Ak sa na stoličke v práci hrbíte alebo takmer ležíte, práve vy si koledujete o problémy s chrbtom. Neukážu sa hneď. Po istom čase sa objavuje nepríjemný pocit spojený s bolesťami, zhorší sa výkonnosť a koncentrácia počas dňa a nastupuje fyzická a psychická únava. Podľa neurochirurga Bruna Rudinského sa príčiny bolesti chrbtice nedajú jednoznačne určiť.
„Sú športovo založení ľudia a majú problémy a, naopak, ľudia, ktorí to s fyzickou aktivitou nepreháňajú a ťažkosti nemajú. Je to aj o genetike,“ vysvetľuje. Najčastejšie ide o kombináciu viacerých príčin. Rudinský zdôrazňuje, že pri sedavom zamestnaní „predklonená poloha krčnej chrbtice pri počítači alebo pri permanentnom vyťukávaní do smartfónu môžu viesť k ťažkostiam v oblasti šijového svalstva a krčnej chrbtice“.
VIDEO Tri cviky na päť minút: Rozhýbte sa v kancelárii s Martinom Šmahelom
Už po 30 minútach sedenia začína svalstvo ochabovať. Spočiatku pociťujeme len stuhnutosť a napätie, no ak sa problémy nezačnú riešiť, objavujú sa bolesti a ochorenie si vyžaduje dlhšiu liečbu. Pozor. Problémy s chrbticou sa nemusia prejaviť len na chrbte. Bolesť vystreľuje aj do hlavy. Ako? Keď napríklad dlhodobým predklonom preťažíme oblasť šijového svalstva. Keďže má úpony na hlave, vnímame jeho stiahnutie ako bolesť hlavy.
Klimatizácia je veľmi nebezpečná
Aj stres a klimatizácia sa výrazne podpisujú pod ťažkosti s chrbtom. Veľké americké štúdie už v minulosti potvrdili, že na problémoch s chrbticou sa podieľa psychika, a teda aj stres. Nebezpečným faktorom sú aj klimatizácie. Neprimerané chladenie a prievan sú často vyvolávajúcim momentom bolesti chrbta, respektíve krčnej chrbtice.
Skôr či neskôr bolesti chrbtice zastihnú takmer každého. Ako si pri nich pomôcť pri krátkodobých aj pretrvávajúcich bolestiach?
O možnostiach liečby hovorí neurochirurg Bruno Rudinský.
Mám sa báť už krátkodobej alebo až dlhodobej bolesti?
Ak bolesť trvá krátky čas a prejde napríklad po krátkom pokojovom režime, možno hovoriť o krátkodobej. Každodenné bolesti chrbta alebo bolesti zvýrazňujúce sa po záťaži, ako je napríklad chôdza, už vyžadujú vyšetrenie odborníkom.
Lekár o nástrahách pri ceste autom: Len takto prežijete horúčavy aj dlhé kolóny!
Môže sa bolesť chrbtice rozšíriť do iných častí tela?
Chrbtica je systém, ktorý má 3 časti a problémy s jednou môžu vyvolať aj problémy v druhej časti. Vo väčšine prípadov sa to deje pri nesprávnom držaní tela.
Ako sa to lieči?
Našťastie väčšina z nich sa lieči konzervatívne. To znamená liekmi, infúzne a v 90 - 95 % rehabilitáciou.
Vieme si pomôcť aj sami?
Pokiaľ sa objavia prvé ťažkosti a sú zvládnuté konzervatívne, je potrebné, aby si pacient z toho zobral ponaučenie a venoval sa chrbtici. Najmä spinálne cviky na posilnenie chrbtového svalstva sú kľúčom k dlhodobej stabilizácii stavu chrbtice a spôsobom, ako sa vyhnúť jeho zhoršeniu a operácii.
Kedy by sme mali vyhľadať lekársku pomoc?
Keď sú bolesti veľmi výrazné a vyžarujú z krčnej chrbtice do horných končatín alebo v oblasti driekovej do dolných končatín.
A operácia ma kedy čaká?
Ak už boli vyčerpané všetky možnosti konzervatívnej liečby a ťažkosti pacienta obmedzujú v bežnom živote.
Naučte sa správne sedieť, vyhnete sa problémom
Sedenie je najvyužívanejšou polohou pri kancelárskej práci, no aj pri ceste a odpočinku. Je veľmi dôležité minimalizovať jeho negatívne účinky na telo. Sedieť by ste mali na celej ploche sedadla stoličky, no jeho okraj by nemal tlačiť na oblasť podkolennej jamky. Chodidlá majte celou plochou na zemi rozkročené asi na šírku bokov.
Takto by ste mali správne sedieť.
Rozmedzie pravého uhla by malo byť v kolenách, zadku a lakťoch. Oprite sa o opierku stoličky a vytiahnite sa do výšky tak, aby ste cítili, ako sa vám napriamuje chrbtica a dvíha hrudník. Uvoľnite si plecia, šiju a lakte držte pri tele. Monitor a klávesnica musia byť priamo pred vami, pričom vrchná časť monitora by mala byť vo výške vašich očí. V práci nezabúdajte ani na prestávku a odpočinok.
Dámy, pozor. Ničí vás aj kabelka i zlá podprsenka
Okrem dlhého sedenia v kancelárii či nesprávneho dvíhania ťažkých vecí si chrbát ničíme aj každodennými maličkosťami, ktoré si ani neuvedomujeme. Plecia a krčnú chrbticu si zaťažujeme stálym nosením kabelky na jednom pleci a nosením ťažkých nákupov. Mali by ste nosiť kabelku s ramienkom cez telo a nákupy rozložiť rovnomerne do oboch rúk.
Pod bolesti hrudnej chrbtice sa často podpisuje zlá podprsenka, pričom nejde len o nesprávnu veľkosť, ale aj o obvod a push-apky. Chrbát ničia aj nevhodné topánky, extrémom sú vysoké opätky a ploché žabky.
Toto je 13 najrizikovejších povolaní pre chrbticu
Chrbtica najviac trpí tam, kde sa sedí či stojí viac než 6 hodín. Patríte do rizikovej skupiny aj vy? Policajti, vodiči nákladných áut a traktoristi si zaťažujú chrbát pri dlhom sedení v aute. Hasiči zase pracujú s ťažkými hadicami a prenášajú zranených rovnako ako zdravotné sestry či ošetrovateľky pacientov. Problémová je i práca v poľnohospodárstve.
Chirurgovia zas stoja ohnutí v jednej polohe nad pacientom aj dlhé hodiny. Zohnuté pracujú i kaderníčky. Robotníci v továrni a predavači sú hodiny v strnulej polohe. Kameramani a fotografi zaťažujú chrbticu ťažkou aparatúrou.