TOP 10 krajín, ktoré zvládajú boj s koronou najlepšie: Prvá trojka prekvapuje!
5. 12. 2020, 18:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 21:14)

S koronavírusom žijeme už trištvrte roka. Mnohí majú pocit, že víťazstvo je v nedohľadne. Úspech však nemusí byť tak ďaleko, ako by sa mohlo zdať. Dôkazom sú tieto štáty, ktoré skončili v rebríčku agentúry Bloomberg v prvej desiatke pokiaľ ide o zvládanie boja s koronavírusom.
10. Vietnam

Zdroj: Profimedia
Na snímke zdravotnícka pracovníčka v ochrannom obleku, čakajúca na ľudí, ktorí sa prídu dať testovať na koronavírus v hlavnom meste Vietnamu Hanoi.
Kým západné štáty ako napr. Nemecko dokumentujú iba infikovaných a ich priame kontakty, Vietnam sleduje aj druhý, tretí a štvrtý level kontaktov s nakazenou osobou. Následne sú všetci títo ľudia vystavení prísnemu obmedzeniu pohybu. Tvrdý boj proti nákaze je však, podobne, ako napríklad v Číne, často za cenu porušovania ľudských práv a slobôd.
9. Dánsko
Zdroj: Profimedia
Vláda pre výskyt zmutovaného koronavírusu nariadila utratiť všetkých 15 miliónov noriek chovaných na farmách.
Severská krajina sa stala neslávne známa pre výskyt zmutovaného COVID-19 u miliónov noriek. Vláda nariadila utratiť všetkých 15 miliónov noriek chovaných na farmách. Práve táto aféra však naštartovala aj sériu opatrení, vďaka ktorým sa podarilo dostať vírus pod kontrolu. Vo vybraných regiónoch úrady pozastavili športové a kultúrne aktivity, zastavili verejnú dopravu a zatvorili regionálne hranice. Obyvateľov regiónov úrady vyzvali, aby podstúpili testovanie.
8. Čína
Zdroj: Roman Pilipey
Vojaci Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády s ochrannými rúškami pochodujú pri vstupe do Zakázaného mesta.
Ekonomika, v ktorej sa začala táto kríza, je jednou z krajín s najlepšími výsledkami proti pandémii. Čína nemala problém uzavrieť celé 10-miliónové mestá. Negatívnou stránkou je, že opatrenia si silové zložky vynucovali aj za cenu porušovania občianskych slobôd. Je preto ťažké si predstaviť, že by agresívny a autoritársky boj proti koronavírusu fungoval v demokratických krajinách Európy.
7. Austrália
Zdroj: Rick Rycroft
Surferi čakajú na otvorenie pláže Bondi v rámci uvoľnovania opatrení zavedených s cieľom spomaliť šírenie nového koronavírusu 28. apríla 2020 v Sydney. Pláž otvorili iba pre plavcov a surferov. FOTO TASR/AP
Austrália v posledných dvoch dňoch nezaznamenala takmer žiadne nové prípady koronavírusu. Vnútorné hranice by mali byť do Vianoc otvorené. Krajina bojovala obmedzeniami, lockdownami, testovaním aj karanténou. Pomôcť mohlo aj teplejšie počasie, keďže aktuálne je v Austrálii leto.
6. Nórsko
Zdroj: Heiko Junge
Muž ukazuje mobilný telefón s mobilnou aplikáciou na monitorovanie pohybu nakazených ľudí v Osle.
Nórsko už od polovice marca zablokovalo vstup väčšine cudzincov, hoci je súčasťou európskeho schengenského priestoru bez pasu. Nórska vláda nedávno informovala, že sprístupní vakcínu proti novému koronavírusu bezplatne a pokryje s ňou súvisiace náklady obcí a nemocníc.
5. Fínsko
Zdroj: Antti Aimo-Koivisto
Fínska premiérka Sanna Marinová informuje o situácii v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu v krajine.
Je v rámci EÚ štátom s najlepšími výsledkami v boji proti koronavírusu. Svoje urobilo zatvorenie hraníc, podobne ako v prípade Nórska, no odborníci sa zhodujú, že k dobrým výsledkom prispela aj povaha Fínov, ktorí sú zdržanlivejší. Veľkú rolu tiež zohrala dôvera obyvateľov voči autoritám a štruktúra ekonomiky – veľká časť Fínov nemusí chodiť na pracovisko a môže robiť aj z domu.
4. Južná Kórea
Zdroj: TASR
Pracovníci v ochranných odevoch dezinfikujú proti koronavírusu autobusové parkovisko v juhokórejskom Soule.
Efektívne testovanie a trasovanie sú hlavnou zbraňou Južnej Kórey proti koronavírusu. Krajina dokázala vyvinúť a vyrobiť domáce diagnostické súpravy do niekoľkých týždňov po prepuknutí pandémie. Nasadila armádu „sledovačov“, ktorí prečesávali záznamy kreditných kariet a bezpečnostných kamier na trasovanie nakazených. Krajina má bohaté skúsenosti z roku 2015, keď bojovala proti epidémii MERS.
3. Taiwan
Zdroj: Chiang Ying-ying
Ľudia s ochrannými rúškami na zabránenie šíreniu nového koronavírusu nakupujú na trhu v Tchaj-peji na Taiwane.
Napriek tomu, že ostrov sa nachádza v blízkosti Číny, doteraz má len 7 potvrdených obetí. Ostrov bol priekopníkom technologického boja proti pandémii. Pre svojich 23 miliónov obyvateľov tamojšie úrady spustili aplikácie, ktoré podrobne popisovali, kde sú rúška na sklade, alebo zoznamy miest, ktoré infikovaní ľudia navštívili. Aj preto na Taiwane zaznamenali už viac ako 200 dní bez komunitného prenosu a život do veľkej miery vracia do normálu, hranice však zostávajú zatvorené.
2. Japonsko
Zdroj: Hiro Komae
Ľudia s ochrannými rúškami prechádzajú cez priechod pre chodcov v Tokiu.
Kľúčom úspechu bolo, že Japonci namiesto trasovania jednotlivcov vytypovalo podujatia, ktoré sú s ohľadom na šírenie nákazy najrizikovejšie. Ak sa k tomu pridá mimoriadne zodpovedný prístup obyvateľov, ktorí nosili rúška proaktívne a vyhýbali sa preplneným miestam, výsledok je zaručený. Hoci v posledných dňoch počty nakazených pribúdajú, v krajina s viac ako 120 miliónmi ľudí mala koncom novembra iba 331 závažných prípadov COVID-19, kým napríklad vo Francúzsku s polovičnou populáciou bolo v tom čase na jednotke intenzívnej starostlivosti takmer 5 000 vírusových pacientov.
1. Nový Zéland
Zdroj: Mark Baker
Vďaka efektívnemu boju proti koronavírusu mohla premiérka Jacinda Ardernová 5. októbra vyhlásiť, že Nový Zéland porazil koronavírus.
Ostrovný štát, napriek silnej závislosti ekonomiky na cestovnom ruchu, uzavrel svoje hranice ešte 26. marca. Vláda premiérky Jacindy Ardernovej sa zamerala na „elimináciu“ vírusu, nalievania zdrojov do testovania, sledovania kontaktov a efektívnu stratégiu karantény. Aj vďaka tomu premiérka 5. októbra vyhlásila, že Nový Zéland porazil koronavírus. Novozélanďania tak v podstate žijú vo svete bez covidu.