Reklama

TOTO Matovič len tak nerozdýcha: Kičurovi musel podpísať zvýšenie platu, hoci už sedel v base!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Kičurovi zvýšili plat, keď už sedel v base: Štát mu doplatí peknú sumičku!
    Reklama

    Bývalému šéfovi Štátnych hmotných rezerv Kajetánovi Kičurovi čoskoro cinknú na účte stovky eur. Hoci má poriadne za ušami a aktuálne sedí v base za podozrenia z brania úplatku, štát mu ešte bude platiť.

    Zarábal takmer 5-tisíc eur mesačne, bral zrejme aj úplatky, no teraz dostane ďalšie peniaze od štátu. Aj keď si ich asi tak skoro neužije, štát mu musí doplatiť stovky eur.

    Oficiálny plat Kajetána Kičuru zodpovedal platu poslanca NR SR. Do konca roku 2019 to bolo spolu s paušálnymi náhradami 4662 eur.

    Od januára 2020 jeho mzda vďaka valorizácii poskočila na 4899 eur. O presnej sume sa rozhodlo však až v marci po tom, čo Štatistický úrad zverejnil výšku priemernej mzdy. „Platy sú valorizované podľa výšky priemernej mzdy v národnom hospodárstve za rok 2019, ktorú Štatistický úrad SR zverejňuje v marci. Na základe uvedeného sa spätne valorizujú príslušné platy,” informovala Tatiana Kmecová z tlačového odboru Úradu vlády.

    Kičurovo zvýšenie platu tak v apríli podpisoval paradoxne premiér Igor Matovič. Ten nazval zatknutie exšéfa Štátnych hmotných rezerv svojím skalpom. „Podpísal som to, potom pozerám, komu som to podpísal a tam, že Kičura. Však on by mal ešte vracať a nie, že dostane zvýšený plat,” posťažoval sa Matovič pre Plus JEDEN DEŇ.

    Koľko mu štát musí doplatiť >>

    Zákon je však v tomto prípade na strane Kičuru. „Navýšenie  platu p. Kičuru predstavuje sumu 237  eur  za január 2020  a február 2020.  Za mesiac marec 2020 pôjde o  pomernú časť k dátumu odvolania  z funkcie,” spresnila Kmecová.

    Kičura skončil vo funkcii 24. marca. Štát mu tak doplatí za necelé tri mesiace asi 700 eur. „Uvedený rozdiel bude  doplatený  Správou  štátnych hmotných rezerv SR po doručení platového dekrétu,” doplnila šéfka Matovičovho tlačového odboru.

    Po vypuknutí koronakrízy podpísali Štátne hmotné rezervy na čele s Kičurom viacero nevýhodných kontraktov. Matovič poukázal na to, že Kičura uzavrel napríklad dve zmluvy spolu za 35 miliónov eur s firmou, ktorá mala dovtedy obrat 74-tisíc eur. V čase, keď otec pre štát draho nakupoval ochranné pomôcky, 20-ročný syn Krištof Kajetán kúpil mimoriadne lacno dva byty v centre Bratislavy.  Muža, ktorý Kičurovcom byty predal, našli tento týždeň obeseného.

    Mohlo by vás zaujímať: