Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Vyskúšali sme si testovanie na koronavírus aj za vás: Pozrite, čo s vami budú robiť!

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Vyskúšali sme si testovanie na koronavírus aj za vás: Pozrite, čo s vami budú robiť!
    Reklama

    Už od zajtra začnú masovo testovať prvých Slovákov na Orave a v Bardejove. Štát nakúpil tri druhy testov, my sme vyskúšali ďalší, ktorý v súčasnosti ponúka firma Alpha medical. Postup je však pri všetkých rýchlotestoch veľmi podobný. Pozrite sa, čo vás čaká.

    Najprv nás zaregistrovali a na formulár nalepili kód, ktorý neskôr priradili aj k našej vzorke. Tú nám odobrali vonku pracovníci laboratória v ochranných oblekoch, s okuliarmi, respirátormi a so štítmi.

    Základom vyšetrenia je ster z nosohltanu, jednoducho povedané z nosa, pretože práve tam sa nachádza vírus. Odber musí urobiť kvalifikovaný zdravotnícky personál - tak by to malo byť aj počas plošného testovania. Nie je to príjemné, ale trvá iba desať sekúnd. „Výter sa robí z nosohltana tenkou tyčinkou, ktorá sa potom vytrepe do skúmavky, v ktorej je roztok,“ vysvetľuje lekárka Katarína Schwarzová z laboratória Alpha medical v Bratislave.

    Anketa

    Pôjdete sa dať otestovať?

    Odber je síce nepríjemný, no určite nie je bolestivý. Akurát sa vám do očí môžu nahrnúť slzy. Lekárka potvrdila, že pri odbere nič nehrozí. V žiadnom prípade vám nikto neurobí dieru do mozgu. Ide totiž o jednu z mnohých dezinformácií, ktoré sa šíria na sociálnych sieťach. S paličkou sa pracovník dostane maximálne do nosovej dutiny.

    Skúmavku zdravotník uzatvorí, premieša a nakvapká z nej na platničku. Sledovali sme, ako sa tekutina zo skúmavky vpíja do papierika na platničke. Práve na tej sa nachádzajú protilátky - ak máte v sebe koronavírus, začnú reagovať. „Antigénom (protilátkou - pozn. red.) je ostník z koruny koronavírusu. Práve naň sa naviažu protilátky a v prípade, ak sa tam koronavírus nachádza, tak látky doslova zasvietia. Protilátka je značená fluorescenčnou sondou, čo vyhodnocuje analyzátor,“ objasnil riaditeľ spomínaného laboratória Peter Lednický.

    Na výsledok sme čakali 30 minút. Práve čakanie bolo pre nás najviac stresujúce. Aj pri dodržiavaní všetkých bezpečnostných opatrení ako sú nosenie rúška, dodržiavanie odstupu či dezinfekcia rúk, nikdy neviete, či ste vírus niekde nechytili.

    Platničku s našou konkrétnou vzorkou po pol hodine vložili do prístroja, takzvaného analyzátora. Ten za pár sekúnd zobrazil negatívny výsledok. V prípade rýchlotestov nakúpených štátom sa výsledok zobrazí priamo na platničke. Ak bude výsledok pozitívny, ukážu sa dve čiarky ako pri tehotenskom teste. Pri negatívnom výsledku sa ukáže len jedna čiarka na potvrdenie, že test je funkčný.

    „V tomto prípade ide o oveľa presnejší rýchlotest, ako sú bežné rýchlotesty, čo zabezpečuje práve ten analyzátor. Technicky to znamená, že tento prístroj je schopný zachytiť aj asymptomatických jedincov, teda tých, ktorí ešte nemajú žiadne príznaky ochorenia,“ doplnil Lednický.

    Zachráni nás testovanie pred lockdownom? Čítajte na ďalšej strane >>>

    Rýchlotesty mali byť pôvodne určené na triedenie infekčných pacientov v nemocniciach, na testovanie zdravotníckeho personálu či ako pomôcka v domovoch sociálnych služieb. Podľa premiéra Igora Matoviča sme sa však dostali do situácie, keď máme na výber už len lockdown, teda úplné uzavretie v našich domovoch, alebo masové pretestovanie obyvateľstva. Od neho si sľubuje, že odhalíme väčšinu ľudí, ktorí by vírus mohli roznášať ďalej. „Antigénové testy zachytia iba tridsať percent z tých, ktorí sú v skutočnosti pozitívni, ale odhadom podľa hodnôt vírusovej nálože v pacientoch by nám mohli zachytiť 80 až 90 percent infekčných ľudí, teda nebezpečných pre ostatných,“ povedal premiér.

    Štát objednal približne 13 miliónov rýchlotestov od troch rôznych výrobcov. Keďže testy zachytia len najrizikovejších šíriteľov infekcie COVID-19, bude potrebné druhé kolo testov. Práve preto sa má pretestovanie uskutočniť počas dvoch víkendov - počas toho druhého by už malo zachytiť aj tých, ktorí v prvom teste vyšli negatívne, lebo v sebe mali len malé množstvo koronavírusu. „Výhodou tohto testu je, že ho vieme veľmi rýchlo vyhodnotiť - už po 15 minútach by sme mali mať výsledok. Takže ho vieme robiť naozaj masovo,“ nádeja sa premiér a vyzýva k účasti na testovaní.

    Epidemiologická situácia sa na Slovensku vyvíja "českou cestou". Premiér očakáva, že pri neprijatí ťažkých rozhodnutí možno očakávať v nasledujúcich týždňoch tisícové nárasty prípadov. „Ak nezatiahneme ručnú brzdu, budeme tam, kde je Česko, kde bolo talianske Bergamo na jar, a kde sa na konci rozhoduje o tom, koho zachrániť a koho nie," povedal Matovič.

    Rozhodnutie o tom, či ísť cestou lockdownu alebo celoplošného testovania, bude podľa neho na epidemiológoch. Súvisí to aj so zabezpečením účasti na testovaní. „Rozhodnú, či bude stačiť plošné testovanie aj bez tých, ktorí sa odmietnu dať testovať, alebo je v takejto situácii riešením lockdown," dodal. Už dnes by mal zasadnúť Ústredný krízový štáb a rozhodnúť, čo ďalej. Česi spustili od 6. hodiny tvrdý lockdown.

    Prečítajte si tiež:

     


     

     


     

     

    Vyberáme pre vás niečo PLUS