Vedeli ste, že pot je sterilná tekutina bez zápachu? Prečo ho teda cítiť? „Na vine sú baktérie, ktoré sa nenachádzajú len v podpazuší, ale aj v ďalších častiach tela. V tele máme približne štyri milióny potných žliaz,“ vysvetľuje dermatovenerologička Adriana Tomeková. Naše telo reaguje vylučovaním potu nielen na horúčavy či telesnú záťaž, ale aj na hormonálne zmeny, silné emócie a takisto stravu.

„To, čo jeme, sa neprejavuje len na vzhľade našej pokožky, ale aj na pachu nášho potu. Alkohol, nikotín, ťažké a korenisté jedlá, sladené nápoje vám určite prirodzenú vôňu nevylepšia, práve naopak, môžu ju zvýrazniť,“ upozorňuje odborníčka. Pikantné jedlá zas môžu spôsobovať nadmerné potenie. „Pach potu negatívne ovplyvňujú i cibuľa s cesnakom. Ich prirodzená aróma je dosť silná a po zjedení sa stáva, že ju cítiť nielen z úst, ale aj pokožky,“ dopĺňa Adriana Tomeková.

Ak si myslíte, že stačí obmedziť príjem tekutín a budete sa potiť menej, mýlite sa. Opak je pravda! „Hydratácia zabráni prehrievaniu organizmu, a preto sa budete potiť menej. Zmena musí nastať skôr v zložení pitného režimu. Ideálne sú bylinné čaje, ale najmä obyčajná čistá voda,“ hovorí lekárka. Ak vás potenie trápi a hanbíte sa za nepríjemný zápach, máte veľa možností, ako ho zmierniť. Vybrali sme aspoň niektoré.

Dezodorant alebo antiperspirant?

Viete, aký je rozdiel medzi dezodorantom a antiperspirantom? Dezodorant iba neutralizuje zápach. Neobsahuje žiadnu zložku, ktorá by pomáhala obmedziť potenie. Pomôže síce predísť nelichotivému zápachu, ale prepoteným škvrnám pod pazuchami nezabráni. Na druhej strane antiperspirant sčasti uzatvára potné žľazy na našej pokožke, a tým obmedzuje potenie. „Jeho súčasťou sú najmä hliníkové soli, ktoré dokážu zablokovať potné žľazy,“ vysvetľuje lekárka.

Dezodorant alebo antiperspirant?
Dezodorant alebo antiperspirant?
Zdroj: shutterstock

Aplikácia botulotoxínu

Osvedčeným riešením proti poteniu je botulotoxín. Vpichuje sa do podpazušia, dlaní i chodidiel. Efekt sa začína od 3 dní po aplikácii, pričom dĺžka jeho trvania je individuálna, v priemere je to 7 až 10 mesiacov.

Aplikácia botulotoxínu
Aplikácia botulotoxínu
Zdroj: shutterstock

Pomoc z prírody

Čaje zo šalvie, ako aj z mäty piepornej dokážu zmierniť nepríjemný zápach pri potení. Šalvia sťahuje potné žľazy na celom tele, a tak účinne zabraňuje poteniu. Vyskúšať môžete takisto vodu s citrónovou šťavou: stačí si ňou potierať miesta, kde sa viac potíte.

Pomoc z prírody
Pomoc z prírody
Zdroj: shutterstock

Pomôže aj strava

  • Potraviny s obsahom magnézia – nelúpaná ryža, sójové bôby, orechy, pivovarské kvasnice, strukoviny, otruby a orechy
  • Šalvia podporuje sťahovanie potných žliaz, čím zabraňuje poteniu
  • Ovocie a zelenina obsahujú priemerne 80 % vody, ktorá ochladzuje
  • Potraviny s vitamínom B1 – morské plody, strukoviny, zemiaky, vaječný žĺtok
  • Zelený čaj, najlepšie ráno, na lačný žalúdok. Tanín vysuší pokožku a neutralizuje nepríjemný zápach potu