Reklama

Tomáš (36) už nemohol zniesť, že je kresťan: K odchodu z cirkvi ma dohnali ľudia ako Matovič!

Tomáš (36) vystúpil z rímskokatolickéj cirkvi: Prekáža mi, ako kresťanstvo zasahuje do politiky.

Zdroj: MIROSLAV MIKLAS

Reklama

Odstrihnúť cirkev od štátnych peňazí alebo nechať všetko po starom? Zdá sa, že pre to hrozí nový spor v súčasnej koalícii. Otvorili ju liberáli z SaS, ktorí navrhujú veľkú reformu financovania cirkví. Premiér Igor Matovič však o tom nechce ani počuť a kolegom z vlády poslal štipľavý odkaz. Kým politici sa nevedia dohodnúť, ľudia si našli vlastný spôsob, ako vyjadriť nesúhlas s financovaním náboženskej obce zo štátneho. Vystupujú z cirkvi!

Daňoví poplatníci sa na cirkvi každý rok skladajú sumou vyše 50 miliónov eur. Ide o sumu, ako chce vláda napríklad odmeniť pracovníkov v prvej línii počas pandémie koronavírusu. Strana SaS Richarda Sulíka preto navrhla začať debatu o veľkej zmene. „Sme presvedčení, že každý sa dokáže rozhodnúť slobodne, či zo svojich daní cirkev podporí, alebo nie. Takouto zmenou by sme v rozpočte ušetrili 52 miliónov eur. Uznávame význam náboženstva a cirkví v morálno-etických otázkach, avšak je na mieste začať celospoločenskú debatu, či by sa tieto peniaze nedali využiť lepšie,“ napísali liberáli na sociálnej sieti.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    ŠOKUJÚCE video Krajčího: Kresťania v politike môžu priniesť Slovensku lepšiu budúcnosť!
    Zdroj: facebook

    Navrhujú, aby boli cirkvi financované cez dobrovoľné príspevky z dane z príjmov občanov.„Nehovoríme však o zrušení finančnej podpory pre sakrálne pamiatky, ktoré sú dôležitou súčasťou kultúrneho dedičstva,“ vysvetľuje poslanec NR SR za SaS Miroslav Žiak.

    Koľko sa poskladáme na cirkvi

    • rok 2020 - 51,7 mil. eur
    • rok 2021 - 54,1 mil eur
    • rok 2022 - 56,4 mil. eur
    • rok 2023 - 58,9 mil. eur

    Neprešlo ani 24 hodín a saskári sa dočkali štipľavej odpovede od premiéra. „Spôsob, keď SaS akúkoľvek cirkev vyhlási najprv de facto za príživníkov, je najhorší možný spôsob, ako poctivú diskusiu začať. Nedovolím preto, aby diskusiu na túto tému viedol niekto, pre koho sa svet začína a končí v jeho peňaženke,“ odkázal Matovič kolegom z vlády.

    „Až keď budú doriešené otázky reštitúcií a všetkých finančných nárokov cirkví, bude možné pracovať s finálnym návrhom na odluku cirkví od štátu,“ uviedlo ministerstvo kultúry, ktorému šéfuje nominantka OĽaNO Natália Milanová.

    Anketa

    Mali by byť cirkvi financované zo štátneho rozpočtu tak ako doteraz?

    Do koaličných liberálov si kopol aj bývalý premiér. „Strana SaS a jej líder Richard Sulík by sa mala v prvom rade sústrediť na to, ako pomôcť slovenskej ekonomike a ľuďom, aby nestratili zamestnanie a sociálne istoty,“ zverejnili na oficiálnej stránke strany Hlas - sociálna demokracia Petra Pellegriniho. „Považujeme súčasný stav za vyvážený a nie je dôvod niečo na ňom zásadne meniť. Za vlády Petra Pellegriniho došlo k historicky najvyššiemu zvýšeniu miezd duchovných, pretože cirkev zohráva v duchovnom živote Slovenska dôležitú úlohu,“ uviedli.

    Na ďalšej strane čítajte príbeh Tomáša, ktorý vystúpil z cirkvi >>

    Slováci, ktorí aktivity cirkvi dlhodobo odmietajú a nechcú ju podporovať finančne, si našli spôsob, ako vyjadriť svoj nesúhlas. Patrí medzi nich aj Tomáš (36) z Bratislavy. Paradoxne chodil na katolícku základnú školu aj gymnázium, no to ho vraj len utvrdilo v presvedčení, že je ateista. „Nevyhovovalo mi, ako nás vyučujú náboženstvo a aká bola prítomná náboženská manipulácia detí. Sexuálna výchova bola tabu, mali sme len jednu hodinu, na ktorej nám premietali video o tom, že masturbácia je škodlivá,“ povedal nám.

    Prekážalo mu to celý život, no až teraz sa rozhodol konať. Hlavným dôvodom vraj je, že politickú moc ovládli konzervatívne sily na čele s Igorom Matovičom, Markom Krajčím, Annou Záborskou či Richardom Vašečkom. „Prekáža mi, ako kresťanstvo zasahuje do politiky, ako sa obmedzujú ženské práva a práva sexuálnych menšín,“ hovorí.

    Žiadosť o exkomunikáciu si podal aj preto, že od januára sú cirkvi financované podľa počtu veriacich. Svojím odchodom chcel znížiť príspevok od štátu pre rímskokatolícku cirkev.

    Proces vystúpenia z cirkvi podľa jeho slov nebol jednoduchý. Po podaní žiadosti čakal niekoľko mesiacov, opakovane telefonoval na faru, kde bol pokrstený. Viackrát mu povedali, že potvrdenie mu už poslali, no nikdy mu nič neprišlo. Nakoniec si musel po papier o vystúpení z cirkvi zájsť osobne.

    Čo čaká toho, kto vystúpi z rímskokatolíckej cirkvi

    Človek je exkomunikovaný. Má zakázané vysluhovať, ale aj prijímať sviatosti a prijať sviatostné rozhrešenie hriechov. Nemôže byť krstným a birmovným rodičom. Bez prejavu pokánia pred smrťou nemôže mať katolícky pohreb.

    Podľa Konferencie biskupov Slovenska (KBS) je vystúpenie z rímskokatolíckej cirkvi slobodný úkon garantovaný v ústave právom na zmenu náboženskej príslušnosti. Presné štatistiky o počtoch ľudí, ktorí o vystúpenie žiadajú, si nevedú. „Všeobecne to nie sú vysoké počty,“ priblížil hovorca KBS Martin Kramara.

    Tomáš však tvrdí, že inšpiroval aj ostatných. „Viem minimálne o piatich ľuďoch z môjho okolia, ktorí budú v tomto pokračovať. Cirkev im robila problémy, naťahovala to, neodpovedala, ale nedajú sa odradiť,“ uzavrel.

    Prečítajte si tiež: