Slováci, ktorí aktivity cirkvi dlhodobo odmietajú a nechcú ju podporovať finančne, si našli spôsob, ako vyjadriť svoj nesúhlas. Patrí medzi nich aj Tomáš (36) z Bratislavy. Paradoxne chodil na katolícku základnú školu aj gymnázium, no to ho vraj len utvrdilo v presvedčení, že je ateista. „Nevyhovovalo mi, ako nás vyučujú náboženstvo a aká bola prítomná náboženská manipulácia detí. Sexuálna výchova bola tabu, mali sme len jednu hodinu, na ktorej nám premietali video o tom, že masturbácia je škodlivá,“ povedal nám.

Prekážalo mu to celý život, no až teraz sa rozhodol konať. Hlavným dôvodom vraj je, že politickú moc ovládli konzervatívne sily na čele s Igorom Matovičom, Markom Krajčím, Annou Záborskou či Richardom Vašečkom. „Prekáža mi, ako kresťanstvo zasahuje do politiky, ako sa obmedzujú ženské práva a práva sexuálnych menšín,“ hovorí.

Žiadosť o exkomunikáciu si podal aj preto, že od januára sú cirkvi financované podľa počtu veriacich. Svojím odchodom chcel znížiť príspevok od štátu pre rímskokatolícku cirkev.

Proces vystúpenia z cirkvi podľa jeho slov nebol jednoduchý. Po podaní žiadosti čakal niekoľko mesiacov, opakovane telefonoval na faru, kde bol pokrstený. Viackrát mu povedali, že potvrdenie mu už poslali, no nikdy mu nič neprišlo. Nakoniec si musel po papier o vystúpení z cirkvi zájsť osobne.

Čo čaká toho, kto vystúpi z rímskokatolíckej cirkvi
Človek je exkomunikovaný. Má zakázané vysluhovať, ale aj prijímať sviatosti a prijať sviatostné rozhrešenie hriechov. Nemôže byť krstným a birmovným rodičom. Bez prejavu pokánia pred smrťou nemôže mať katolícky pohreb.

Podľa Konferencie biskupov Slovenska (KBS) je vystúpenie z rímskokatolíckej cirkvi slobodný úkon garantovaný v ústave právom na zmenu náboženskej príslušnosti. Presné štatistiky o počtoch ľudí, ktorí o vystúpenie žiadajú, si nevedú. „Všeobecne to nie sú vysoké počty,“ priblížil hovorca KBS Martin Kramara.

Tomáš však tvrdí, že inšpiroval aj ostatných. „Viem minimálne o piatich ľuďoch z môjho okolia, ktorí budú v tomto pokračovať. Cirkev im robila problémy, naťahovala to, neodpovedala, ale nedajú sa odradiť,“ uzavrel.

Prečítajte si tiež: