Vražedné trio dostalo na lôžka takmer 400 tisíc ľudí… Pritom ho môžeme poraziť TÝMTO!
29. 9. 2024, 20:40 (aktualizované: 29. 9. 2024, 20:48)
Štatistiky sú neúprosné. Spomedzi krajín Európskej únie sa dlhodobo nachádzame na najvyšších priečkach v úmrtnosti na srdcovocievne či onkologické ochorenia. Spomínané ochorenia, spolu s chorobami tráviacej sústavy, sú najčastejším dôvodom hospitalizácie Slovákov. A aby toho nebolo málo, majú na svedomí nielen invaliditu, ale aj úmrtia.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: archiv
Zdroj: archiv
Galéria k článku
Slovensko má tretí najnižší vek dožitia v plnom zdraví v Európskej únii. Podľa Eurostatu počet rokov života v zdraví síce stúpol z 52,2 v roku 2011 na 57,3 roka v roku 2022, a tak sme sa dostali z poslednej priečky v Únii, avšak stále sme tretí od konca, informoval Inštitút pre stratégie a analýzy. Horšie na tom boli iba Dánsko (55,9) a Lotyšsko (54,2).
V rovnakom období sa priemerný vek života v zdraví v Európskej únii zvýšil zo 61,4 roka na 62,6 roka. Na Slovensku bol v roku 2022 vek dožitia v plnom zdraví u žien o 1,4 roka vyšší než u mužov. Na druhej strane, rozdiel v celkovej dĺžke života bol značne väčší, a to až 6,8 roka v minulom roku.
Podľa časopisu Frontiers in Medicine je jedným z možných vysvetlení to, že ženy trpia častejšie artritídou, depresiou a osteoporózou, pri ktorých je menej pravdepodobná predčasná smrť. Muži, naopak, častejšie trpia rakovinou a chorobami srdca, ktoré sú kľúčovými faktormi pri úmrtnosti.
Smutnú realitu potvrdzujú aj ďalšie čísla, tentoraz zo Štatistického úradu Slovenskej republiky, ktoré hovoria o tom, že vlani zomrelo 54 100 ľudí. „Chorobám obehovej sústavy podľahlo viac ako 24 500 osôb a na celkovom počte zomretých sa podieľali 45 percentami. Druhou najčastejšou príčinou smrti boli nádory, ktorých podiel na celkových úmrtiach predstavoval 25 percent, a treťou boli choroby dýchacej sústavy s vyše 8-percentným podielom na všetkých úmrtiach,“ uviedla Zuzana Podmanická, riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva Štatistického úradu SR.
Ide pritom o odvrátiteľné úmrtia, ktorým sa dá predísť prevenciou. „Mnohé faktory rozvoja týchto ochorení vie každý z nás ovplyvniť. Až polovici predčasných úmrtí sa dá zabrániť prevenciou alebo správnou liečbou,“ upozornila internistka a všeobecná lekárka Adriana Šimková.
Jej slová potvrdzuje aj doktor Boris Bajer, ktorý tvrdí, že mnohým úmrtiam sa dá predísť včasnou prevenciou a zdravým životným štýlom. „Aj keď je dostupná prevencia, ročne sa u nás diagnostikuje viac ako 40 000 zhubných nádorových ochorení," uviedol.
Článok pokračuje na ďalšej strane: Koľko dní strávili Slováci v nemocnici? »»»
Dožívame sa relatívne málo rokov v zdraví, zomierame predčasne a trávime aj veľa času v nemocniciach. A tak ako pri úmrtiach, aj v tomto prípade za to môže „vražedné trio chorôb“.
„Najviac hospitalizácií si v minulom roku na Slovensku vyžiadali choroby obehovej sústavy, nasledujú nádory a choroby tráviacej sústavy. Pacienti strávili na lôžku v priemere 6,3 dňa,“ priblížila aktuálne čísla hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Alena Krčová.
Ako ďalej uviedla, v roku 2023 bolo v zariadeniach ústavnej zdravotnej starostlivosti ukončených 1 059 572 hospitalizácií. „Do tohto počtu sú však zahrnuté, okrem chorých ľudí, aj hospitalizácie rodičiek a novorodencov, alebo zdravých osôb sprevádzajúcich chorého počas pobytu v nemocnici. Priemerný ošetrovací čas počas hospitalizácie bol 6,3 dňa, pričom najdlhší čas pobytu na lôžku si vyžiadali duševné poruchy a poruchy správania, v priemere 28,2 dňa a najkratší choroby oka, priemerne 3,5 dňa,“ informuje Krčová.
V nemocnici skončili Slováci najčastejšie pre choroby obehovej sústavy, nádory a choroby tráviacej sústavy. Podľa Krčovej viac ako tretinu pacientov tvorili ľudia vo veku 55 až 74 rokov, bolo ich 363 221.