Výťahy v našich bytovkách nie sú vždy najnovšie. Odborníci odhadujú, že na Slovensku môže byť až 40-tisíc zastaraných výťahov. Mnohé z nich majú viac ako 30 rokov. „Výťahy u nás majú aj 50 - 60 rokov, ak nie viac. Zvonka budovy, fasáda nová, všetko pekné, také slovenské a vo vnútri, kde nie je vidno, stará 60-ročná haraburda, ktorá má voziť ľudí," napísal na sociálnej sieti Martin.

V starých bytovkách stále fungujú výťahy, ktoré sú v nich odkedy stoja.  „Nie všade „sa“ výťahy vymieňali. V mojom predchádzajúcom bydlisku bol výťah starý ako bytový dom čiže cca 60 rokov," napísala Lenka. U nás je tiež výťah, ktorý zažil ešte druhú svetovú vojnu, tiež niekedy mám pocit, že to s nami sekne zo 6. poschodia," doplnil Jakub. 

Ďalšie príhody Slovákov s výťahmi si pozrite v »GALÉRII« 

Staré výťahy budia v niektorých ľuďoch doslova hrôzu už odmalička. „Od mala mam pred výťahmi rešpekt a fóbiu z nich radšej pôjdem aj na jedenáste poschodie peši ako ísť výťahom," zverila sa Kathrin.

Iní ich vymenili za schody po nepríjemnom zážitku. „Zasekla som sa vo výťahu už trikrát. My máme starý výťah, hrôza, a opravári ho kontrolujú každé tri týždne a furt je pokazený a chodíme po schodoch aj s kočiarom," napísala Lucia. „Ja pôjdem aj na sté poschodie po schodoch. Raz sme sa zasekli na Antolskej v nemocnici, kričala som, potom ma ratovali, môj tato nevedel, čo je so mnou. Panika, stres, zostalo mi zle. Nenávidím výťahy!" dodala Alexandra. 

Najmä však po tragických udalostiach si ľudia plne uvedomia, čo všetko sa môže stať.  „A pre toto radšej chodím schodmi vôbec neverím výťahom od kedy v Humennom dieťa prišlo kvôli výťahu o život. Bývala som na ôsmom poschodí a radšej aj s nákupom som vyšla hore schodmi, istota je istota. Veľa ľudí sa mi smeje, ale ja ich mám na háku," opísala Paula.

Anketa
Mali by sa podľa vás výťahy v bytovkách vymeniť za novšie?

Článok pokračuje na ďalšej strane: Aká je životnosť výťahov a koľko stojí nový výťah? »»»