Reklama

TU sa tento rok neokúpete, pláže zaplavili medúzy: Slováci, SEM na dovolenku nechoďte!

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Čo robiť, keď vás popŕhli medúza? Veľa ľudí robí TÚTO CHYBU!
    Zdroj: mh
    Reklama

    Prísť na dovolenku a zbadať plnú pláž medúz, by asi nechcel nikto. Centrum pre výskum mora v Rovinji Inštitútu Ruđera Boškovića zverejnilo mapu rozšírenia medúz. Do týchto oblastí Chorvátska radšej nechoďte, v mori sa tu neokúpete!

    Pri pobreží západnej Istrie bolo v posledných týždňoch vidieť medúzy, o ktorých Centrum pre morský výskum Inštitútu Ruđera Boškovića (IRB) v Rovinji dostáva časté správy a teraz zverejnilo mapu rozšírenia medúz.

    V týždni od 1. do 8. júla prijali 21 pozorovaní: „Najviac hlásení, 16, sme dostali o medúze kompasovej, štyri pozorovania rebrovky dravej (morského orecha) a len jedno pozorovanie bolo pripísané tanierovke ušatej.''

    „Dvaja pozorovatelia nám poslali informácie z toho istého miesta a len dvaja pozorovatelia hlásia viac ako dva druhy na rovnakom mieste," oznámilo Centrum pre morský výskum na sociálnej sieti.

    Anketa

    Popŕhlila vás už medúza?

    Pripomínajú, že „medúzam často chýbajú časti tela alebo sú na nerozoznanie v dôsledku rozkladu (starnutia). Aj takéto medúzy vás však môžu pri vyrušení popáliť, preto by ste sa mali vyhýbať akémukoľvek kontaktu s nimi."

    „V prípade bodnutia miesto opláchnite morskou vodou a zvyšné tkanivo medúzy opatrne odstráňte pinzetou. Oplachovanie vodou z kohútika alebo balenou vodou a škrabanie bodnutie len zhorší,'' vysvetlili.

    Prečítajte si tiež:

    Autor článku

    Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.