O tieto platy sa lekári boja: Zárobky v slovenských nemocniciach vám vyrazia dych!
27. 11. 2017, 7:00 (aktualizované: 10. 7. 2024, 13:15)

Zdroj: TASR
Platy lekárov opäť na pretrase. Búrku spôsobili plány ministra zdravotníctva, že podmienky odmeňovania, ktoré si zdravotníci vybojovali pred pár rokmi, by sa mohli zmeniť a to už v budúcom roku. Lekári nechcú prísť o svoje platy a niet sa im čo čudovať. Veď posúďte sami.
Platový automat, ktorý lekárom každoročne zaručuje zvyšovanie zárobkov, si doktori vybojovali ešte v roku 2011. Ich štrajk vtedy ochromil slovenské zdravotníctvo. Vtedajšia vláda na čele s Ivetou Radičovou hasila situáciu memorandom, ktorého hlavným bodom bolo, že platy lekárov sa budú každoročne valorizovať podľa priemernej mzdy.

To sa doteraz dialo bez väčších problémov. Najnovšie však minister Tomáš Drucker vyhlásil, že by sa to mohlo už budúci rok zmeniť. Minister tvrdí, že ak platy lekárov rastú automaticky, znižuje to súťaživosť. Súčasťou odmeňovania zdravotníkov by preto podľa ministra mala byť vo väčšej miere zásluhovosť. „Myslím si, že to je férová debata, odmietať ju bez toho, aby sme o tom diskutovali, nepovažujem za úplne štandardné," hovorí Drucker. O téme chce rokovať aj so sociálnymi partnermi.
Lekári ale hovoria o podraze a vidia za tým snahu siahnuť im na zárobky. „Zmena v odmeňovaní lekárov, pri ktorej by sa mal viac zohľadňovať princíp zásluhovosti, bude znamenať porušenie zákona o mzde lekárov, ktorý nám garantuje minimálnu mzdu,“ tvrdí šéf lekárskych odborov Peter Visolajský. Pridávajú sa k nemu aj zástupcovia všetkých veľkých štátnych nemocníc.
O princípe zásluhovosti sú ochotní diskutovať, no ich minimálne platy musia zostať zachované. Naposledy ich minimálne zárobky rástli začiatkom tohto roka, odkedy každý lekár bez atestácie nemôže zarobiť menej ako 1103,75 eur, čo je 1,25-násobok priemernej mzdy a atestovaný lekár 2030,90 eur, teda 2,3-násobok priemerného zárobku na Slovensku. Ide pritom o platy bez príplatkov za služby.
V praxi sú ich zárobky ešte vyššie. Najlepšie sú na tom lekári špecializovaných nemocníc. V košickom Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb bol v prvom polroku tohto roka priemerný zárobok 3 109 eur. Sťažovať sa ale nemôžu ani lekári iných nemocníc. V drvivej väčšine štátnych zdravotníckych zariadení si na výplatnej páske nájdu viac ako 2 000 eur, v polovici z nich sú priemerné zárobky vyššie ako 2 500 eur.
Zákon o platoch zdravotníkov, ktorý chce minister meniť, upravuje od roku 2016 aj mzdy ďalších pracovníkov v nemocniciach, ako sú sestry, farmaceuti, zdravotnícki laboranti či sanitári. Tí však zarabajú podstatne menej ako lekári. Napríklad priemerný zárobok sestier v štátnych nemocniciach je 1 103 eur.
Koľko zarábajú?
V univerzitných a fakultných nemocniciach
V špecializovaných nemocniciach