Tisíce Slovákov zúria: Vláda sľubovala odklad splátok, no TOTO prišlo po jeho skončení!
14. 4. 2021, 6:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 0:33)

Vláda sľubovala odklad splátok bez akýchkoľvek následkov a desaťtisíce Slovákov uverili! Mnohí však ostali rozčarovaní. Niektorým banky navyšujú pôvodné úroky až trojnásobne a ich úvery sa poriadne predražili!
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: TASR - Pavel Neubauer
Zdroj: Martin Domok
Galéria k článku
V apríli minulého roka sa ministerstvo financií dohodlo s bankami, aby si ľudia zasiahnutí pandémiou mohli odložiť splátky až na deväť mesiacov. „Ľudia s vidinou odpustenia splátok poslúchli vládny marketing. Odložené splátky počas korony ich však dobehli. Ich úvery sa teraz predražujú a s tým už vláda nedokáže nič urobiť. Banky navyšujú pôvodné úroky aj o 2-3 percentá a množia sa sťažnosti na postupy vlády aj bánk,“ upozorňuje občianske združenie Objektívne informovaná spoločnosť.
Podľa Slovenskej bankovej asociácie malo možnosť odkladu splátok využiť až 141-tisíc ľudí, z čoho bolo takmer 7-tisíc žiadostí od podnikateľov.
Smutnou realitou odkladu splátok je sklamanie mnohých ľudí z postupov bánk. Aj keď v skutočnosti skrátka doplatili na vlastnú ľahkomyseľnosť. Banky, podľa dohody s ministerstvom, totiž vyhoveli všetkým, ktorí o odklad splátok požiadali. Klienti si však nie vždy uvedomili, že táto služba, ktorá bola prezentovaná ako bezodplatná, má aj svoje riziká.
„Mladý živnostník využil odklad hneď na začiatku pandémie, pretože sa obával o zárobky. Práce mal však dosť. Po polroku preto zastavil odklad splátok. Chvíľu na to sa mu blížil termín fixácie úroku úveru. Banka mu bez udania dôvodu zdvihla fixáciu z 0,95% na 3%. Aj toto je dopad odkladu splátok na klienta,” priblížil jeden z príkladov broker Erik Šajda.
Podľa Šajdu je tiež otázne, či banky do budúcna klientom s odkladom splátok zrefinancujú úvery alebo poskytnú novú hypotéku.
Kde nastala chyba? Čítajte na ďalšej strane >>>
Mnohí odborníci ešte pred spustením odkladu splátok varovali. „Tento odklad splácania zároveň znamená, že na úrokoch človek v konečnom dôsledku zaplatí viac, ako pri riadnom splácaní, pretože sa úver splatí neskôr. Predpokladám, že úročenie sa počas odkladu nezastaví,“ vysvetlil vtedy finančný analytik Maroš Ovčarik z Finančného kompasu.
Ľudia sú však rozčúlení a myslia si, že banky nedodržiavajú dohodu s ministerstvom. Erik Šajda uvádza na pravú mieru, že banky určite dodržiavajú dohody s ministerstvom v oboch vlnách epidémie. Problém je inde. Je otázne, či vláda myslela na dopady, ktoré takéto odklady splátok v konečnom dôsledku pre klientov môžu znamenať.
„Vláda nedokáže diktovať bankám aké úroky môžu klientom dať, ani komu dať nový úver alebo refinanc. Banka si nakoniec vždy vyberie klienta, ktorý nemal odklad a v budúcnosti s ním nebude mať problémy,” dodáva skúsený broker.