TOTO NECHCEL POČUŤ NIKTO! Čo sa stane, keď všetci pediatri v dôchodkovom veku podajú výpovede?
9. 7. 2023, 10:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 15:07)

Stovky pediatrov podali pred letnými prázdninami výpovede! Nielenže ich bude slúžiť menej, rezort zdravotníctva má navyše v pláne zrušiť niektoré pohotovosti úplne. S prázdninami však prichádza aj viac úrazov. Rodičia sa preto obávajú, že ich deti nebude mať kto ošetriť. Ako budú fungovať pohotovosti počas leta?
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Zdroj: heď
Galéria k článku
Povedali si, a dosť! Pediatri naprieč celým Slovenskom podali posledný júnový týždeň výpovede z Ambulantných pohotovostných služieb (APS). To sú služby, ktoré musia odslúžiť po skončení svojich ordinačných služieb niekoľkokrát v mesiaci a zotrvávajú v nich do 22.00 h. Ďalší deň pritom pracujú znovu v ambulancii. Lekár v APS počas víkendov a sviatkov pracuje až 15 hodín v kuse, čo je o tri hodiny viac, ako je dĺžka pracovnej zmeny určenej Zákonníkom práce.
Od soboty (1. 7.) začala pediatrom, ktorí podali výpoveď, plynúť výpovedná lehota. Niektorí majú mesačnú, iní dvojmesačnú výpovednú lehotu. Tí prví tak skončia už 1. augusta, druhí o mesiac neskôr. Dôvodom výpovedí je fakt, že poslanci nepredložili do parlamentu návrh na skrátenie ordinačných hodín ambulantných pohotovostí. Detskí lekári tak odmietajú slúžiť nad rámec pracovného času, ktorý určuje Zákonník práce a najmä bez ohľadu na ich vek a zdravotný stav.
Nášmu denníku to potvrdia aj pediatrička Elena Prokopová. „Pokiaľ ešte prebiehala schôdza v parlamente, tak sme mali nádej, že niektorý poslanec si prisvojí náš návrh skrátenia ordinačných hodín pohotovostnej služby z 22.00 na 20.00 hodinu. Ale keďže sa už schôdza skončila a nikto taký sa nenašiel, nádej zhasla,” vysvetlila Prokopová a pokračovala.
„Doteraz sme iba slušne prosili, aby bola zachovaná zdravotná starostlivosť o deti. Službám sa nebránime, budeme slúžiť aj naďalej. Chceli sme len, aby nám uľahčili život tým, že sa nám to skráti o dve hodiny. Deti by tým netrpeli, pretože nejde o stavy, ktoré ohrozujú ich život a vyžadujú si hospitalizáciu alebo nejaký závažnejší zákrok. Sú to stavy, ktoré počkajú aj do rána, a pokiaľ je stav závažnejší, tak, samozrejme, sa dá prísť do dvadsiatej hodiny a vieme to vyriešiť,” hovorí pediatrička a opäť zdôrazňuje. „Nikto nám neuľavil ani dvoma hodinami, proste nevládzeme,” pripomína.
Pohotovosti mnohí zneužívajú. S akými problémami chodia za pediatrom? >>>
Aj v podrobnej analýze Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej starostlivosti sa píše, že v čase po 20.00 hod. navštevuje APS len minimum pacientov. Navyše, rodičia tieto pohotovosti veľmi často zneužívajú. „APS má slúžiť ľuďom s akútnym zhoršením zdravotného stavu a až 70 percent prípadov tvoria ťažkosti, ktoré si nevyžadujú okamžité riešenie,” píše sa v stanovisku pediatrov. „Je bežné, že rodičia prídu na pohotovosť s dieťaťom bez teploty a s niekoľko dní trvajúcou nádchou. S týmto problémom pritom mohli navštíviť ráno svojho pediatra. Alebo sa vrátili z bicyklovania a našli si kliešťa. Alebo ráno boli u pediatra, ktorý im určil diagnózu a oni si ju chcú večer overiť a predpísať antibiotiká," vysvetľuje Prokopová.
To, že približne tretina zo všetkých primárnych pediatrov už viac odmieta slúžiť na pohotovostiach, oznámili minulý týždeň v piatok. Lekári svoje rozhodnutie odôvodnili tým, že sú preťažení. Ich priemerný vek je 59 rokov a každý druhý z nich je v dôchodkovom veku. Napriek tomu však slúžia. Pediatričky Prokopovej sme sa preto spýtali, či už títo lekári neuvažujú o odchode do dôchodku, keďže sú vyťažení a na penziu už majú právo. „To závisí od každého jedného individuálne. Pokiaľ má pediater 75 rokov a povie si, že mal som nádej, že budem aspoň slúžiť menej a nestalo sa, tak jediná moja možnosť, ako to vyriešiť, je odísť z ambulancie. Čiže je možné, že takí kolegovia odídu. Lebo oni už inú možnosť nemajú,” načrtla ten najhorší možný scenár.
Na Slovensku podľa predbežných informácií chýba viac ako 20 percent, teda čiže zhruba 229 primárnych pediatrov. V správe Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej starostlivosti sa píše, že ak by sa všetci v dôchodkovom veku rozhodli do práce viac nenastúpiť, až 600-tisíc detí by zostalo bez prístupu k pediatrickej starostlivosti.
Pediatri po výpovediach slúžiť budú. Článok pokračuje na druhej strane >>>
Ich výpoveďami z pohotovostí sa však podľa hlavného lekára Bratislavského samosprávneho kraja Tomáša Szalaya nezmení nič, informuje týždenník Trend. Výpoveďami zmlúv sa ambulantní pediatri totiž nezbavia zákonnej povinnosti slúžiť v ambulantnej pohotovostnej službe. Nebudú tak slúžiť ako dobrovoľníci, ale na základe rozpisu vyššieho územného celku. „Budú tak slúžiť za menej peňazí a nie v termínoch podľa vlastného výberu. Takže nakoniec tie zmluvy znovu uzatvoria,“ podotkol Szalay.
Na hroziace problémy s ambulantnou pohotovostnou službou upozorňovalo dlhšie aj ministerstvo zdravotníctva. „Aj preto v spolupráci s pediatrami navrhlo niekoľko zmien, ktoré majú za cieľ stabilizovať všeobecnú ambulantnú sféru. Ide o súbor viacerých opatrení. Nie všetky sa však stretli s pochopením politikov či niektorých asociácií,” vysvetľuje rezort.
Dôvody, prečo pediatri podali hromadné výpovede:
- neexistencia skutočnej profesionalizácie APS, ktorou je dobrovoľnosť pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti
- nedodržiavanie Zákonníka práce
- absencia edukácie pacientov, ako riešiť ľahké ochorenia
- povinnosť slúžiť bez ohľadu na vek a zdravotný stav
- nízke platby za využitie APS
- nízke mzdy za hodinu služby APS a neuplatňovanie príplatkov za víkendy a sviatky