TOTO je najlepšie jedlo zo školských jedální na Slovensku! Neuveríte: Jedli ste ho aj vy?
22. 8. 2024, 6:00 (aktualizované: 22. 8. 2024, 8:36)
Školské kuchyne sa dlhodobo stretávajú s mnohými pálčivými problémami. Priemerný vek zamestnancov sa zvyšuje, obetavé a skúsené kuchárky aj kuchári odchádzajú do dôchodku a mladí absolventi dávajú prednosť lepšie platenej práci v modernom prostredí súkromného sektora. V školskom roku 2024/2025 bude situácia ešte horšia, pretože do lavíc zasadne rekordný počet prváčikov. S riešením môže pomôcť nový projekt.
Zdroj: Jedalne.sk
Zdroj: Jedalne.sk
Zdroj: archiv
Galéria k článku
Na Slovensku sa vo viac ako 4 500 jedálňach stravuje 785-tisíc detí. „Slovensko má v školskom stravovaní poklad. Za existujúcich náročných ekonomických podmienok dokážu školské kuchyne denne uvariť deťom teplé obedy, a to vôbec nie je málo. Je to však za cenu veľkého vypätia a často aj driny – jedna kuchárka zdvihne za zmenu priemerne 300 kilogramov. Nových zamestnancov je preto ťažké získať, podľa nášho zistenia chýba v každej školskej kuchyni na Slovensku najmenej jedna pracovná sila. Riešenie vidíme najmä v modernizácii kuchýň,“ uviedla Eva Feketová, garantka projektu Jedáleň 21. storočia. Projekt ponúka od roku 2020 školským jedálňam inšpiráciu, informácie a rady, ale aj konkrétnu pomoc.
Celkové percento stravovanosti na Slovensku podľa údajov ministerstva školstva od roku 2020 vzrástlo zo 76,86 % na 78,70 %. Napriek tomu však počet zamestnancov, ktorí školské stravovanie zabezpečujú, nerastie úmerne. Priemerne na 1 kuchárku tak pripadá 61,8 stravníka, no napríklad v Bratislave je to až 71 stravníkov. Tento trend je stúpajúci a v prostredí nedostatku pracovných síl má negatívny charakter. „V dôsledku nedostatočnej finančnej situácie a odmeňovania zamestnancov v školskom stravovaní hrozí už vo viacerých regiónoch Slovenska kolaps školského stravovania,“ uviedla vo vyhlásení Platforma vedúcich a kuchárok v školských jedálňach.
Platforma z tohto dôvodu žiada o rokovanie so zástupcami rezortu školstva, na ktorom je potrebné riešiť pálčivé problémy a potreby školského stravovania. Medzi požiadavkami je aj diskusia o zvýšení platov. „Ak sa pozrieme na štatistiku platov pre pozíciu kuchár v školskej jedálni na Slovensku k dátumu 14. augusta 2024, zastúpený zamestnanec zarába v priemere 839 eur za mesiac, čo je 5,24 eura za hodinu,“ uvádza portál Jooble.
„Varí sa podľa prísnych zásad, či už nutričných alebo hygienických, ktoré sú neustále kontrolované. Školský obed stojí zlomok oproti ktorémukoľvek fastfoodu, nehovoriac o reštauráciách,“ opisuje Eva Feketová a dodáva, že verejnosť si pri predstave školskej jedálne vybaví večne naštvané staré kuchárky. „Aj keby to tak bolo, nie je sa čo diviť. Veď vedúci a kuchárky chodia domov udreté a s minimálnou mzdou. Každý si na nich môže schladiť záhu, všetci vedia lepšie, ako robiť ich prácu. Pre vedenie školy je jedáleň v lepšom prípade neviditeľná, v tom horšom na ťarchu. Vybavenie školských jedální je zastarané, poruchové a nedostačujúce. Prácu v školskej jedálni si nikto nevyberá ako svoju prácu snov,“ opisuje.
Známa cukrárka sa kuchárok zastala! A aké následky majú problémy v školskom stravovaní u dospelých? ČÍTAJTE NA ĎALŠEJ STRANE »»»
Nájdu sa však aj takí, ktorí ich prácu obdivujú. „Mnohé jedálne sa naozaj snažia o rozmanitosť a pestrosť. Ako rodič som pani kuchárkam z jedálne veľmi vďačná, pretože ja doma takú pestrosť nezariadim. Každá mamka má svoje stereotypy a navyše veľmi málo času. Ako rodič som zmierená aj s tým, že môj syn niekedy príde hladný, pretože si na novú chuť ešte nezvykol. Je to proces a ten trvá. Naozaj si veľmi vážim tú vytrvalosť, s akou sa pani kuchárky postupne snažia učiť deti stravovať sa pestro a zdravo. Ja sa potom doma so synom rozprávam o tom, čo mu chutí a čo nie. A keď mu niečo chutí, pozerám sa na jedálny lístok a inšpirujem sa aj pre domácu kuchyňu,“ hovorí Petra Tóthová, jedna z najznámejších profesionálnych cukrárok na Slovensku a porotkyňa známej šou Pečie celé Slovensko.
Dôsledky problémov v školských jedálňach podľa Feketovej vidíme na ďalších a ďalších generáciách, ktoré v detstve nedostali tie správne informácie. „Od prahu dospelosti vynakladajú obrovské prostriedky na nutričných terapeutov a trénerov, pretože sa v rodine ani v škole nedozvedeli dosť o správnych životných návykoch,“ dodáva Feketová.
Od septembra budú mať kuchárky práce ešte viac. V slovenských školách pribudne až 27-tisíc hladných krkov. Tento školský rok totiž padne rekord v počte prvákov, a to vďaka vysokej pôrodnosti v rokoch 2016 až 2019. Prognózy rezortu školstva varujú aj na nedostatok učiteľov, asistentov či vyučovacích priestorov. Ministerstvo preto vyzýva mestá a obce, aby vybudovali nové triedy, no samosprávy zatiaľ nekonajú.
Anketa
Chutili vám obedy v školských jedálňach?
- Áno, vždy 28%
- Takmer vždy 45%
- Iba niekedy 20%
- Nikdy 5%
Hlasovanie bolo ukončené