Toto už treba liečiť! 6 varovných príznakov závislosti od mobilu
20. 5. 2016, 14:00 (aktualizované: 10. 7. 2024, 19:27)

Zdroj: Shutterstock
Závislosť od mobilných telefónov sa šíri ako vírus! Potvrdili to najnovšie výskumy, podľa ktorých priemerný užívateľ kontroluje svoj mobil až 150-krát za deň. Strach zo života bez malého aparátu dostal názov nomofóbia. Trpíte ňou aj vy?
Podľa aktuálneho prieskumu americkej spoločnosti Common Sence Media si závislosť od mobilu uvedomuje každý druhý tínedžer. Tri štvrtiny z nich musia okamžite odpovedať na SMS či správy zo sociálnych sietí. A väčšina z nich aspoň raz za hodinu skontroluje, či nemá novú správu. Závislosť od chytrých telefónov sa šíri ako prudko nákazlivá choroba aj medzi dospelými.
Uznávaný americký odborník, profesor James A. Roberts, opísal jej príznaky, ktoré varujú
1. Ihneď po prebudení siahnete po mobilnom telefóne.
Ak svoj mobil odkladáte na nočný stolík, aby ste ho mali zakaždým poruke, zbystrite pozornosť! Nie je to tak, že vám správy a maily riadia život? Skúste odolať pokušeniu skontrolovať displej aspoň do ôsmej hodiny rána.
2.Po cinknutí SMS-ky ste plní očakávania.
Len čo počujete tón alebo vibráciu, ktorá oznamuje príchod novej správy či mailu, zaplaví vás očakávanie až eufória? To je jasný signál, že ide o závislosť. Pomôže vypnúť mobil a venovať sa aj inej činnosti.
3. S mobilom trávite čoraz viac času.
Je pravda, že smartfóny s chytrými funkciami a novými aplikáciami prinášajú zážitky a vzrušenie. No nezabúdajte pritom na ľudí okolo seba, sú oveľa dôležitejší ako mobilné technológie.
4. Bez mobilu poruke ste nervózni.
Zabudli ste si mobil doma? Ak ste preto podráždení, cítite stres, dokonca až zúfalstvo a paniku, je to jasné. Máte abstinenčné príznaky.
5. Vaši blízki sa už začínajú sťažovať.
Máte telefón stále v ruke aj na dovolenke? Ak sa partner sťažuje, že sa mu málo venujete, má pravdu. Obmedzte telefonáty na nutné hovory a skráťte ich.
6. Napriek snahe nevydržíte bez telefónu dlhší čas.
Uvedomujete si, že sa stávate otrokom mobilu a snažíte sa to obmedziť? Všetko je v hlave, musíte si jednoducho rozkázať.
Ako dlho vydržíte bez mobilu? Máte vo svojom okolí skutočného závisláka? Napíšte nám na plustip@pluska.sk
Ako sa môžete zo závislosti vyliečiť
Závislosti sa dokážete zbaviť sami. Profesor James A. Roberts odporúča naučiť sa existovať bez mobilu aspoň niekoľko hodín denne.
Presne si určite čas bez mobilných zariadení.
Prikážte si nesiahnuť na mobil od 21. do 8. hodiny.
Hľadajte nové spôsoby na trávenie času.
Nechajte telefón doma a vyberte sa na kávu, zabehať si či do kina.
Keď sa idete zabaviť s priateľmi, mobil vypnite.
Na noc odložte telefón do inej izby.