denno-denne učia. Naše učivo bude prebrané, ja nebudem potrebovať žiadnu letnú školu,“ povedala nám Marta Bystrická, riaditeľka základnej školy na Hradnej ulici v Nových Zámkoch a dodala, že je to nepredstaviteľné aj preto, že aj učitelia majú nárok na dovolenku, ktorú si čerpajú vždy v lete.

Anketa
Je podľa vás letná škola dobrý nápad?
  • 15%
  • 1%
  • 5%
  • 79%

Čo hovoria na letnú školu rodičia, učitelia a psychologička? »