V čase denného zákazu vychádzania od 5.00 h do 20.00 h môžu byť otvorené napríklad predajne potravín, drogérie, lekárne, predajne krmív pre zvieratá, práčovne a čistiarne, čerpacie stanice, pohrebné služby, zberné dvory či predajne náhradných dielcov pre motorové vozidlá.

ZOZNAM, čo môže byť otvorené, si pozrite >>V GALÉRII<<

Výnimka platí aj pre výdajné miesta tovarov zakúpených na diaľku, pošty, banky, kľúčové služby či predajne obuvi. Fungovať môžu aj taxislužby, advokáti, notári, exekútori, závodné, školské kuchyne a jedálne či obchodné domy, v ktorých môžu byť otvorené výlučne esenciálne prevádzky. Nakúpiť bude možné aj v predajniach domácich a záhradkárskych potrieb, ale aj v nekrytých alebo čiastočne krytých trhoviskách s predajom sadeníc, kvetov, zeleniny, ovocia. Otvorené zostali aj školy.

Úrad verejného zdravotníctva prvýkrát zverejnil zoznam esenciálnych prevádzok koncom minulého týždňa, keď vláda avizovala lockdown pre neočkovaných. Z pôvodného zoznamu teraz vypadli prakticky len predajne oblečenia a knižnice, ale zostali v ňom napríklad predajne obuvi. Mikas pri predajniach obuvi argumentoval tým, aby sa nezopakovala situácia z druhej vlny, keď rodičia nemohli deťom na zimu kúpiť nové topánky. „Mali sme debatu s konzíliom na túto tému. Deti si potrebujú topánky vyskúšať, lebo rastie im noha rýchlo. Pri oblečení si myslíme, že ľudia bez toho vydržia alebo kúpia na internete,“ povedal hlavný hygienik.

Esenciálne prevádzky budú fungovať v režime základ pre všetkých obyvateľov. Negatívny test na vstup nepotrebujú ani deti od 2 do 12 rokov. Počet zákazníkov v predajniach je obmedzený predajnou plochou. Na jedného klienta musí pripadať najmenej 25 štvorcových metrov. Ak má prevádzka menej ako 25 m2, môže v nej byť v rovnakom čase len jeden zákazník. Kapacitné obmedzenia sa nevzťahujú na závodné, školské a podobné jedálne. V obchodných domoch môžu byť otvorené iba prevádzky so základnými potrebami, musia byť uzavreté detské kútiky a sedacie sekcie, a tiež platí zákaz konzumácie jedál a nápojov. Na trhoviskách musí prevádzkovateľ zabezpečiť jednosmerný pohyb zákazníkov, regulovaný vstup a výstup a vzdialenosť predajných miest minimálne dva metre od seba.

Obmedzenia sa týkajú aj taxislužieb, kde môžu byť iba dve prepravované osoby vo vozidle. To však neplatí pre osoby, ktoré žijú v spoločnej domácnosti. Len v režime OTP môžu fungovať hotely a podobné služby krátkodobého ubytovania, avšak iba v súvislosti s výkonom práce, alebo za účelom návštevy zdravotníckeho zariadenia.

Tie budú fungovať v režime základ pre všetkých obyvateľov. V stredu na to upozornil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Čítajte na nasledujúcej strane: Čo ešte môžete robiť v lockdowne? >>