Reklama

Transakčná daň: Pozor na pokuty až do 3 000! 5 rád ako si s ňou poradiť, rada číslo 2 je top!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Karty na stôl s Norom Dolinským v rozhovore s Jozefom Kissom
    Reklama

    Slovensko vstúpilo do konsolidačného roka. Jedným z opatrení, ktoré vláda prijala na zlepšenie stavu verejných financií, je zavedenie dane z finančných transakcií. Od dnešného dňa musí mať každý, kto na Slovensku podniká, podnikateľský účet. Čo to pre ľudí znamená a čo od tejto dane očakáva vláda, hovoril s prezidentom Finančnej správy SR Jozefom Kissom v relácii Plus JEDEŇ DEŇ Karty na stôl Noro Dolinský.

    Transakčná daň je realitou. Ako vnímate tento nástroj na výber daní, ktorý má zavedený len Maďarsko a Venezuela?

    - Zákon je platný a musíme ho rešpektovať. Možno si niekto povie, že je to niečo nové, čo má len Maďarsko či Venezuela. Ale nik neprišiel s iným, lepším návrhom, ako zaplátať medzeru, ktorú máme v rozpočte. My tie peniaze do systému dostať musíme. Rozpočet sa nám navýšil o 3,8 miliardy eur. Ak by sme nezaviedli transakčnú daň, od ktorej si sľubujeme príjem do rozpočtu v sume 550 miliónov, tak by nám tie peniaze chýbali. Myslím si, že je to síce nový prvok, ktorý je ale zvládnuteľný. Nemyslím si, že musíme z nej robiť verejného strašiaka pre podnikateľov. Dá sa s transakčnou daňou fungovať.

    Nezaťaží kapacity finančnej správy?

    - Kapacity finančnej správy sú nastavené relevantne k tomu, aký rozpočet a aké opatrenia boli prijaté v rámci konsolidácie. Nemôžeme tvrdiť, že začneme kontrolovať transakčnú daň a nebudeme kontrolovať napríklad výber DPH. Máme sofistikované analytické nástroje, ktoré dokážu identifikovať optimalizáciu daní nelegálnym spôsobom. Treba povedať, že pri transakčnej dani je platcom dane banka. Dohodli sme sa s bankovým sektorom, že toto celé je na nich. Oni zabezpečia výber a zúčtovanie dane a pošlú ju na daňový úrad alebo teda na finančnú správu. My následne budeme vykonávať kontroly. Takže budeme plne schopní zabezpečiť kontrolnú činnosť na transakčnej dani.

    Máme tomu rozumieť tak, že podnikateľ nebude zodpovedný za výber tejto dane v prípade, že sa nájdu nejaké nezrovnalosti?

    - V prvom rade je to banka, ktorá má nastavený mechanizmus výberu transakčnej dane. To znamená, že ak podnikateľ alebo živnostník nebude spokojný s tým, čo mu banka strhne z účtu ako daň za transakcie, tak to môže reklamovať. Budú sa analyzovať transakcie, ktoré podliehajú alebo nepodliehajú transakčnej dani. Ak by aj napriek tomu bol niekto nespokojný s tým, aká daň mu bola strhnutá, môže sa odvolať na finančnú správu a tá zabezpečí detailnú kontrolu a uzavrie prípad spôsobom, že sťažnosti buď vyhovie alebo nevyhovie.

    Očakávate, že vďaka transakčnej dani získate pre štát 550 miliónov eur. No zaznievajú hlasy, že mnohí podnikatelia zvažujú skončenie podnikateľskej činnosti. Ako vnímate tieto informácie?

    Anketa

    Súhlasíte s novou transakčnou daňou?

    - Zákon je jednoznačný. Keď ste podnikateľ, eseróčka, akciovka, živnostník, jednoducho keď ste podnikateľský subjekt, tak ste povinný platiť transakčnú daň. A keby ste nenahlásili banke transakčný účet, tak ste povinný spraviť takzvané samozdanenie. To znamená, že musíte podať daňové priznanie za transakčnú daň. Keď to necháte na banku a poviete, toto je môj platobný účet, ktorý môže banka považovať za transakčný, tak tam bežia transakcie, ktoré sú spojené s podnikaním. Banka tú daň vypočíta a zaplatí, čiže ako podnikateľ to máte bez starosti. Ale vyvolávať v ľuďoch pocit, že môžu platiť svoje náklady z iného ako transakčného účtu, tak je to veľmi zlé, pretože sa na to príde. Finančná správa má informácie o všetkých účtoch, ktoré máte ako podnikateľ, tak isto ak to budete robiť z osobného účtu, tak niekde sa tá informácia dostane. My vieme identifikovať kedy a kto transakčnú daň obišiel. A radiť takéto veci podnikateľom, to vytvára priestor na to, že to bude identifikované ako pokus o daňový podvod.

    Nemusí mať teda živnostník od 1. apríla transakčný účet?