Toto si na dovolenku určite neberte. Kde sú tabu žabky, žuvačky či perá? Tu je 15 šialeností!
13. 8. 2023, 7:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 15:11)

Petardy, výbušniny, náboje či iné nebezpečné predmety. Väčšina z nás vie, že ak toto budeme prenášať do zahraničia, môže to mať pre nás katastrofálne následky. Ale že si môžeme vyrobiť neskutočný problém kinder vajíčkom či guľôčkovým perom alebo žabkami, to by nám ani vo sne nenapadlo. Tu je zopár vecí, ktoré si do niektorých krajín na sto percent neberte!
Zdroj: Julius Dubravay
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Isa Leshko
Galéria k článku
Trendom cestovania je najmä spoznávanie nových destinácií a dobrodružstvá. Ako sa hovorí, odvážnym šťastie praje, avšak aj keď ste takzvaným "bufeťákom", mali by ste zbystriť. Niektoré colné predpisy či zákony aj v známych krajinách sa nám síce môžu zdať nezmyselné, avšak podceniť sa ich nevypláca. Tu je zopár šialeností, ktoré sú zakázané v jednotlivých krajinách, ktoré zverejnil portál farandiwe.com a finreport.sk.
SINGAPUR: Žuvačky
Singapur je nádherne čistý. Zrejme aj vďaka zákazu verejne žuť žuvačky. Vo všeobecnosti sa hovorí, že návštevníkom Singapuru je zakázané nosiť do krajiny žuvačky. Pravdou je, že žuvačky sú povolené v malých množstvách na osobné použitie alebo v prípade, ak ide o dentálnu hygienu. Žuvanie žuvačky na verejnosti je však zakázané a od roku 1992.
Keď v roku 1965 získal nezávislosť, prvý premiér krajiny Lee Kuan Yew sa rozhodol zmeniť ho z malého prístavu na globálne centrum. Čistota a hygiena boli pre neho na prvom mieste.
Miestny zvyk lepiť žuvačku na akýkoľvek dostupný povrch sa považoval za škodlivý pre vývoj, rovnako ako používanie žuvačky na upchanie dverí vlakov metra, aby sa nedali otvoriť. Preto bolo žuvanie žuvačiek na verejnosti zakázané a dodnes sa to považuje za také zlo, ako vyhadzovanie odpadkov. Ak vypľujete žuvačku na ulicu, môžete dostať pokutu od 500 do 1 000 USD (cca od 450 do tisíc eur).
ČÍNA: Kvet jazmínu
V máji 2011 úrady v Pekingu oznámili zákaz predaja jazmínových kvetov na miestnych trhoch, a to z politických dôvodov. Túto rastlinu nemožno v Číne predávať, kupovať, nosiť ju a dokonca ani o nej hovoriť, keďže internetom začali kolovať anonymné výzvy na čínsku „jazmínovú revolúciu“, ktorá odkazovala na povstanie v Tunisku známe ako revolúcia, ktorá spustila Arabskú jar.
USA: Vajíčka Kinder Surprise
Sú v USA zakázané a rovnako je zakázaný aj ich dovoz. Zákaz začal platiť už v 30. rokoch minulého storočia. Tamojšia legislatíva totiž nariaďuje, že akékoľvek jedlo s „nejedlým predmetom“ je mimo zákona, a to vrátane hračiek vo vnútri cukroviniek.
Zákonodarcovia to vtedy odôvodnili tým, že predstavujú riziko udusenia. Hoci sú kinderká zakázané, mnoho ľudí sa pokúšalo túto pochúťku do krajiny prepašovať. Len v roku 2015 colníci zabavili 30 000 kinderiek a rozdali mastné pokuty. Našťastie pre milovníkov tejto cukrovinky bola v roku 2017 vydaná nová verzia s názvom Kinder Joy s vajíčkami a hračkami zabalenými do dvoch polovíc. Táto bezpečnejšia verzia cukríka je povolená.
Pokuta za lieky na alergiu? Radšej to neskúšajte... Čítajte na ďalšej strane...
JAPONSKO: Lieky na alergiu v spreji
Jar v Japonsku? To sú rozkvitnuté čerešne. Jednoducho nádhera! Avšak nočná mora všetkých alergikov. Navyše, v Japonsku sú voľnopredajné lieky na alergiu a alergickú nádchu zakázané. Dokonca aj neškodné predmety, ako sú inhalátory, sú zakázané, pretože môžu obsahovať zložky, ako je pseudoefedrín, ktoré možno premeniť na drogy, ktoré sú podľa japonských zákonov o antistimulačných drogách nezákonné.
Takže si dvakrát rozmyslite, než si zbalíte bežné lieky na alergiu. Ak teda nechcete zostať v Japonsku dlhšie, ako ste pôvodne plánovali.
Pokiaľ ide o lieky s kodeínom, mnohých turistov pre ne v minulosti z krajiny dokonca deportovali.
CAPRI: Žabky
Ak sa vyberiete do Talianska, môžete si nosiť letné žabky koľko sa vám len zachce. Ale pozor! Na ostrov Capri si ich neberte. Miestna radnica sa rozhodla, že ide o „nadmerne hlučnú obuv“, pričom obyvatelia ostrova si svoj pokoj a ticho nadovšetko cenia, napísal portál finreport.sk.
