Trápi vás počas sviatkov nepríjemné nadúvanie? Farmaceutka radí: 4 kroky pre lepšie trávenie
26. 12. 2019, 18:00 (aktualizované: 16. 9. 2024, 14:55)

Zdroj: archív
K Vianociam patrí okrem ozdobeného stromčeka či darčekov aj dobré jedlo. Slováci si často počas sviatkov doprajú viac než zvyčajne a niektorí sa zvyknú dokonca prejedať. Zjesť za radom všetko, čo vám príde pod ruku však nie je úplne správne. Odzrkadlí sa to nielen na vašej postave, ale môžete si privodiť aj nepríjemné zdravotné problémy.
Zdroj: Patrícia Bettešová
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: archív
Galéria k článku
Kto by odolal všetkým tým dobrotám na štedrovečernom stole? Následky však môžu byť veľmi nepríjemné. Meteorizmus je označenie pre stav plynatosti, nadúvania alebo nafukovania. Ide o nadmerné nahromadenie plynov v tráviacom trakte. Človek má pocit, že má v bruchu veľký balón. Tento problém trápi dospelých aj deti, najčastejšie postihuje ženy, a to v období pred menštruáciou alebo počas tehotenstva.

Tvorba plynov v tráviacom trakte je úplne prirodzený proces. „Problém prichádza vtedy, ak sa tieto plyny začnú nekontrolovateľne hromadiť a spôsobovať takzvané nafukovanie brucha,“ informuje farmaceutka Patrícia Bettešová. Nafúknutie je spojené aj s ďalšími ťažkosťami ako sú bolesti brucha, kŕče či nepríjemné a hlasné „škvrkanie“ v bruchu. Najčastejšími chybami a príčinami vzniku plynatosti je nedostatok pohybu, nosenie tesného oblečenia, užívanie niektorých liekov alebo stres.
Hlavným spúšťačom je však nesprávna strava. „Príčinou tohto nepríjemného pocitu spočíva najčastejšie v konzumácii nevhodných potravín, zlej kombinácii jedál, nadmerným prehĺtaním vzduchu počas jedenia, nevhodným zložením jedla alebo nesprávnym trávením,“ vysvetľuje farmaceutka. Nevhodné potraviny sú napríklad strukoviny (fazuľa, šošovica, hrach), kapustoviny (kapusta, kel, brokolica, karfiol), cibuľoviny, koreniny (reďkovka, cvikla), kysnuté jedlá, pšenicu a iné.
„Nesprávne trávenie je veľmi často zapríčinené nedostatkom alebo zlou funkciou tráviacich štiav a enzýmov, ktoré sa podieľajú na trávení potravy. Odstrániť plynatosť môžeme bez väčších zásahov aj prirodzene zlepšením trávenia a zmenou životného štýlu,“ dodáva odborníčka a vymenúva konkrétne jednoduché kroky, ktoré môžeme spraviť, a nepríjemné ťažkosti z nafúknutia budú minulosťou.
4 jednoduché rady ako si pomôcť » »
Ako si pomôcť?
1. Probiotiká - podporujú správny rozklad potravy v črevách. Môžete ich prijímať vo forme tabliet voľne dostupných v lekárni alebo aj konzumáciou bryndze, jogurtov či iných mliečnych výrobkov.
2. Pitný režim - výbornou voľbou sú napríklad bylinné čaje ako napríklad fenykel, rasca, šalvia či rozmarín. Obmedziť by sme mali sladené a bublinkové nápoje
3. Vláknina - jablká, hrušky, zelenina či ovsené vločky obsahujú veľmi dôležitého pomocníka vo forme prospešnej vlákniny, ktorá prispieva k správnemu fungovaniu čriev.
4. Zdravý pohyb - či už jednoduchá prechádzka so psom, beh alebo plávanie podporia pohyb čriev, čím sa uvoľnia nadbytočné plyny a urýchli sa ich odchod z tela.