Každý rok ich pribúda, a to najmä preto, že pri výbere vysokej školy a študijného odboru nemali práve šťastnú ruku. Aké odbory sa na Slovensku oplatí študovať, ak nechcete mať po škole problém so zamestnaním?

Nie o všetkých absolventov je záujem. Spoločnosť Profesia už po dvanásty raz zostavila rebríček odborov a škôl, ktoré sa oplatí študovať, ak chcete mať v budúcnosti isté zamestnanie. Tradične sa medzi najžiadanejšími odbormi na prvom mieste ocitli informatici. Za nimi nasledovali strojári a technici. Najhoršie dopadli absolventi športových odborov a vyštudovaní teológovia. Študovať niektorý z najžiadanejších odborov sa oplatí aj kvôli platovým podmienkam. Taký informatik v priemere zarobí viac než 1 840 eur v hrubom a technik takmer 1 400 eur.

Tieto odbory sa oplatí študovať, ak chcete mať istotu, že sa po škole zamestnáte.
Tieto odbory sa oplatí študovať, ak chcete mať istotu, že sa po škole zamestnáte.
Zdroj: Zdroj: Profesia.sk

Odbor však nie je všetko. Veľmi dôležité je aj to, ako vás škola na výkon povolania pripraví. Podľa záujmu o absolventov sa na najvyššie miesto v rebríčku dostala Ekonomická univerzita, ktorá obhájila svoje prvenstvo v záujme zamestnávateľov o absolventov medzi vysokými školami z minulého roka. Rovnako ako minulý rok skončila na druhom mieste Slovenská technická univerzita. Technickú univerzitu v Košiciach na tretej priečke predbehla Žilinská univerzita. Z TOP 10 vypadla Univerzita Konštantína Filozofa, ktorú nahradila Technická univerzita vo Zvolene. Spomedzi fakúlt má najžiadanejších absolventov na slovenskom trhu práce Fakulta informatiky a informačných technológií na Slovenskej technickej univerzite.

Na týchto školách sa oplatí študovať najviac.
Na týchto školách sa oplatí študovať najviac.
Zdroj: Zdroj: Profesia.sk

Podľa analýzy vysokoškolákov zďaleka toľko nepotrebujeme a malý zlomok ponúk vyžadoval vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa. Keď sa už rozhodnete ísť na vysokú školu, mali by ste dôkladne zvážiť odbor a hlavne sa sústrediť na prax. Tá je pre budúcich zamestnávateľov podľa analýzy dosť dôležitá. Mladí Slováci by sa preto mali zaujímať o odvetvie, v ktorom chcú pracovať, už počas štúdia.