V apríli minulého roka sa ministerstvo financií dohodlo s bankami, aby si ľudia zasiahnutí pandémiou mohli odložiť splátky až na deväť mesiacov. „Ľudia s vidinou odpustenia splátok poslúchli vládny marketing. Odložené splátky počas korony ich však dobehli. Ich úvery sa teraz predražujú a s tým už vláda nedokáže nič urobiť. Banky navyšujú pôvodné úroky aj o 2-3 percentá a množia sa sťažnosti na postupy vlády aj bánk,“ upozorňuje občianske združenie Objektívne informovaná spoločnosť.

Podľa Slovenskej bankovej asociácie malo možnosť odkladu splátok využiť až 141-tisíc ľudí, z čoho bolo takmer 7-tisíc žiadostí od podnikateľov.

Vláda potvrdila OBROVSKÉ UVOĽNENIE opatrení: Neuveríte, KTO bol poslom dobrých správ!

Smutnou realitou odkladu splátok je sklamanie mnohých ľudí z postupov bánk. Aj keď v skutočnosti skrátka doplatili na vlastnú ľahkomyseľnosť. Banky, podľa dohody s ministerstvom, totiž vyhoveli všetkým, ktorí o odklad splátok požiadali. Klienti si však nie vždy uvedomili, že táto služba, ktorá bola prezentovaná ako bezodplatná, má aj svoje riziká.

VEKOVÁ HRANICA očkovania sa opäť posúva: Prihlásiť sa môžu už aj Slováci nad 40 rokov!

„Mladý živnostník využil odklad hneď na začiatku pandémie, pretože sa obával o zárobky. Práce mal však dosť. Po polroku preto zastavil odklad splátok. Chvíľu na to sa mu blížil termín fixácie úroku úveru. Banka mu bez udania dôvodu zdvihla fixáciu z 0,95% na 3%. Aj toto je dopad odkladu splátok na klienta,” priblížil jeden z príkladov broker Erik Šajda.

Podľa Šajdu je tiež otázne, či banky do budúcna klientom s odkladom splátok zrefinancujú úvery alebo poskytnú novú hypotéku.

Kde nastala chyba? Čítajte na ďalšej strane >>>