Reklama

Tisíce Slovákov skončili pre stres na psychiatrii. Kto má nárok na vyplatenie odškodného?

Jeseň a zima sú obdobie, kedy ľudia pociťujú najviac smútku, úzkosti a depresie.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Aj keď sa o tom veľmi nehovorí, psychické poruchy sú čoraz väčším strašiakom. Najmä na jeseň a počas zimy, keď sú dni kratšie, dolieha na mnohých ľudí smútok, úzkosť či depresia. Niektorých Slovákov to úplne odrovná a nie sú schopní pracovať. Odkiaľ získať peniaze?

Podľa Národného centra zdravotníckych informácií bolo v roku 2016 v psychiatrických ambulanciách na Slovensku uskutočnených viac než 1,8 milióna vyšetrení so stanovenou diagnózou. Svetová zdravotnícka organizácia navyše informuje, že veľa pacientov nikdy nenaberie odvahu ísť za odborníkom.

Najčastejšou príčinou je stres

Štatisticky sú ženy vyšetrované častejšie ako muži a deti. Mladiství vo veku 0 až 19 rokov tvorili 10 % všetkých pacientov. A hoci je mužských pacientov menej, ich počet rastie v dôsledku užívania návykových látok.

Rovnako je to v prípade hospitalizácie – opäť prevládajú muži pre poruchy spojené s užívaním alkoholu. Z pohľadu regiónov bolo celkovo najviac pacientov v Bratislavskom kraji.

Viac ako tretina pacientov navštívi ambulancie psychiatrov s prudkou zmenou nálad či striedavými stavmi mánie a depresie. Hneď na druhom mieste ide o úzkosti a stavy, ktoré zapríčinil stres. Napokon ide o ochorenia v dôsledku veku ako napríklad demencia.

Noví pacienti, ktorým diagnostikujú nejaké duševné ochorenie, prichádzajú vyhľadať pomoc najčastejšie práve kvôli stresu.

Hoci ide o jedno z najčastejších ochorení, kedy sa z človeka stáva invalid, Sociálna poisťovňa len málokedy uzná vyplácanie dôchodku. „V NN Životnej poisťovni nevyžadujeme priznanie invalidného dôchodku od Sociálnej poisťovne. Navyše, spoľahlivo vyplácame poisteným peniaze v 9 z 10 prípadov do 5 pracovných dní od doručenia potrebných dokumentov a uznávame aj invaliditu v dôsledku psychickej choroby,“ uvádza generálny riaditeľ poisťvne Peter Brudňák.

V sociálnej poisťovni vám invalidný dôchodok alebo čiastočný invalidný dôchodok odklepnú len na základe rozhodnutia posudkového lekára. Ten si nemôže svojvoľne určovať percentuálny pokles schopnosti pracovať. Vychádzať musí zo Zákona o sociálnom poistení a hýbať sa môže len v určenom intervale.