Nová vyhláška hygienikov: TU už nie sú povinné rúška ani respirátory!
28. 2. 2022, 12:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 7:02)

Od pondelka 28. februára žiaci základných a stredných škôl nebudú musieť mať počas vyučovania prekryté horné dýchacie cesty. Znamená to, že na hodinách nebudú musieť sedieť s nasadeným rúškom či respirátorom.
Zdroj: Jaroslav Novák
Zdroj: Roman Hanc
Zdroj: Radovan Stoklasa
Galéria k článku
Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR zverejnenej vo vestníku vlády SR. Mimo priestorov triedy, keď dochádza k premiešavaniu žiakov, naďalej platí prekrytie úst a nosa minimálne rúškom.
Po otvorení škôl vlani v apríli sa mnohým rodičom sa nepáčilo, že ich deti museli mať po celý čas vyučovania nasadené rúško. Podľa rodičov deti s rúškom trpia. Nahnevaní rodičia vtedy spísali aj petíciu.
Rodičia tvrdili, že nie je jasné či prínos tohto opatrenia prevažuje nad škodami na detskom tele. Mali tiež pochybnosti, či dlhodobé obmedzovanie dýchania deťom nepoškodzuje zdravie. „Sme povinní odstraňovať všetky praktiky škodiace zdraviu detí a urobiť opatrenia k tomu, aby bolo dieťa chránené od fyzického aj psychického utrpenia,“ uviedli v petícii.
Čítajte na ďalšej strane: Lekár o škodlivosti rúšok >>
Tvrdenia o škodlivosti rúšok však podľa lekára nie sú pravdivé. „Nosenie rúšok považujem ako detský lekár za úplne bezpečné. Deti to chráni dokonca aj pred inými infekciami, vírusmi a baktériami, nielen proti koronavírusu. Za uplynulé mesiace, najmä na jar, máme skúsenosť, že bolo menej chorých detí po ambulanciách, aj menej alergických reakcií z peľu,“ vyjadril sa pediater Peter Visolajský.
„Rúška sú dosť priedušné na to, aby neovplyvňovali krvné plyny. Teda to, koľko človek dostane kyslíka alebo vydýchne oxidu uhličitého. Bolo to aj merané medicínskymi prístrojmi. Rúško nemá vplyv na okysličenie krvi, rodičia sa rozhodne nemusia báť tohto problému,“ ubezpečil lekár.