Protilátky sú najviac zastúpené bezprostredne po tom, ako si ich telo vytvorí. Je úplne prirodzené, že časom ich hodnota klesá. „Či už ide o tie, ktoré sa vytvorili po prekonaní ochorenia, alebo tie, ktoré sa vytvorili po očkovaní, časom sa spotrebujú. Máte však vytvorené pamäťové bunky, ktoré keď sa stretnú s vírusom, nanovo masívne vytvoria protilátky. Alebo to viete podporiť tým, že si dáte tretiu dávku, ktorá vám nanovo zvýši tvorbu protilátok,“ vysvetlil imunológ Miloš Jeseňák.

Údaje o tom, ako dlho vám ochrana vydrží, sú rôzne. Podľa nášho ministerstva zdravotníctva by to malo byť minimálne 6 mesiacov. Českí vedci však pred časom prišli s tvrdením, že protilátky sa strácajú už po 4 mesiacoch.

Chcel som sa teda na vlastnej koži presvedčiť, ako som chránený. Jedným zo spôsobov, ako to zistiť, je dať si zmerať hodnotu protilátok v profesionálnom laboratóriu.

Ako test prebiehal a výsledok, si pozrite >>V GALÉRII<<

Na test sa neodporúča ísť skôr ako 14 dní po očkovaní. Tento limit som spoľahlivo splnil, keďže druhú dávku vakcíny Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTech som dostal ešte 9. júna. Odber na zistenie protilátok pripadol na 5. októbra, teda štyri mesiace po druhej dávke. Išlo o vyšetrenie pre samoplatcov v privátnom laboratóriu Unilabs Slovensko v Bratislave. Cena testu sa pohybuje od 14 eur do 50 eur, v závislosti od toho, aký typ protilátok vám zisťujú.

Zdravotná sestra vám zoberie vzorku krvi, preto sa nevyhnete pichnutiu ihlou. „Čo viem od ľudí, ktorí sem opakovane chodia, po Pfizeri mali protilátky, i keď niektorí nízku hodnotu, ale vždy mali. Skôr po Astre, keď prišli po prvej dávke, tak sa stávalo, že nemali žiadnu hladinu, ale keď už prišli po druhom očkovaní, tak mali,“ opísala svoje skúsenosti sestra.

Stáva sa, že ľudia, ktorí prídu na test, zistia, že prekonali ochorenie COVID-19 bez toho, aby o tom vedeli. Na to sa však treba dať otestovať na protilátky po prekonaní metódou Elisa. Ja som sa dal otestovať na protilátky po očkovaní (IgG), keďže ma zaujímalo, či som ešte dostatočne chránený po druhej dávke.

Čítajte na druhej strane: Koľko protilátok mi namerali >>