MALAJZIA: Žlté oblečenie
V roku 2016 zakázala malajzijská vláda žlté oblečenie po tom, ako tisícky demonštrantov v tričkách tejto farby zaplavili ulice Kuala Lumpur a požadovali odstúpenie premiéra. Odvtedy môže byť každý človek v žltom oblečení zatknutý, ak polícia usúdi, že ním vyjadruje protest.
KARIBIK: Maskáčový vzor
Niektoré krajiny, ako Barbados, Aruba a ďalšie karibské štáty majú zákony, ktoré zakazujú nosiť maskáčové oblečenie nevojakom. A zákaz a týka aj turistov. Úrady upozorňujú, že porušenie nariadenia sa môže vzťahovať aj na to, ak má návštevník krajiny takéto oblečenie vo svojej batožine alebo ako vzor na nej.
KANADA: Detské chodúľky
Detské chodúľky či detské sedačky na kolieskach sú v Kanade zakázané od roku 2004. Prečo? Zdá sa, že deti ich síce vedia skvele používať, avšak nie vždy ich aj vedia správne a bezpečne ovládať. Preto úrady pristúpili k tomuto obmedzeniu, ktorého cieľom je predchádzanie úrazom.
Elektronické cigarety či angorské kozy? Ani to neskúšajte. Prečo? Odpoveď nájdete na ďalšej strane...
THAJSKO: Elektronické cigarety
Zatiaľ čo sa používajú na celom svete aj ako spôsob, ktorý má pomôcť ľuďom prestať fajčiť, v Thajsku už od novembra 2014 platí zákaz dovozu, vývozu, predaja a dokonca aj držania týchto výrobkov.
NIGÉRIA: Guľôčkové perá
Nigéria má dlhú históriu zákazu dovozu zdanlivo neškodných predmetov do krajiny, často s cieľom podporiť vlastný výrobný priemysel. Zoznam je dlhý a vyčerpávajúci a obsahuje predmety ako plastové kvety, špagety, špáradlá, obuv, kufre, ale aj karty na dobíjanie telefónu.
Jedna položka je však obzvlášť prekvapivá: guľôčkové perá a všetky ich časti vrátane náplní. (Je však legálne priniesť hroty pera, teda hroty používané len v plniacich perách.)
Namiesto toho, aby ste riskovali zisťovanie detailov, prečo je toto pravidlo zavedené, môže byť bezpečnejšie cestovať sem len s ceruzkou.
MALAWI: Afrodiziaká
Afrodiziakum je akákoľvek látka, ktorá pri konzumácii zvyšuje sexuálnu túžbu. Predpokladá sa, že potraviny, ktoré sú v mnohých krajinách ľahko dostupné, ako sú ustrice, ženšen, figy a jablká, zvyšujú libido. Takéto prírodné zmesi sú predávané pod názvami ako „tráva nadržaných kôz“.
No hoci sa takéto afrodiziaká môžu zdať neškodné, Malawi ich v oficiálnych vyhláseniach označuje za zakázané. Krajina sa v skutočnosti nezaoberá podrobnosťami o tom, ktoré afrodiziaká sú a nie sú v poriadku, takže je pravdepodobne lepšie nechať ich doma.
ZIMBABWE: Tovar vyrobený vo väzení
Zimbabwe, rovnako ako Nigéria, disponuje dlhou históriou zákazu dovozu vecí pre osobnú potrebu, s cieľom podporiť nákup domácich výrobkov, a to aj v prípadoch, keď neexistuje iný ich ekvivalent. Zakazuje tiež dovoz a vývoz položiek s cieľom zachovať príjmy, zachovať cudziu menu a chrániť duševné vlastníctvo pred porušením práv, ako sú ochranné známky, autorské práva a patenty.
Medzi takéto zakázané tovary patrí napríklad pečená fazuľa, no asi najzáhadnejším tovarom, ktorý nemožno priniesť do krajiny, je ten, ktorý je vyrobený vo väzniciach a nápravných zariadeniach. Prečo, to nikto nevie. A nie, nehľadajte v tom logiku.
GUATEMALA: Policajné píšťalky
V Guetamale je prísne zakázané nosiť policajné píšťalky. Toto pravidlo má však prinajmenšom dôvod: vládny zásah proti civilistom vydávajúcim sa za policajtov v krajine. Zvláštne je, že zakázané sú iba píšťalky... čo znamená, že si môžete vziať policajné uniformy a iné príslušenstvo.
MAROKO: Mapy a peniaze
Vždy je dobré byť pripravený, keď plánujete cestu do krajiny prvýkrát. Dokonca aj so všetkými aplikáciami a počítačmi, ktoré sú teraz k dispozícii, môže byť stále užitočné nosiť so sebou mapu na plánovanie trasy. Avšak iba v prípade, že vašou destináciou nie je Maroko. Pre dlhodobý spor so Saharskou arabskou demokratickou republikou o tom, kto kontroluje úzky pás zeme v púšti Západnej Sahary, sú akékoľvek mapy alebo geografické mapy, ktoré nezodpovedajú marockému pohľadu na pohraničné územie, zakázané. Tiež zakázané? Dovoz alebo vývoz miestnej marockej meny nad sumu 100 dolárov (asi 90 eur).
TURECKO: Angorské kozy
V deväťdesiatych rokoch minulého storočia všetci sprievodcovia po Turecku varovali cestujúcich, že je zakázané vziať si z krajiny dve veci – starožitnosti a angorské kozy. Nikdy nebolo objasnené, ako by sa koza dala zložiť do ruksaku alebo kufra, ale je to zaujímavé pravidlo s rovnako fascinujúcou históriou.