TEST na vlastnej koži: Dal som si zmerať protilátky PO OČKOVANÍ, prekvapivé zistenie!
16. 10. 2021, 7:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:47)
Ako dlho vám vydržia protilátky po druhej dávke? Je čas ísť na tretiu dávku a je vôbec potrebná? Tieto otázky trápia čoraz viac Slovákov aj v súvislosti s tým, že ministerstvo zdravotníctva už začalo pozývať na preočkovanie treťou dávkou. Presvedčili sme sa o tom na vlastnej koži. V privátnom laboratóriu sme si dali zmerať hodnoty protilátok po 4 mesiacoch od druhej dávky očkovania proti ochoreniu COVID-19. Výsledky prekvapili!
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Galéria k článku
Protilátky sú najviac zastúpené bezprostredne po tom, ako si ich telo vytvorí. Je úplne prirodzené, že časom ich hodnota klesá. „Či už ide o tie, ktoré sa vytvorili po prekonaní ochorenia, alebo tie, ktoré sa vytvorili po očkovaní, časom sa spotrebujú. Máte však vytvorené pamäťové bunky, ktoré keď sa stretnú s vírusom, nanovo masívne vytvoria protilátky. Alebo to viete podporiť tým, že si dáte tretiu dávku, ktorá vám nanovo zvýši tvorbu protilátok,“ vysvetlil imunológ Miloš Jeseňák.
Údaje o tom, ako dlho vám ochrana vydrží, sú rôzne. Podľa nášho ministerstva zdravotníctva by to malo byť minimálne 6 mesiacov. Českí vedci však pred časom prišli s tvrdením, že protilátky sa strácajú už po 4 mesiacoch.
Chcel som sa teda na vlastnej koži presvedčiť, ako som chránený. Jedným zo spôsobov, ako to zistiť, je dať si zmerať hodnotu protilátok v profesionálnom laboratóriu.
Ako test prebiehal a výsledok, si pozrite >>V GALÉRII<<
Na test sa neodporúča ísť skôr ako 14 dní po očkovaní. Tento limit som spoľahlivo splnil, keďže druhú dávku vakcíny Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTech som dostal ešte 9. júna. Odber na zistenie protilátok pripadol na 5. októbra, teda štyri mesiace po druhej dávke. Išlo o vyšetrenie pre samoplatcov v privátnom laboratóriu Unilabs Slovensko v Bratislave. Cena testu sa pohybuje od 14 eur do 50 eur, v závislosti od toho, aký typ protilátok vám zisťujú.
Zdravotná sestra vám zoberie vzorku krvi, preto sa nevyhnete pichnutiu ihlou. „Čo viem od ľudí, ktorí sem opakovane chodia, po Pfizeri mali protilátky, i keď niektorí nízku hodnotu, ale vždy mali. Skôr po Astre, keď prišli po prvej dávke, tak sa stávalo, že nemali žiadnu hladinu, ale keď už prišli po druhom očkovaní, tak mali,“ opísala svoje skúsenosti sestra.
Stáva sa, že ľudia, ktorí prídu na test, zistia, že prekonali ochorenie COVID-19 bez toho, aby o tom vedeli. Na to sa však treba dať otestovať na protilátky po prekonaní metódou Elisa. Ja som sa dal otestovať na protilátky po očkovaní (IgG), keďže ma zaujímalo, či som ešte dostatočne chránený po druhej dávke.
Čítajte na druhej strane: Koľko protilátok mi namerali >>
Výsledok mi prišiel do 2 pracovných dní od odberu. Svietila na ňom hodnota 18,310 U/ml. Konzultoval som to s generálnym riaditeľom laboratórií Vladimírom Lednickým. „Je to stále pomerne robustná hodnota protilátok. Za dostatočnú ochranu po očkovaní považujeme hodnotu 1 U/ml. Trochu iné je to pri prekonaní ochorenia COVID-19, kde je iný typ protilátok a za dostatočnú hodnotu sa považuje úroveň 11,5 U/ml,“ vysvetlil šéf laboratórií.
Aj po štyroch mesiacoch od podania druhej dávky by som teda mal byť stále dostatočne chránený pred ochorením COVID-19.
Imunológ Miloš Jeseňák však tvrdí, že s testami na protilátky treba byť opatrný. „To je výsledok, ktorý vám hovorí, že máte alebo nemáte protilátky. Na aké percento ste chránený, nikto nevie. Keď ich máte viac, tak asi ste viac chránený ako ten, čo ich má nižšie. My však nevieme povedať, aká má byť tá koncentrácia, podľa ktorej je človek chránený,“ komentoval výsledky testu Jeseňák.
Testy na protilátky neodporúča pre bežných ľudí ako záväzné pri rozhodovaní sa o tom, či je už čas na tretiu dávku alebo nie. „Protilátky môžu byť vo forme, že ich test nevie zachytiť, máte tam aj bunkovú imunitu a iné zložky. Tento test je ťažko interpretovateľný, nemal by sa paušálne robiť, mal by byť limitovaný len na klinické štúdie alebo experimentálne pozorovania,“ dodal imunológ.
Podľa neho u bežného zdravého človeka sú protilátky vysoké počas obdobia 6 až 8 mesiacov. Rýchlejšie klesajú protilátky seniorom, pacientom užívajúcim lieky, ktoré znižujú imunitu, takisto chronicky chorým ľuďom.
Rezort zdravotníctva oficiálne sprístupnil možnosť registrácie na podanie tretej dávky vakcíny v stredu 13. októbra podvečer. Očkovanie treťou dávkou je dobrovoľné, určené pre pacientov s oslabenou imunitou, zdravotníkov či klientov zariadení sociálnych služieb, ktorým uplynulo aspoň šesť mesiacov po podaní druhej dávky vakcíny.
Esemesku s pozvánkou rozposiela Národné centrum zdravotníckych informácií. To sa riadi zoznamom od zdravotných poisťovní. Registrovať sa na tretiu dávku môžu len tí, ktorým príde SMS. Urobiť tak môžu na stránkach www.korona.gov.sk alebo www.vakcinacia.nczisk.sk. Do štvrtka sa treťou dávkou zaočkovalo 149 osôb.
Štát plánuje aj celonárodné testovanie na protilátky, ktoré bude dobrovoľné a len pre nezaočkovaných ľudí. Cieľom je získať predstavu o tom, koľko Slovákov, ktorí prekonali covid, je imúnnych proti ochoreniu. „V príslušnom meste alebo obci bude samosprávou oznámený termín a miesto, kde sa uskutočnia odbery a tiež to, u koľko ľudí z ktorej vekovej skupiny bude možné odobrať na danom mieste vzorky. Štúdia je pripravená na spustenie realizácie. Malo by sa tak stať v blízkej budúcnosti,” informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.