Reklama

NOVINKA Od júla nájdete v slovenských predajniach aj TAKÉTO potraviny! Kúpili by ste si ich?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Tieto potraviny sú bezpečné aj po dátume minimálnej trvanlivosti
    Zdroj: mh
    Reklama

    Na Slovensku bude umožnený predaj potravín po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti (DMT), ale až po ich ponuke charite. Táto a mnohé ďalšie zmeny vyplývajú z novely zákona o potravinách z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorú schválilo plénum Národnej rady (NR) SR. Odkedy budú nové pravidlá platiť?

    Prevádzkovateľ bude podľa novely zákona môcť predávať potraviny, ktorým uplynul DMT, len ak sú bezpečné, a to len vo svojich vlastných prevádzkach, konečnému spotrebiteľovi, len ak sú zreteľne oddelene umiestnené od ostatných potravín a najviac po obdobie 45 dní od uplynutia DMT.

    Anketa

    Kúpili by ste si v obchode potraviny po dátume minimálnej trvanlivosti za zníženú cenu?

    Zároveň dôjde k vypusteniu povinného dodržiavania podielu poľnohospodárskych produktov a potravín vyrobených v SR pri listinnej alebo elektronickej propagácii a marketingu. Prevádzkovateľ však bude povinný uviesť v propagačnom letáku percentuálny podiel slovenských výrobkov z celkovej ponuky.

    Ďalej sa ustanovuje, že ak do jedného roka odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o uložení pokuty dôjde k opakovanému porušeniu povinnosti, za ktorú bola uložená pokuta, orgán úradnej kontroly potravín uloží pokutu až do štvornásobku sadzby pokuty. Z pôvodného znenia sa vypúšťa minimálna hranica pokuty vo výške 50-tisíc eur.

    Plénum schválilo aj pozmeňujúci návrh poslanca Martina Fecka (OĽaNO), ktorým sa má ustanoviť systém ochrany potravinovej bezpečnosti štátu. Ministerstvo pôdohospodárstva všeobecne záväzným predpisom určí zoznam poľnohospodárskych a potravinárskych komodít a kritickú hodnotu ich skladových zásob, ktoré sú nevyhnutné na zabezpečenie potravinovej bezpečnosti štátu.

    Podnikatelia, ktorí umiestňujú na trh danú komoditu, budú povinní oznámiť ministerstvu množstvo jej skladových zásob dvakrát ročne. Počas trvania mimoriadnej situácie, núdzového alebo výnimočného stavu sa oznamovacia povinnosť plní mesačne. Ak budú chcieť počas trvania mimoriadnej situácie, núdzového alebo výnimočného stavu vyviezť do iného členského štátu alebo do tretej krajiny komoditu v množstve viac ako 400 ton za kalendárny mesiac, budú tiež povinní to oznámiť ministerstvu. Rezort následne posudzuje, či tým môže byť ohrozená potravinová bezpečnosť štátu. Ak subjekt nesplní svoju oznamovaciu povinnosť, alebo uvedie nesprávne či nepravdivé údaje, hrozí mu pokuta v rozmedzí 100 eur až 20-tisíc eur.

    Na základe pozmeňujúceho návrhu poslankyne Jarmily Halgašovej (SaS) sa zároveň upravuje povinnosť zverejňovať vybrané právoplatné rozhodnutie orgánov úradnej kontroly potravín a sprístupňovať na žiadosť ich rozhodnutia. Tiež sa nanovo formuluje povinnosť obce vopred oznámiť príslušnej regionálnej veterinárnej a potravinovej správe predaj potravín na trhových miestach, pričom sa zdôrazňuje povinnosť obce vopred oznámiť ambulantný predaj potravín na jej území. Podľa návrhu sa tiež znižujú pokuty za priestupky na úseku úradných kontrol potravín pri opakovanom porušení povinnosti.

    Zákon má byť účinný od 1. júla.

    Článok pokračuje na ďalšej strane: ČO HOVORIA NA ZMENY SAMOTNÉ REŤAZCE? »»»

    Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO) a Slovenské združenie pre značkové výrobky (SZZV) vítajú schválenie novely zákona o potravinách. SAMO vníma schválenie novely ako krok správnym smerom. Podľa SZZV novelou zákona Slovensko odstráni zo svojej legislatívy narušenie princípov jednotného trhu EÚ.

    „Oceňujeme zmenu prístupu súčasnej vlády a parlamentu k filozofii tohto zákona, ktorý prináša odklon od represívneho ku konštruktívnejšiemu nahliadaniu na predaj a bezpečnosť potravín pri predaji na Slovensku. Zároveň vnímame zmeny v zákone ako nápravu protiprávneho stavu nastoleného v minulosti," povedal Martin Krajčovič, predseda SAMO.  

    SAMO podľa neho oceňuje, že predmetná novela rieši najpálčivejšie problémy spôsobené predchádzajúcim znením zákona, ktoré viedli až k infringementu (zásahu proti porušeniu, pozn. red.) Európskej komisie (EK) voči SR, ako aj k viacerým súdnym sporom. To bolo spôsobené predovšetkým uzákonením povinnej propagácie slovenských potravín v reklamných materiáloch obchodníkov, ako aj drastickými miliónovými pokutami, aj za nepatrné veci, ktoré nijak neohrozovali spotrebiteľov alebo bezpečnú prevádzku obchodu.

    Podčiarkol, že SAMO vníma pozitívne aj ďalšie dôležité zmeny v zákone, napríklad, umožnenie predaja potravín po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti (DMT). Táto zmena podľa neho prinesie prospech najmä sociálne slabším ľuďom na Slovensku a súčasne zníži plytvanie potravinami.

    Aj výrobcovia a dovozcovia potravín zastúpení v SZZV vítajú schválenie novely zákona o potravinách. Ako ďalej uviedol Ľubomír Tuchscher, výkonný riaditeľ SZZV, vďaka tomuto SR odstráni zo svojej legislatívy narušenie princípov jednotného trhu EÚ, voči čomu namietala EK. V ekonomicky náročnom období sa podľa neho uvoľnia pravidlá pre uvádzanie akciového tovaru.

    Poznamenal, že zrušenie povinného zastúpenia domácich produktov v propagačných materiáloch vytvorí rovnaké pravidlá pre všetkých a zabezpečí aj viac možností voľby pre spotrebiteľov. Poslanci NR SR akceptovali výhrady popísané v infringemente EK z júla 2020.

    Dodal, že SZZV podporuje také nástroje na podporu slovenského potravinárstva, ktoré budú férové pre všetkých. Členovia združenia sú presvedčení, že SR má potenciál rastu modernej potravinárskej produkcie s exportom k zákazníkom na jednotnom trhu EÚ.

    Mohlo by vás zaujímať:

    Autor článku

    Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.