Vláda ešte v decembri minulého roku schválila návrh nariadenia, ktoré predložilo Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR.

Pri ročných a 365-dňových diaľničných známkach budú platiť motoristi namiesto 50 eur 60 eur. V prípade diaľničnej známky s 30-dňovou platnosťou ide o navýšenie o tri eurá, stáť teda bude 17 eur. Známka s desaťdňovou platnosťou zdražela o dve eurá na 12 eur.

>> CENY DIAĽNIČNÝCH ZNÁMOK NA SLOVENSKU A V ŠTÁTOCH EÚ NÁJDETE V GALÉRII <<

Senior, ktorý je uznaný ako ŤZP (osoba so zdravotným postihnutím) a je držiteľom parkovacieho preukazu ŤZP, má nárok na jazdu po diaľnici bez diaľničnej známky. Od oslobodenia za platenie úhrady však musia tieto osoby požiadať. Žiadatelia musia vyplniť formulár s názvom Žiadosť o oslobodenie od platenia úhrady za užívanie diaľnic a rýchlostných ciest pre držiteľov parkovacieho preukazu ŤZP.

Ako si vybavím oslobodenie od úhrady elektronickej diaľničnej známky?

Registrácia oslobodenia od úhrady elektronickej diaľničnej známky je možná priamo na webovej stránke www.eznamka.sk. V časti Podať žiadosť, podnet, reklamáciu si vyberiete Žiadosť a potom zvolíte Žiadosť o oslobodenie vozidla. Oslobodenie od úhrady elektronickej diaľničnej známky platí po obdobie platnosti parkovacieho preukazu ŤZP.

Ak je vozidlo riadne zaregistrované, spoplatnenú diaľnicu môže využívať aj osoba, ktorá nie je držiteľom parkovacieho poukazu ZŤP.

Prečítajte si tiež: