Ocenenie Nemocnica roka 2018 udelilo INEKO v dvoch kategóriách - veľké štátne a menšie regionálne nemocnice. Najlepšou spomedzi fakultných a univerzitných nemocníc sa vôbec po prvý raz stala Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici. Vlani skončila tretia.

 

 

 

„Roosveltova nemocnica má nadpriemerne dobré hodnotenie v každej z piatich posudzovaných oblastí. Má veľmi dobrú spokojnosť pacientov a komplikovanejších pacientov má na Slovensku už len Univerzitná nemocnica v Martine," povedal analytik inštitútu INEKO Dušan Zachar.

Najlepšia nemocnica je v Banskej Bystrici.

Práve martinská nemocnica získala druhé miesto. Jej najväčšou prednosťou je, že za 4 roky nedostala od Úradu pre dohľad ani jednu pokutu a tiež rýchlo fungujúci urgentný príjem. „Pacienti privezení záchrankou tu spomedzi veľkých nemocníc čakajú najkratšie, len 13 minút," spresnil Zachar. Pre porovnanie na urgent v košickej nemocnici L. Pasteura, ktorá skončila vo svojej kategórii posledná, musia pacienti čakať až 22 minút. Vlaňajší víťaz Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku skončila tento rok tretia.

Najväčšia Univerzitná nemocnica Bratislava skončila rovnako ako vlani predposledná. Naďalej ju trápi nízka spokojnosť pacientov a obrovské dlhy. Náznakom zlepšenia je, že vedeniu sa podarilo tento rok vytvoriť 10-miliónovú rezervu z prevádzkovej činnosti, čo predtým nebývalo zvykom.

Najlepšie zariadenia za rok 2018 v kategórii veľkých štátnych nemocníc.
Zdroj: INEKO

V kategórii menších regionálnych nemocníc vyhrala už štvrtýkrát po sebe Ľubovnianska nemocnica. „Vďaka všetkým zamestnancom. Pacientov najmä na východe Slovenska v posledných rokoch ubúda, nastáva veľká migrácia. Práve ten prísun pacientov, ktorý si môže nemocnica zabezpečiť svojou kvalitou, je jediná šanca, ako tieto regionálne nemocnice zachovať," vyjadril sa šéf ľubovnianskej nemocnice Peter Bizovský.

Na opačnom konci je, tak ako vlani, Nemocnica Prievidza so sídlom v Bojniciach. Problémom sú najmä katastrofálne hospodárske výsledky. Do tejto nemocnice však chodia pacienti s komplikovanejšími diagnózami a nemocnica tiež urobila výrazný pokrok v transparentnosti.

Najlepšie zariadenia v roku 2018 v kategórii menších regionálnych nemocníc.
Zdroj: INEKO
Anketa
Akú známku by ste dali našim nemocniciam?

Mohlo by vás zaujímať:

 

 

 

Myslíte si, že naše nemocnice treba ešte nejak vylepšiť? Vyjadrite sa v diskusii pod článkom...