Zatvárajú jednu pobočku za druhou: Na Slovensku KONČIA tri obľúbené módne značky!
7. 5. 2023, 18:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 15:00)

Koronakríza zamávala malými aj veľkými podnikateľmi. Jej následky pociťujeme dodnes. Pozrite, ktoré tri známe obchody musia pre poklesy tržieb spôsobené pandémiou na Slovensku skončiť.
Zdroj: FB/Tally Weijl Piešťany
Zdroj: mh
Zdroj: eiffeloptic.sk
Galéria k článku
Koronakríza narobila problémy viacerým svetovým módnym značkám. Do problémov sa dostala aj švajčiarska spoločnosť Tally Weijl, informujú Hospodárske noviny. Po niekoľkých rokoch strádania podala firma koncom januára návrh na vyhlásenie insolvenčného konania.
Súd napokon vyhlásil konkurz na jej majetok. Dôvodom sú podľa dostupných informácií hlavne neúspešné roky materskej spoločnosti v priebehu obdobia celosvetovej pandémie koronavírusu.
Firma fungovala na Slovensku od roku 2008, založili ju vo Švajčiarsku pred skoro 40 rokmi. Ešte v roku 2018 sa jej u nás veľmi darilo, tržby dosahovali 4,7 milióna eur. Túto hladinu si udržiavala niekoľko rokov. Upadať začala už krátko pred pandémiou, ktorá jej pád len urýchlila. V roku 2021 mala tržby už len na úrovni 1,6 milióna a najväčšiu stratu, 650-tisíc eur, zažila značka na našom trhu v roku 2020.
Ďalšie predajne, ktoré na Slovensku končia, si pozrite na ďalšej strane »»»
Nenápadne a potichu miznú predajne so značkovým oblečením Tommy Hilfiger zo slovenských obchodných centier. Od januára už stihli zmiznúť dve predajne z obchodných centier Aupark a Vivo! v Bratislave a tretia z nitrianskeho nákupného centra Mlyny, informoval o tom Index denníka SME.
Na Slovensku zastrešuje túto značku skupina Denim, ktorá aktuálne pre svojich zákazníkov prináša módne kolekcie značiek Tommy Hilfiger, Tommy Jeans, G-Star RAW, DIESEL a Levi’s. Vedenie skupiny hovorí o téme zatvárania obchodov ako o optimalizácii siete predajní.
„V niektorých obchodných centrách nedošlo k dohode s prenajímateľom po indexácii (zvýšení) nájmov a navyšovaní poplatkov za služby a energie, preto bola v súlade s plánom optimalizácie ich činnosť pozastavená,“ povedal majiteľ firmy Ondrej Konečný. Tvrdí tiež, že sa len prispôsobujú novému nákupnému správaniu nakupujúcich. Ich prioritou je teraz zlepšenie fungovania predaja cez e-shopy.
Firma Denim Group podľa údajov Finstatu a Sociálnej poisťovne dlhuje poisťovni 3 892 eur. „Ide pravdepodobne o záväzky z covidového obdobia, keď boli naše prevádzky z rozhodnutia vlády uzatvorené, a ktoré mali odloženú splatnosť alebo sú predmetom splátkového kalendára,“ ozrejmil Konečný. Firma Denim Retail, ktorá pokrýva maloobchod, čiže prevádzky v obchodných centrách, má však voči Sociálnej poisťovni dlh až vo výške 11 266 eur.
Ďalšiu predajňu, ktorá na Slovensku končí, si pozrite na ďalšej strane »»»
Sieť obchodov s okuliarmi a kontaktnými šošovkami Eiffel Optic po 32 rokoch na trhu vyhlásila vo februári v Česku bankrot. Dlhy spoločnosti dosahovali až 3,6 milióna eur. Preto musel v Českej republike zatvoriť 26 predajní a prepustiť asi 150 ľudí, pre ktorých firma nemala už ani na vyplatenie januárových výplat.
Vlastníkom siete je podnikateľ Eyüp Pekergin, ktorý ju založil v Prahe v roku 1991. Hlavným dôvodom krachu boli podľa spoločnosti opatrenia spojené s pandémiou koronavírusu a zatváranie obchodov. Firma začala šetriť a postupne zatvárať stratové pobočky.
„Posledným aspektom, ktorý definitívne uvrhol dlžníka do neriešiteľnej situácie, bol pokles maloobchodného predaja optiky v roku 2022 spôsobený poklesom trhovej sily zákazníkov dlžníka na jednej strane a strmému navyšovaniu prevádzkových nákladov, najmä ceny energií, nájmov a miezd na druhej strane,“ uviedla Eiffel Optic vo zverejnenom insolvenčnom návrhu.
Ešte v januári firma ubezpečovala slovenských zákazníkov, že krach na českej strane neovplyvní fungovanie 21 pobočiek na Slovensku. Dnes priznávajú nové skutočnosti.
Problémy už dostihli aj slovenskú stranu. Podľa informácií INDEXU sa postupne zatvára osem predajní Eiffel Optic v obchodných domoch Tesco a tiež prevádzka v bratislavskom nákupnom centre Bory Mall. "
Už nám rozprávali o výpovediach, len sme ich ešte nedostali," povedal redakcii zamestnanec firmy, ktorý nechcel byť menovaný. Problém sa má týkať aj ďalších predajní v nákupných centrách. V mnohých už dnes nenakúpite, inde ich už dokonca stihla nahradiť konkurencia.
Firma má podľa dát Finstat.sk na Slovensku čeliť dlhom a nedoplatkom. Sociálnej poisťovni má dlhovať viac ako 10-tisíc eur a v prípade Finančnej správy mal dlh presiahnuť 15-tisíc eur.